profil

Choroby paznokci

drukuj
satysfakcja 84 % 50 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Żółte paznokcie mogą być objawem choroby płuc, wątroby czy nerek (choroba nerek - paznokcie dodatkowo nadmiernie się rozdwajają).Często żółte paznokcie są objawem infekcji grzybiczej paznokci. W miarę rozwoju choroby paznokcie mogą stawać się wklęsłe i bardziej kruche. W niektórych przypadkach żółte paznokcie mogą być też objawem poważniejszych chorób takich jak problemy z tarczycą czy łuszczyca czy żółtaczka.
Pofalowane paznokcie - starzenie się, krążenie, łuszczyca
Prążki na paznokciach
Pionowe prążki, nie sygnalizują żadnej choroby, ich występowanie wiąże się ze starzeniem organizmu i nieco gorszym krążeniem. Poprzeczne bruzdy mogą powstawać na skutek przebytej choroby przebiegającej z wysoką gorączką czy zbyt intensywnego odchudzania
. Jeśli jednak na paznokciu pojawiły się fale czy kropki wówczas może być to jeden z pierwszych symptomów łuszczycy lub zapalenia stawów. Łuszczyca jest chorobą skóry która w 10% przypadków rozpoczyna się właśnie od paznokci.

Ciemne linie pod paznokciami powinny być skonsultowane z lekarzem tak szybko jak to tylko możliwe. Może to być czerniak - najbardziej niebezpieczny rak skóry.
Czarne plamki na paznokciach
Czarne plamki, które nie przesuwają się w miarę wzrostu paznokcia, to zmiany barwnikowe. Z reguły są one niegroźne, ale warto je zbadać, gdyż może to być czerniak. Jeśli jednak plamki te przypominają drzazgi i przesuwają się do brzegu paznokcia w miarę jego wzrostu, nie masz się czym przejmować. To minimalne wylewy krwi, które powstały na skutek jakiegoś urazu.

Blade paznokcie - niedobór żelaza, anemia i zaburzenia w układzie krążenia
Łamliwe paznokcie
Kruchość i łamliwość paznokci jest skutkiem niewłaściwego odżywiania, braku witamin i minerałów, a także osłabienia organizmu. Ich przyczyną może być także niewłaściwa pielęgnacja dłoni. Niedobór żelaza, anemia i zaburzenia w układzie krążenia mogą być przyczyną bladości paznokci.
Białe paznokcie
Jeśli twoje paznokcie są białe z ciemnymi obwódkami może to oznaczać że masz problemy z wątrobą (np. zapalenie wątroby).

Niebieskie paznokcie - układ krążenia, serce, płuca
Niebieskie paznokcie
Niebieski odcień na paznokciach może oznaczać, że twój organizm jest niedotleniony (możesz cierpieć na niewydolność układu krążenia, niewydolność serca, problemy z płucami np. zapalenie płuc).
Popękana, połamana płytka paznokcia
Popękane paznokcie
Popękana, sucha i krucha płytka paznokcia może świadczyć o problemach z tarczycą. Jeśli płytka jest popękana i łamliwa o odcieniu żółtym może to oznaczać infekcję grzybiczą paznokci.
Opuchnięta skórka wokół paznokci - łuszczyca paznokcia, zapalenie
Opuchnięta skóra wokół paznokci
Jeśli skóra wokół paznokci wydaje się być zaczerwieniona i opuchnięta może być to początkiem łuszczycy paznokci lub zapalenia.

Obgryzanie paznokci - zły nawyk, przewlekły lęk, depresja
Obgryzanie paznokci
Obgryzanie paznokci może nie być niczym więcej jak tylko złym nawykiem jednak w niektórych przypadkach może być to znak przewlekłego lęku czy depresji, które wymagają leczenia.
Wypukłe paznokcie
Jeśli kształt Twoich paznokci ulega zmianie i staja się one wklęsłe, świadczy to o zaburzeniach hormonalnych w Twoim organizmie lub chorobie tarczycy. W niektórych przypadłaś świadczy to także o niedoborze żelaza w organizmie. Jeśli natomiast stają się one zbyt wypukłe – zbadaj swoje serce, płuca i układ krążenia, może to, bowiem sygnalizować zaburzenia w ich funkcjonowaniu.
Choroby skóry wpływające na wygląd paznokci
 Łuszczyca
 Wyprysk
 Liszaj płaski
 Choroba Dariera
 Łysienie plackowate
 Zespół Reitera
 Pityriasis rubra pilaris (PRP)
 Pęcherzyca
 Pęcherzowe oddzielanie się naskórka - postać dystroficzna Sarkoidoza
 Acanthosis nigricans
 Porokeratosis Mibelli
 Parakeratosis pustulosa
 Kiła
 Brodawki zwykłe

Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: choroby_paznokci.doc
(0) Brak komentarzy