profil

Sławni polacy

drukuj
satysfakcja 28 % 221 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Sławienie narodu , jest to reprezentowanie go z dobrej strony , demonstrowanie osiągnięć danego kraju , chwalebnych czynów , które będą wpisane do światłych dziejów historii.
Skutkiem takich czynów , osiągnięć jest uznanie w oczach innych narodów , uzyskanie sobie pozytywnej oceny , aprobaty.
Lecz przede wszystkim należy sobie na ową ocenę zasłużyć , a zasłużyło sobie na to wielu Polaków. Nasi rodacy wyróżniali się zarówno w naukach , odkryciach , jak i w sztuce , sportach czy w walce w obronię innych państw.
Dla potwierdzenia moich słów , powołam się na przykłady osób które w znacznym stopniu przyczyniły się do podniesienia Polski w oczach świata.
Na początku zacznę od świata odkryć , świata nauki. Niewątpliwie trzeba tu wymienić sławnego fizyka i chemika , Marię Skłodowską-Curie żyjącą na przełomie wieków XIX i XX. Zajmowała się ona promieniowaniem ultrafioletowym , wyodrębniła wiele pierwiastków promieniotwórczych. Za co w 1903 roku dostała Nagrodę Nobla .Odkryła wraz z mężem pierwiastki mocno napromieniowane jak polon czy rad. Napisała wiele prac poświęconych fizyce i chemii jądrowej . Kobieta ta w pełni poświęciła się nauce , za co przypłaciła życiem , gdyż zmarła na białaczkę. Jednakże kolosalnie wysławiła imię kobiet , śmiało można wyciągnąć wniosek , że obaliła stereotyp kobiety jako istoty zdolnej jedynie prowadzić dom , niższej i gorszej od mężczyzny.
Otworzyła wielu kobietom oczy , pokazała że choć jest w znacznym stopniu więcej mężczyzn w świecie nauki , to jednak nie znaczy że kobieta ma się naukom nie udzielać.
Następną osobistością jest żyjący również na przełomie wieków XIX i XX , genialny lekarz mikrobiolog , immunolog i serolog , Ludwik Hirszfeld. Zajmował się oznaczaniem grup krwi (A,B,AB,0) , oraz dziedziczeniem ich. Wprowadził czytnik Rh . Odkrył pałeczki duru (Salmonella Hirszfeldi). W czasie trwania I Wojny Światowej pomagał zwalczać epidemie duru plamistego który rozprzestrzenił się w Serbii , również zajmował się metodami ratowania niemowląt. Założył Ośrodek Badań Patologii Ciąży. Za te konkretne działania , za ratowanie życia ludzkiego dostał w 1950 roku Nagrodę Państwową. Z całą pewnością można powiedzieć , że ten wybitny lekarz wiele pomógł i wniósł do świata nauki.
Przejdę teraz do odkrywcy geograficznego , podróżnika , geologa Pawła Strzeleckiego.

Był on członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego i Royal Society w Londynie. Odkrył wielkie złoża miedzi w Kanadzie i złota w Australii. Na tym kontynencie zdobył także największy szczyt i nawał go Górą Kościuszki. Była to ewidentna prowokacja polityczna , gdyż jak wiadomo Polski wtedy nie było na świecie jako narodu. Strzelecki postanowił więc nadać górze imię chwalebnego i znanego Polaka . Chciał pokazać , ze choć Polski nie ma , pamięć po niej nigdy nie zginie.
Imię Tadeusza Kościuszki znane jest nie tylko w naszym kraju ale także w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczył on pod dowództwem amerykańskim, w licznych bitwach o niepodległość Stanów (najsławniejsza pod Saratogą ). Był świetnym dowódcą , znakomicie opracowywał plany fortyfikacyjne. Wstawiał się za prawami równości dla murzynów.Zasłużył sobie na wdzięczność ze strony amerykanów . W Polsce był dyktatorem w Powstaniu Kościuszkowskim . Wydał Uniwersal Połaniecki , uczestniczył w tworzeniu Legionów Polskich.
Następnym równie znanym Polakiem , jest działacz Solidarności , laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa. Jest to człowiek który zakończył panowanie komunizmu w Europie Środkowej i pokazał , ze można zrobić to drogą kompromisów , bez rozlewu krwi. Przypomina nam o tym posiedzenie Okrągłego Stołu , kiedy to władze komunistyczne i opozycja zasiadły razem by dojść do porozumienia. Świat był pod wrażeniem. Rok 1989 był rokiem przełomowym . Jeden człowiek wyzwolił Środkową Europę.
Udział Polaków da się zauważyć także w sztuce i kulturze. Mało kto nie zna wybitnego polskiego pianisty , kompozytora , żyjącego w XIX wieku Fryderyka Chopina. Swoimi kompozycjami zyskał sobie sławę w całej Europie. Wywarł ogromny wpływ na artystów XIX i XX wieku ,jak Liszt czy Wagner. Do teraz odbywają się Między Narodowe Konkursy Pianistyczne imienia F. Chopina.
Kolejną sławną osobistością jest znany reżyser , żyd z pochodzenia , aktor Roman Polański. Kręcił swoje dzieła za granicą. Wyreżyserował wiele sławnych filmów jak „Chinatown” , „Nóż w wodzie” , „Dziewiąte wrota” czy „Pianista” (nagroda w Cannes) . Współpracował także z innymi światowej sławy talentami . Śmiało można Polańskiego zaliczyć do czołówki reżyserskiej na świecie. Otwiera on drzwi polskim artysta i pokazuje , że filmy polskie mogą wiele wnieść do świata filmu.
Następnie można przejść do zasłużonych sportowców.
Należy tu przede wszystkim napisać o pilotach i konstruktorach lotniczych o Frańciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze. Budowali oni samoloty RWD. Odbyli lot dookoła Ziemi i zwyciężyli w sławnym konkursie lotniczym w Challenge’u . Zginęli obaj tragicznie , w katastrofie lotniczej . Na ich cześć nazwano ulice w Warszawie , która prowadzi na lotnisko. Ich nazwiska znane są na świecie pilotom i konstruktorom . Wiele wnieśli do techniki lotniczej.
Kolejnym światowej sławy sportowcem jest Robert Korzeniowski . Jest on Olimpijskim Mistrzem Świata w dyscyplinie jaką jest chód. Ten wielki sportowiec zyskał sobie przydomek „ maszynki solidności” . W świecie sportu jest podziwiany za ambicje i miłość z jaką podchodzi do sportu . Człowiek ten szanowany jest za to , że sukces jaki odniósł wypracował sobie sam, swoja własną ciężką pracą. . Stał się autorytetem w swej dziedzinie.

Podsumowując twierdzę , że bez wątpliwości można doszukać się wielu osób które sławią imię Polski w konkretnych dziedzinach. Na pewno chwalebne czyny i osiągnięcia naszych rodaków są doceniane . Dzięki temu możemy (co prawda nie zawsze) z dumą mówić o Polsce , z zainteresowaniem czytać podręczniki historyczne i cieszyć się , że byli tacy ludzie , czy są nadal , którzy podnieśli wysoko nasz kraj w oczach innych narodów.
Możemy mieć tylko nadzieje , że taka działalność nie skończy się i nadal będzie miał miejsce.

-koniec-


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
12.2.2011 (22:52)

jest zbyt długa ale samemu można wyciągnąć najważniejsze informacje i to streścić i będzie spoko

12.4.2008 (17:26)

w jeden dzień się jej nie naucze!