profil

Czy zgadzam się z teorią ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-16
poleca 85% 321 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zgadzam się z teorią ewolucji, choć budzi ona wiele wątpliwości.

Darwin 1859 r. opublikował rozprawę "O pochodzeniu gatunków". W 1871 r. wydał książkę "O pochodzeniu człowieka" wskazał w niej miejsce początku ewolucji człowieka i ujawnił mechanizm samej ewolucji. Według Darwina kolebką gatunku ludzkiego była Afryka. Można uznać, że Afrykę zamieszkiwały kiedyś wymarłe już małpy spokrewnione z gorylami lub szympansami. Obecnie oba te gatunki mają wiele cech wspólnych z gatunkiem ludzkim. Z kontynentu Afrykańskiego pochodzi wiele praludzkich skamielin. Według Darwina najważniejsze właściwości człowieka dwunożność, umiejętność wytwarzania narzędzi i większy objętościowo mózg rozwijały się równolegle. Darwin uważa, że za istnienie naszego niezwykłego w świecie zwierząt sposobu poruszania się jest bezpośrednio związane z wytwarzaniem kamiennej broni. Im nasz przodek stawał się inteligentniejszy, tym sprytniejsze stały się jego technologie a związki społeczne ściślejsze. Ewolucja jednego przymiotu wpływała na rozwój drugiego. Najstarsza istota praludzka była czymś więcej niż dwunożną małpą posiadała przymioty co wiążemy z Homo sapiens. W 1961 Elwyn Simons opublikował artykuł, w którym głosił, iż niewielka, podobna do małpy istota nazwa rampitchecus jest praprzodkiem człowieka.

Według niego tkwiące w szczęce rampiteka zęby były płaskie niepodobne do zębów małp. Simson po dokonanych badaniach stwierdził, że szczęka rampiteka wyglądała podobnie jak ludzka a nie jak u-kształtna szczęka współczesnych małp. Rampitekus był podobny pod wieloma względami do człowieka, ale nie był istotą ludzką. Prowadził nadrzewny tryb życia tak ja orangutan nie był dwunożną małpą. Nie był też myśliwym zbieraczem. Spory wśród badaczy wykazały, że błędem jest wniosek o pokrewieństwie ewolucyjnym gatunków kopalnych jedynie na podstawie podobieństw anatomicznych. W latach 60 antropolodzy powrócili do hipotezy zbieracko łowieckiego trybu życia jako kluczowego dla początku człowieczych. W 1988 r. antropolodzy z uniwersytetu w Kent stwierdzili, że pojawienie się do dwunożności zaliczyć należy do najbardziej znaczących przemian anatomicznych w ewolucji organizmów żywych. Dwunożność była najważniejszą cechą dla procesu adaptacji, stąd niektórzy nazywali dwunożne małpy ludźmi. Nie oznacza to, że pierwsze dwunożne małpy potrafiły wytwarzać narzędzia czy dysponowały rozwiniętym umysłem. Istnieją różne rozważania, choć tamte istoty nie były do nas podobne to jednak bez tej dwunożnej adaptacji nie było by nas. Co spowodowało, że afrykańska małpa bez ogoniasta zaczęła się inaczej poruszać- na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przystosowanie to pozwoliło bez ogoniastej małpie dwunożnej przetrwać w zmieniającym się środowisku.

Istnieje wiele teorii wyjaśniających znaczenie dwunożności oraz sugestii usiłujących wyjaśnić skąd się wzięła dwunożność. Gdybyśmy mogli odwiedzić Afrykę sprzed 6 mln lat moglibyśmy odpowiedzieć na wiele pytań jak żyły istoty, które mogły być naszymi przodkami. Przed tymi istotami rozciągał się mający trwać 7 mln lat okres ewolucji, której kierunek i efekt końcowy mogły być różne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty