profil

Moralne konsekwencje złych wyborów i ich wpływ na życie człowieka. Przedstaw problem, odwołując się do wybranych tekstów literackich

drukuj
satysfakcja 47 % 15 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Człowiek ma wolność wyboru i od powstania świata z niej korzysta. Niestety często podejmowane przez niego decyzje są złe i za konsekwensje takich wyborów musi zapłacić dalszym swoim życiem. Problem moralnych konsekwensji złych wyborów istnieje w literaturze od starożytności po współczesność. Moralność to normy postępowania określone w prawie państwowym, filozofią, wierzeniami lub kształtowane są przez środowisko, w którym przebywamy.

Według wierzeń chrześcijańskich, pierwszymi ludźmi na Ziemi byli Adam i Ewa i to oni zgrzeszyli po raz pierwszy. To dlatego ich dzieci – Kain i Abel zgodnie z objawieniem Bożym zobowiązani byli przychodzić do Pana z krwią ofiary zastępczej. Jednak Kain złożył Panu ofiarę z owoców i warzyw. Bóg docenił zatem krwawą ofiarę Abla, nie zwracając nawet uwagi na Kaina. Kain poczuł się zazdrosny i wściekły, co było zalążkiem zabójstwa. Nie opamiętał się nawet po ostrzeżeniu Boga i zwodząc Abla na pole – zabił go. Bóg ukarał Kaina tułaczką oraz naznaczł go znamieniem, a ten skarżył się, że czeka go śmierć z ręki ludzi za to co zrobił, lecz ta skarga nie była wynikiem wyrzutów sumienia, lecz wyrazem żalu z powodu konsekwencji swojego czynu. Kain zamieszkuje ziemię Nod znajdującą się na wschód od ogrodu Eden.

Kolejnym bohaterem, który przedstawia konsekwencje złego wyboru życiowego jest Otello z utworu Williama Szekspira. Już od pierwszych stron utworu poznajemy go jako nieustraszonego żołnierza, człowieka prawego i bezkompromisowego. Ulega on podstępnej intrydze przygotowanej przez chorążego Jagona. Uwierzył, że jego żona Desdemona zdradza go z namiestnikiem Kasjem. To podejrzenie powoduje, że w sercu Otella owocują negatywne uczucia do żony, takie jak nienawiść i złość. Pod wpływem afektu, mężczyzna upada bardzo nisko, popełnia zbrodnię, zabija własną żonę. Zdumiewające jest to, że rozkochany w Desdemonie Otello nie słucha jej tłumaczenia, nie wierzy w jej niewinność, tylko trawiony zazdrością z bezwzględnością pozbawia ją życia. Temat zazdrości u Szekspira – zazdrości nieuzasadnionej jest bardzo popularny. Szekspira intrygowała świadomość bohaterów, którzy ulegali ułudzie, wierzyli w rzeczywistość kreowaną przez otoczenia. Otello poniósł klęskę pod wpływem działania zazdrości. Po zabójstwie oraz po poznaniu prawdy, że został wykorzystany i oszukany przez Jagona, ten niegdyś słynny i mężny rycerz nie potrafi żyć. Targany rozpaczą po morderstwie żony, przebija swe ciało mieczem. Bohatera zgubiła słabość psychiczna oraz łatwość z jaką dał się wplątać w wir pułapek zastawionych przez przyjaciela. Zwątpił w miłość żony, działał nielogicznie, a konsekwencją jego złego wyboru było samobójstwo. Szekspir nazywa zazdrość - 'zielonookim potworem' – trucizną rozpalającą od wewnątrz. Ta silna namiętność przeobraża szlachetnych ludzi w tyranów.

Przydatna praca? Tak Nie
Podobne tematy:
moralność Wybory Konsekwencja moralne konsekwencje złych wyborów i ich wpływ na życie czlowieka jak na życie człowieka wpływają złe decyzje wpływ złych wyborów na życie człowieka błąd popełnić błąd wolność wyboru WSZYSTKIE
(0) Brak komentarzy
Materiały do matury