profil

Zakres pytań i odpowiedzi na przedmiot podstawy przedsiębiorczości

poleca 85% 322 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Cechy człowieka przedsiębiorczego: posiadanie marzeń, celów, zaradność, umiejętność przyjmowania porażek i podejmowania decyzji. Optymizm, ciekawość poznania czegoś nowego.
2. Typy osobowości wd. Hipokratesa:
SANGWINIK- to optymista, radosny, dynamiczny, organizuje swoje cele.
MELANHOLIK – to depresyjny, nie wie czego chcę.Za wszystkie niepowodzenia obwinia innych.
HOLERYK – impulsywny, drażliwy, robi wiele rzeczy naraz. Ma zapał tylko na początku zadania, podejmuje decyzje za siebie i za innych.
FLEGMATYK – spokojny, zadowolony z tego co w życiu osiągnął, wierny przyjaciel.
3. Zachowanie Uległe to brak stanowczości, posłuszeństwo, brak pewności siebie, pokora potulność.
Asertywność to umiejętność wyrażania opinii krytyki, potrzeba życzeń, poczucia winy, wrażliwość na innych ludzi, stanowczość.
Agresywność to zach. Ukierunkowane zewnątrz lub wewnątrz mające na celu spowodowanie szkody psychicznej lub fizycznej.
4. Hierarchia potrzeb wg MASLOWA dzielą się na fizjologiczne: pożywienie, picie, wypoczynek. Bezpieczeństwo, posiadanie domu, stała praca, życie bez wojen. Przynależność do grupy. Potrzeba miłości i przyjaźni. Uznania przez samego siebie i innych, potrzeba rozwoju osobistego. Samorealizacja awans w pracy i odnoszenie sukcesów.
5. Potrzeby podst. to potrzeby podstawowe to potrzeby biologiczne, wyżywienie, ciepło, mieszkanie, posiadanie odzieży.
6. Potrzeby wyższego rzędu. Zaliczamy: kulturowe kształcenie, pójście do kina, ochrona zdrowia bezpieczeństwo. Społeczne awans, samorealizacja, uznanie.
7. Na czym polega proces motywowania jest to skłanianie ludzi za pomocą różnych działań, awans zawodowy, wyższa pensja, premia, samochód służbowy.
8. Gospodarka centralnie sterowana – organy władzy centralnej decydowały o rozmieszczeniu siły roboczej, ich wynagradzaniu oraz podejmowały decyzje ekonomiczne dotyczące tego, co jak i dla kogo produkować. Centralnie podejmowano decyzje o tym, jak dzielić wytworzone dobra i usługi oraz o wysokości cen na wytworzenie dobra.
9. Gospodarka wolnorynkowa: państwo nie ingeruje w żaden sposób w działalność rynków – istotą systemu gospodarki wolnorynkowej jest maksymalne wyeliminowanie państwa z gospodarki, przy założeniu, że szkodzi gospodarce. Gospodarka wolnorynkowa pozwala każdemu dokonywać wyboru zakresu produkowanych wyrobów lub świadczonych usług. Weryfikacji czy był to trafny wybór dokonuje z czasem rynek. każdy ma prawo do własnej inicjatywy i wykorzystania swoich talentów.
10. Podst. Mierniki gosp.: PKB- (produkt krajowy brutto) miara określająca wartość w pieniądzach towarów, usług i inwestycji wytworzonych przez gospodarkę w określonym czasie(np. w ciągu roku) PNB-(produkt narodowy brutto) miernik gosp. Liczony jako suma PKB i dochodu osiąganego przez krajowe podmioty gosp. za granicą. Przeliczony na 1 mieszkańca jest miernikiem dobrobytu. Produkcja Globalna-miara wyrażająca wartość w pieniądzach lub ilościowo (w tonach , sztukach) wynik procesu produkcji i usług wytwo. przez gospo. w określonym czasie.
11. Prawo popytu – jeśli cena się podnosi to spada sprzedaż, a jeśli cena spadnie to sprzedaż rośnie. Czynniki które wpływają na popyt to: jakość towaru, moda i gusta, działania marketingowe, tradycja i kultura.
12. Prawo Podaży- jeżeli cena się podnosi to wzrasta podaż tego dobra, na rynek i odwrotnie. Czynniki które wpływają na podaż to: jeśli będzie upalne lato to będzie popyt na lody.
13. Gospodarka składa się z wielu podmiotów. Są to m.in. gosp. domowe, przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe, instytucje finansowe, szkoły, wyższe uczelnie i administracja.
14. Scharakteryzuj gosparstwo domowe. To dobrowolny związek ludzi, wspólnie zamieszkujących i podejmujących decyzje finansowe dotyczące sposobu zarabiania i wydawania pieniędzy.
15. Podaj źródło dochodów rodziny. Wszelkie wartości materialne wpływające do gospodarstwa domowego, zarówno w gotówce, jak i w naturze.
16. Przedstaw rodzaje wydatków rodziny i przykłady. Wydatki przeznaczane na czynsz, energie, gaz, żywność, odzież , meble, związane z kształceniem dzieci, leczenie.
17. Prawo Engela - W miarę wzrostu przeciętnego dochodu na jednego członka rodziny  rośnie nie tylko ogólny popyt, ale zmienia się także jego struktura. Zmniejsza się udział procentowy wydatków na żywność oraz na inne dobra niższego dobra, a zwiększa udział wydatków na dobra wyższego rzędu (dobra konsumpcyjne trwałego użytku).
18. SWOT- mocne strony (wysokie zarobki, umowa o pracę, dobry towar), słabe strony (zła lokalizacja, słaby towar, konkurencja) , szanse, zagrożenia.
19. PRZEDSIĘBIORSTWO niezależna jednostka gospodarcza, wyodrębniona pod względem ekonomicznym, techniczno-organizacyjnym i prawnym, której celem jest produkcja dóbr lub usług.
20. Przedstaw RODZAJE SPÓŁEK- Spółka to związek 2 lub więcej osób, które działają do wspólnego celu. Spółka komandytowa, kapitałowe, cywilne, prawne, jawne i komandytowo-akcyjna.
21. Osobowość prawna – to pojęcie określające zdolność osób prawnych, do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz do dokonywania we własnym imieniu czynności.
22. Przedstaw funkcje BANKU CENTRALNEGO (NBP) liczną grupę banków stanowią banki komercyjne, głównym celem ich działalności jest osiąganie jak największego zysku.
23. Zadania banku
-gromadzenie środków pieniężnych
-udzielenie kredytów i pożyczek pieniężnych
-dokonywanie rozliczeń pieniężnych w obrocie krajowym i zagranicznym.
Podział: DETALICZNE, INWESTYCYJNE, DEPOZYTOWE, UNIWERSALNE, WYSPECJALIZOWANE, HIPOTECZNE.
24. PIENIĄDZ – ekwiwalent (odpowiednik, równoważnik) towarów i usług, trwale wyrażający ich wartość, bezpośrednio na nie wymieniany. W sklepie wymieniany np. na chleb, masło itp. Pieniądz służy również do regulacji zobowiązań np. płacenie rachunków , czynszu itp.
25. Denominacja – reforma pieniężna, polegająca na zastąpieniu dotychczasowej waluty narodowej nową, bez ingerencji w kurs walutowy.
26. Rodzaje inflacji –
Inflacja podażowa, Inflacja strukturalna, Inflacja dochodowa, Inflacja ukryta,
Inflacja to wzrost podaży pieniądza, której skutkiem jest wzrost cen.
27. Rodzaje LOKAT – Lokata terminowa, rentierska, progresywna, dynamiczna, automatyczna, negocjowana, overnight, e-lokata, call.
28. Lokata bankowa- Forma umowy z bankiem, na mocy której bank zobowiązuje się wypłacić kwotę, którą zdeponował klient, po określonym czasie wraz z należnymi odsetkami.
29. AKCJA- jest papierem wartość. Własnościowym stwierdzającym uczestnictwo jej właściciela w kapitale spółki akcyjnej. Akcja stanowi część kapitału spółki.
30. OBLIGACJA- jest papierem wartościowym stwierdzający, że emitent jest dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia.
31. Dywidenda (rzecz do podziału) - część zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym) spółki kapitałowej przeznaczona do podziału pomiędzy udziałowców lub akcjonariuszy.
32. Jednostka uczestnictwa - jest to część aktywów funduszu inwestycyjnego. Inwestycja w fundusz inwestycyjny jest równoznaczna z zakupem jednostek uczestnictwa.
33. Zaproponuj swój pomysł na inwestycje pieniędzy ...
lokata 6% – minus podatek dostaniesz 4,7% = 47zł na rok, co oznacza ok. 4zł/miesiąc
34. Podaj Rodzaje Giełd w gospodarce. Giełda towarów, walorów, usług i papierów wartościowych.
35. Rodzaje umów o pracę: za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem przez 1 ze stron, bez wypowiedzenia, z upływem czasu na który umowa była zawarta, z dniem ukończenia pracy na której wykonanie umowa była zawarta.
36. Dlaczego warto grać na giełdzie? Istnieje możliwość dużo większych zysków. Poza tym giełda jest łatwo dostępna - wystarczy rachunek inwestycyjny i można składać zlecenia nie wychodząc z domu, przez Internet.
37. Jakie warunki musi spełniać gracz giełdowy. Musi poznać daną spółkę, posiadać odpowiednią wiedzę i informację. Przed kupnem akcji danej spółki, staramy się poznać aktualne wyniki finansowe.
38. W jaki sposób można rozwiązać umowę o pracę. – Za porozumieniem stron, -Za wypowiedzeniem przez 1 ze stron, -Bez wypowiedzenia, -Z upływem czasu, -Z dniem ukończenia pracy.
39. UMOWA O DZIEŁO: (-nie są odprowadzane składki na ZUS, -nie obowiązują w niej przepisy Kodeksu Pracy) umowa o dzieło dotyczy wykonywania pracy, której wynikiem jest konkretny rezultat np. przepisanie na komputerze pracy dyplomowej.
40. UMOWA ZLECENIE: (-nie obowiązują w niej przepisy Kodeksu Pracy, -zawierana na czas określony) umowa ta zawierana jest na wykonywanie określonej pracy np. kserowanie tekstów i nie gwarantuje ciągłości pracy ani jej ukończenia.
41. Dlaczego UMOWA O PRACĘ jest korzyst. Od innych umów. W umowie o pracę obowiązują przepisy Kodeksu Pracy.
42. Przedstaw podział fund. Inwest. Fundusze otwarte: zbywa jednostki uczestnictwa i dokonuje ich odkupienia na żądanie uczestnika funduszu. Z chwilą odkupienia jednostki uczestnictwa są umarzane z mocy prawa. Fundusze zamknięte: emituje jednostki uczestnictwa (certyfikaty), które mogą być przedmiotem wtórnego obrotu. Certyfikaty nie podlegają umarzaniu. Fundusz zamknięty ma z góry określoną wielkość kapitału akcyjnego (udziałów).
43. RODZAJE UBEZPIECZEŃ – Społeczne:{Pracowników i innych osób, rolników indywidualnych), Zdrowotne, Majątkowe, Osobowe.
44. UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE- Działalność mająca na celu pomoc materialną i medyczną dla najbiedniejszych grup społecznych. Pod ubezp. Społeczne podlegają ubezp. Emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe.
45. Na czym polega system ubezpieczeń społecznych w Polsce - zajmują się tym: Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) - dla pracowników najemnych oraz ludności utrzymującej się z pozarolniczej działalności gospodarczej, instytucja obsługująca Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) oraz część innych funduszy społecznych (np. Narodowy Fundusz Zdrowia) -Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) - dla ludności utrzymującej się z rolniczej działalności gospodarczej.
46. I filar ubezpieczeń społ. obowiązkowego systemu emerytalnego zarządzany przez państwo oparty jest na tzw. umowie międzypokoleniowej. Składki w tym systemie są opłacane zarówno przez pracodawcę jak i pracownika i ewidencjonowane na indywidualnych kontach prowadzonych przez zreformowany Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
47. II filar obejmuje wpłaty emerytalne ze składek wpłacanych przez ZUS. Pracownicy wybierając określony fundusz emerytalny do którego należy pomnażanie składek emerytalnych.
48. Warto oszczędzać w III filarze ponieważ, wysokość dodatkowej emeryt. zależy od wysokości składki emerytalnej. Co oznacza większe składki - wyższa emerytura.
49. Ubezpieczenia majątkowe to ubezpieczenia dotyczące mienia albo odpowiedzialności cywilnej. Mają one na celu pokrywanie strat materialnych, w wyniku szkody. Podział tych ubezpieczeń zależy od przedmiotu ubezpieczenia oraz rodzaju ryzyka, przykładem takiego ubezpieczenia może być między innymi ubezpieczenia morskie, budynków od ognia itp. Inny podział, jaki występuje obecnie w ubezpieczeniach to podział na ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne.
50. Wyjaśnij pojęcie PODATEK- to obowiązkowe bezzwrotne świadczenie pieniężne pobierane przez państwo lub inne instytucje do tego uprawnione (np. podatek nieruchomości pobierany przez urząd gminy).
51. Podatek dochodowy od osób fizycznych:
* od ok. 37.000 tys. – 19% * od 37.000 tys. – 74.000 – 30% * od 74.000 tys. – max(17mln) – 40%
52. KARTA PODATKOWA-Wysokość podatku jest ustalana według ustawowych składek miesięcznych
i niezależna od wysokości przychodu.
53. Podatek dochodowy od osób prawnych. Podstawą naliczania jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. (Stawka podatku od osób prawnych wynosi obecnie 19%)
54. Co to jest RYCZAŁT - należna kwota pieniężna w wysokości ustalonej z góry — bez rozliczania kosztów poszczególnych transakcji, np. zryczałtowana opłata pocztowa — kwota ustalona z góry należna za korzystanie z usług pocztowych.
55. Omów podatek VAT i AKCYZE – podat. VAT to podatek obrotowy, który obciąża nabywcę towaru i zawarty jest w cenie zakupu. Akcyza jest podatkiem pośrednim nakładanym na niektóre wyroby konsumenckie np. alkohol i papierosy.
56. Jak i gdzie można zarejestr. Działalność gospo. Należy jedynie wypełnić stosowny wniosek i złożyć go w urzędzie gminy. To bowiem wójt, burmistrz, prezydent miasta prowadzą Ewidencję Działalności Gospodarczej.
57. Wyjaśnij pojęcie BEZROBOCIA: Bezrobocie- zjawisko braku pracy zarobkowej dla osób zdolnych do pracy i jej poszukujących. Przeciwdziałanie: Podst. instrumentem ekonomicznego łagodzenia skutków i rozmiaru bezrobocia w Polsce jest Fundusz Pracy. Środki tego funduszu pochodzą z budżetu państwa i są przeznaczone głównie na zasiłki dla bezrobotnych.
58. Co to jest PIT- Podatek dochodowy od osób fizycznych, to podatek obejmujący dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Rodzaje: PIT-2, PIT-2C, PIT-2K itd.
59. Zeznanie podatkowe, dokument, który musi złożyć do urzędu skarbowego, każda osoba osiągająca jakiś dochód. W Polsce zeznanie podatkowe jest znane jako formularz PIT. Jego ELEMENTY to DANE IDENTYFIKACYJNE I ADRES ZAMIESZKANIA (dane podatnika, dane małżonka)
OŚWIADCZENIE I PODPIS PODATNIKA / ÓW
60.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 10 minut