profil

Indie

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-20
poleca 84% 2783 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Indie to ogromny kraj. Ich powierzchnia wynosi 3 mln 287 tys. 600 km2, co stawia je na 7 miejscu na świecie pod względem wielkości powierzchni. Stolicą jest New Delhi, językiem urzędowym angielski i hindi, a walutą rupia indyjska. Indie leżą w południowej Azji, w ich północnej części znajdują się Himalaje i Karakorum. Na południe od tych gór rozciągają się niziny: Gangesy i Indusu. Ponad połowa powierzchnie kraju leży na Półwyspie Indyjskim, którego centralną część stanowi wyżyna Dekan. Większość terytorium leży w zasięgu klimatu zwrotnikowego monsunowego. Występuje pora sucha i deszczowa, w której występują katastrofalne powodzie. Cechą tego klimatu są panujące przez cały rok wysokie temperatury powietrza, niższe temperatury odnotowuje się jedynie w górach.

Pod względem liczby ludności Indie to drugie, tuż po Chinach państwo na świecie. Żyje w nim ponad miliard mieszkańców, czyli znacznie więcej niż we wszystkich krajach Europy. Wskaźnik przyrostu naturalnego wynosi około 15,5%. Możliwe, że za jakieś 20 lat Indie staną się najludniejszym krajem na Ziemi. Wysoki przyrost naturalny jest jedną z przyczyn ubóstwa. Obecnie w Indiach istnieje 35 ponadmilionowych zespołów miejskich, ale 70% społeczeństwa to mieszkańcy wsi. Indie to kraj o ogromnych kontrastach społecznych. Są one bardzo zauważalne na ulicach, a wynikają między innymi z systemu kastowego. W system ten wierzą wyznawcy Hinduizmu. Polega ona podziale społeczeństwa na warstwy (kasty).

Kontrast w Indiach dotyka także gospodarki. Prowadzi tam się zaawansowane badania w dziedzinach takich jak kosmonautyka, medycyna, czy energetyka, ale 60% indyjskiego społeczeństwa utrzymuje się z rolnictwa, co świadczy raczej o ogólnie niskim poziomie rozwoju tego kraju. Indyjskie rolnictwo jest zacofane i odznacza się niską produktywnością. Indie są jednym z największych producentów herbaty (drugie miejsce po Chinach). Jest to jeden z ważniejszych produktów eksportowych i najbardziej znany produkt indyjskiego rolnictwa. Ale największą powierzchnię upraw zajmuje ryż. Indie zajmują też drugie miejsce na świecie pod względem pogłowia bydła, które liczy około 178 mln sztuk. Ze względów religijnych nie można ich zabijać ani spożywać. Krowy są uznawane za święte zwierzęta, nikogo nie dziwi ich widok, nawet na ulicach.

W Indiach coraz większą rolę odgrywa przemysł. Główne ośrodki przemysłowe powstały wokół największych miast: Mumbaju, New Delhi i Kalkuty. Dominuje w nich przemysł włókienniczy, odzieżowy i spożywczy. Rozwija się przemysł nowej technologii. Jednym z największych ośrodków tego przemysłu jest Silicon Plateau (silikon plato). 40% indyjskiego społeczeństwa niw potrafi pisać ani czytać, ale wielu naukowców i wybitnych specjalistów z różnych dziedzin to Hindusi.

W Indiach warto zobaczyć piękne mauzolea, takie jak Tadż Maral. Wielu ludziom Indie kojarzą się z Hollywood, czyli indyjskim przemysłem filmowym. Indyjska kinematografia jest uznawana za największą na świecie. Pracuje w niej około 2,5 mln ludzi i powstaje około tysiąca filmów rocznie. W Indiach ubóstwo kontrastuje z bogactwem, nie można zostać obojętnym wobec tego kraju. Mówi się, że Indie można pokochać, albo znienawidzić.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty