profil

Art. 33 Art. 44 Rodzaje działań wojennych Walka regularna Środki rażenia to Podział środków rażenia Czynniki rażenia broni atomowej i termojądrowej Czynnik rażenia broni neutronowej Rejon porażenia bronią jądrową Rejon porażenia

poleca 86% 109 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.Art. 33
Art. 44
2.Rodzaje działań wojennych
3. Walka regularna
4.Środki rażenia to
5. Podział środków rażenia
6.Czynniki rażenia broni atomowej i termojądrowej
7. Czynniki rażenia broni neutronowej
8.Rejon porażenia bronią jądrową-
9. Rejon porażenia bronią chemiczną
10. Rejon porażenia bronią biologiczną-
11. Ostrzeganie
12. Alarmowanie
13. Ewakuacja
14. Akcje ratownicze

1.Art. 33 Karty Narodów Zjednoczonych (ONZ) mówi, że wszelkie spory pomiędzy państwami rozstrzyga się w sposób pokojowy, bez użycia siły, poprzez rozmowy negocjacje, rokowania, arbitraż i procedury sądowe.
Art. 44 Karty Narodów Zjednoczonych mówi, że w razie wyczerpania możliwości dopuszcza się użycie siły. (Afganistan 2001r.- wkroczenie wojsk NATO)
2.Rodzaje działań wojennych:
a) zbrojne- ich podmiotem są siły zbrojne- tj. wszelkie zachowanie wojsk w toku wojny.
*taktyczne- prowadzone przez mniejsze jednostki wojskowe, nazywane pododdziałem, oddziałem lub związkiem taktycznym. (bój, marsz, przewóz, pogotowie taktyczne)
*operacyjne- działania zbrojne, które cechuje większy zasięg i zaangażowanie znaczniejszych sił wojskowych, tzn. związków operacyjnych.
*strategiczne- zaangażowana jest całość sił zbrojnych.
*walka zbrojna- tj. bezpośrednie starcie zgrupowań wojsk, wzajemne destrukcyjne oddziaływanie za pomocą posiadanych środków rażenia, przede wszystkim fizyczne niszczenie i psychologiczne obezwładnienie przeciwnika, jako przeszkody na drodze do celu.
*pogotowie zbrojne- zachowanie wojsk, oznacza ciągłą gotowość do walki, dzięki czemu oddziałują one pośrednio na przeciwnika powstrzymując go od podjęcia określonych działań.
*przemieszczenie się wojsk- zmiana obszarów ich rozmieszczenia
b) niezbrojne
*dyplomatyczne
*ekonomiczne
*ideologiczne
*ekologiczne
3. Walka regularna to starcia zwartych formacji na polu walki. Działania nieregularne to opór zbrojny na obszarach okupowanych przez przeciwnika. Działania nieregularne prowadzą przede wszystkim wojska obrony terytorialnej.
4.Środki rażenia to broń, materiały, substancje działające niszcząco za pomocą energii kinetycznej, energii podczas reakcji jądrowych, środków trujących i zakażeń biologicznych na siłę żywą, sprzęt, uzbrojenie i umocnienia.
5. Podział środków rażenia
a) konwencjonalna
-biała- szabla, szpada, nóż, bagnet
-miotająca- neutrobalistyczna (łuk, kusza), barobalistyczna (katapulta)
-palna
-strzelecka
-artyleryjska
-rakietowa
b) precyzyjna (rakiety, samoloty bezpilotowe, ppk-przeciwpancerne pociski kierowane)
c) broń masowego rażenia
-biologiczna- jest środkiem masowego zakażenia ludzi, zwierząt, żywności i wody chorobotwórczymi drobnoustrojami i toksynami.
-chemiczna-bojowe środki trujące.
-atomowa
-jądrowa- ogół technicznych środków walki, wraz ze środkami ich przenoszenia, których rażące działanie opiera się na wykorzystaniu energii wewnątrzjądrowej, wyzwalającej się podczas reakcji jądrowych o charakterze wybuchowym.
-termojądrowa- ładunek o ok. 20 kiloton trotylu
-neutronowa
d) radioelektroniczna (radiostacje, radary, stacje radiolokacyjne, bomby graficzne)
e) środki zapalające- to zw. Chemiczne, a także ich mieszaniny fizyczne, które mogą zapałać inne materiały i przedmioty oraz razić ludzi.
-termit
-elektron
-napalm
-pirożele
f) nowe rodzaje broni
-anihilacyjna
-geofizyczna
-psychotroniczna
-wiązkowa
-laserowa
-mikrofalowa
-plazmowa
6.Czynniki rażenia broni atomowej i termojądrowej:
- promieniowanie cieplne
-fala uderzeniowa
-promieniowanie przenikliwe
-promieniotwórcze skażenie terenu
-impuls elektromagnetyczny
7. Czynniki rażenia broni neutronowej:
-promieniowanie przenikliwe ( główną rolę odgrywają neutrony)
-ma charakter wybiórczy, strumień neutronów działa zabójczo na ludzi, rośliny i zwierzęta.
8.Rejon porażenia bronią jądrową- to teren wraz ze znajdującymi się na nim ludźmi, zwierzętami, budynkami i urządzeniami, które wskutek działania rażących czynników wybuchu jądrowego uległy porażeniu, zburzeniu, uszkodzeniu, zapaleniu lub skażeniu promieniotwórczemu.
9. Rejon porażenia bronią chemiczną- jest to teren wraz ze znajdującymi się na nim ludźmi, zwierzętami, budynkami i urządzeniami, który uległ skażeniu trwałymi środkami trującymi, zdolnymi do rażącego działania w ciągu długiego czasu.
10. Rejon porażenia bronią biologiczną- to obszar bezpośrednio zakażony biologicznymi środkami rażenia, łącznie z przylegającymi do niego terenami, na których możliwe jest biologiczne zakażenie.
11. Ostrzeganie polega na przekazywaniu, przez organy wykrywające lub ustalające stan zagrożenia, informacji o możliwości uderzeń z powietrza oraz o skażeniach i zakażeniach- organom odpowiedzialnym za alarmowanie.
12. Alarmowanie to rozpowszechnianie ustalonych sygnałów lub komunikatów o bezpośrednim niebezpieczeństwie uderzeń z powietrza i skażeń.
13. Ewakuacja polega na przemieszczeniu ludności z rejonów uznanych za szczególnie zagrożone.
14. Akcje ratownicze prowadzi się w celu ratowania i udzielania pomocy ludności poszkodowanej w wyniku działań zbrojnych, klęsk żywiołowych i innych zdarzeń.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 4 minuty