profil

"Kamienie na szaniec" charakterystyka "Rudego" Jana Bytnara.

poleca 85% 2457 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Oczywiste jest to, że słów "Pozdrawiam Twoją wielkość", nie można skierować do wszystkich bohaterów litrackich. Swoim postępowaniem, nie wszyscy zasługują na miano bohaterów - przeszłych i przyszłych pokoleń. Są wśród bohaterów literackich tacy, którzy zasługują na nasz podziw i uznanie. Jednym z nich jest Rudy z powieści Aleksandra Kamińskiego, którego to postać, chciałem zaprezentować na łamach niniejszej pracy.
Chłopak pochodził z inteligenckiej rodziny. Dziadek Rudego miał gospodarstwo rolne, jednak jego ojciec z powodu braku perspektyw rozwoju w środowisku wiejskim, zdecydował się wyprowadzić do miasta. Jego wygląd zewnętrzny, wskazuje niejako jego pseudonim. Oprócz tego, przytoczę w tym miejscu cytat z książki, który doskonale to opisuje: „Miał piegowatą twarz i rudawe włosy Cała istota Rudego ześrodkowała się w jego oczach i czole, odzwierciedlając wybitną inteligencję”. Na początku akcji w "Kamienie na szaniec", chłopiec skończył 18 lat. Dodać trzeba, że był on także wybitnym uczniem, czego dowodem może być to, iż wzorowo zdał maturę w jednej z elitarnych warszawskich szkół. Standardowo, po zdaniu matury wybiera się kierunek dalszej edukacji. Podobnie było w przypadku naszego bohatera, który niestety musiał zmienić swoje plany z powodu 2 wojny światowej. Rudy zrezygnował z edukacji na rzecz walki z okupantem.
Ważną rolę w jego życiu odgrywało harcerstwo. Od najmłodszych lat należał do zastępu "Buki", w którym doskonalił swój charakter oraz formę. Rudy był perfekcjonistą we wszystkim co robił. Od podstaw rozpoczął naukę tańca i w 3 miesiące stał się najlepszym tancerzem w szkole. Młodzieniec miał również talent kulinarny. Potrafił zrobić zupę z pokrzywy, a dla wielu jego przyjaciół, chleb pieczony na ognisku stał się potrawą wręcz kultową.
Cechowała go – tak jak i jego przyjaciół „Zośkę” i „Alka” – ogromna inteligencja i ambicja. Potrafił odnaleźć się w rozmowie na niemal każdy temat, zawsze wrzucając do dyskusji celne spostrzeżenie czy trafną uwagę. Oprócz wiedzy teoretycznej, posiadał także zdolności praktyczne. Do jego obowiązków należało przygotowywanie akcji sabotażowych.
To, co zaprezentuję w niniejszym akapicie, stanowi dla mnie niejako wyznacznik męstwa, bohaterstwa oraz tego, że to właśnie Rudego pozdrowiłbym słowami "Pozdrawiam Twoją wielkość". Lata działań w konspiracji i harcerstwie udowodniły, że był on osobą niezwykle odważną i gotową do poświęceń za Ojczyznę i przyjaciół. Mam na myśli jego heroiczną postawę, podczas trzech dni tortur zadawanych mu przez Gestapo. Przytoczę cytat, który doskonale odzwierciedla piekło, jakie musiał przeżyć nasz bohater: „Bicie trwało bez ustanku z parogodzinnymi przerwami. Bito go w trzech postawach: na stojąco – pięścią po twarzy i głowie, leżącego na stołku – kijem i pejczem, oraz na podłodze, gdy mdlał – butami po brzuchu i między nogi. Miażdżono mu również podkowami butów dłonie na kamiennej posadzce, gdy leżał wyczerpany bez sił. Bicie kijem ustało dopiero wtedy, gdy kij złamali mu na głowie”. Pomimo tych wszystkich bestialskich prób złamania jego charakteru, nie wydał kryjówki swoich kolegów. Udowodnił swoją lojalność i oddanie. Nie jestem pewien, czy ktoś jeszcze byłby w stanie przezwyciężyć takie tortury. Rudy stał się symbolem męstwa, heroizmu, a także symbolem bólu i niemieckiej okupacji. Na początku książki jawi się nam jako młody, pełen planów chłopak... po wielu przeżyciach i latach wojny, staje się zdeterminowanym mężczyzną, który nie boi się umierać za Ojczyznę i swoich przyjaciół.
Czytałem "Kamienie na szaniec" dwukrotnie. Za każdym razem odkrywam w postaci Rudego oraz jego innych odważnych przyjaciół coraz to nowe cechy charakteru, które są dla mnie wzorem do naśladowania. Nie chciałbym oczywiście znaleźć się w takiej drmatycznej sytuacji jak bohaterowie książki, jednak cały czas pamiętam o ich poświęceniu i w sytuacjach trudnych, chciałbym zawsze zachować się tak dzielnie jak oni.



------- temat charakterystyki był konkretny, a mianowicie "Do jakiej postaci z literatury mogę skierować słowa pozdrawiam Twoją wielkość", jednak powyższą charakterystyke można wykorzystać w praktycznie każdym temacie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty