profil

Czy w XXI w. sport to faktycznie zdrowie? Argumenty z przykładami i słowniczek

poleca 85% 258 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Współczesny sport
Czy w XXI w. sport to faktycznie zdrowie? Jaki jest jego wpływ na ciało człowieka? Czy warto ćwiczyć?

Według Pierre de Coubertina (założyciela Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego) zajęcia fizyczne miały być przede wszystkim metodą wychowania młodzieży. Uczestnicy igrzysk musieli być amatorami, nie wolno im było także pobierać pieniędzy za udział. Dopiero Juan Antonio Samaranch od lat 80. XX wieku zezwolił na wprowadzanie do gry pieniędzy sponsorów. Dzięki telewizji sport stał się popularny i dostępny, a zawodnicy zaczęli zarabiać miliony...
Pieniądze- to one „podkręcają” rywalizację. Bo sukcesy to nie tylko sława, ale i bogactwo. Dla niego działacze i trenerzy wielokrotnie poddają ciężkiej próbie organizmy zawodników.

Kontuzje podczas zawodów lub samych treningów. Po nich operacje i długi okres rehabilitacji. Na dodatek trzeba od nowa ćwiczyć, aby uzyskać dobrą formę, wrócić do najlepszych.
Nie każdy uraz da się uleczyć całkowicie, a każdy następny wypadek wymga dłuższej rekonwalescencji. Czasem jeden może uniemożliwić dalszą rywalizację sportową.

[1] Ze zdarzeniami tego typu mamy do czynienia, gdy mięśnie lub stawy zmuszone są do ruchu wykraczającego poza normalne ograniczenia. Kończy się to uszkodzeniem włókien mięśni i więzadeł. Kontuzje takie są typowe wśród osób podejmujących ćwiczenia po długiej przerwie lub w przypadku zaniechania odpowiedniej rozgrzewki. Poważne kontuzje są bardzo bolesne, wymagają udzielenia pierwszej pomocy i fachowej opieki medycznej.

Petr Cech, bramkarz reprezentacji Czech oraz angielskiego klubu Chelsea Londyn, w październiku 2006r. został uderzony kolanem w głowę. Przeszedł poważną operację. Groziło mu zakończenie kariery, a nawet śmierć. Bardzo szybko udało mu się wrócić do składu, po czterech miesiącach. Musi nosić na głowie kask, który chroni go przed odnowieniem urazu. W marcu 2008r. znów doznał kontuzji twarzy, tym razem korkami. Założono mu 50 szwów!
Kontuzja Davida Bussta w 1996r. jest uważana za jedną z najbardziej brutalnych wypadków w piłkarskiej lidze angielskiej. Zawodnik doznał otwartego złamania nogi, które było tak poważne, że istniało zagrożenie, że noga będzie amputowana. Ten uraz spowodował zakończenie kariery.
Stanisław Bobak należał do światowej czołówki w narciarskich skokach przełomu lat 70. i 80. Stawał na podium zawodów Turnieju Czterech Skoczni i zawodów Pucharu Świata. Po sezonie 1980/81 zakończył karierę sportową z powodu coraz silniejszych dolegliwości bólowych kręgosłupa…

Przeciążenie organizmu prowadzące do niewykrywanych wad serca. Aktualne badania potwierdzają bardzo dobry stan zdrowia, gdy nagle piłkarz upada. Umiera…

Współczesny sport to pokonywanie ograniczeń. Zawodnicy poświęcają mu się przez 24 godziny na dobę. Nie wystarczy talent i trener. W obecnych czasach sztaby składają się z lekarzy, psychologów, fizjologów, dietetyków i wielu trenerów. Droga do sukcesu to wielogodzinne codzienne treningi przez parę, paręnaście lat. Nic dziwnego, że wycięczony organizm w pewnym momencie nie daje rady.
Poniżej przytoczyłam sześć przykładów nagłych śmierci piłkarzy na boisku. Takich przypadków było o wiele więcej… Umierając, pozostawili żony i dzieci. Wszyscy chorowali na serce. Oddali je całe na boisku.

1. Samuel Okwaraji zmarł w 1989r. z powodu niewydolności serca. Miał powiększone serce i nadciśnienie tętnicze.
2. David Longhurst zmarł w 1990r. Sekcja zwłok wykazała, że był chory na rzadką chorobę serca.
3. Marc-Vivien Foé niespodziewanie zasłabł w czerwcu 2003r. Autopsja wykazała, że piłkarz zmarł na atak serca. Być może miał niewykrytą wadę serca.
4. Miklós Fehér umarł w 2004r. z powodu arytmii serca, wywołanej przez kardiomiopatię przerostową.
5. Antonio Puerta zmarł w sierpniu 2007r. Na boisku dostał ataku serca i upadł na murawę. Dzięki interwencji kolegów z drużyny odzyskał przytomność i po chwili o własnych siłach doszedł do szatni. Tam po raz kolejny stracił przytomność. Według prasowych doniesień, u zawodnika pięciokrotnie ustawała akcja serca. Zmarł w szpitalu trzy dni po wydarzeniach na boisku.
6. Phil O'Donnell zmarł w szpitalu w grudniu 2007r., po tym, jak stracił przytomność w meczu ligowym. Prawdopodobną przyczyną śmierci był atak serca.

Doping to sztuczne podnoszenie możliwości fizycznych i psychicznych zawodnika. Testy antydopingowe zaczęto stosować po raz pierwszy w 1966 r. Stosowanie dopingu karane jest dyskwalifikacją, odebraniem medalu lub zakazem udziału w zawodach.

Konsekwencjami używania dopingu są problemy z płodnością, choroby np. nowotwory i miażdżyce. Mogą doprowadzić do depresji czy uzależnienia.

Ben Johnson, kanadyjski sprinter, zdobył wiele medali, pobił dużo rekordów. W 1988r. z powodu wykrycia dopingu odebrano mu część medali i rekordów.
Podczas Igrzysk Olimpijskich w Vancouver wykryto, że Kornelia Marek, polska biegaczka narciarska, stosowała doping (EPO - powoduje, że mięśnie są zdolne do większego wysiłku). Grozi jej dyskwalifikacja na parę lat.


OCENA WŁASNA: Współczesny sport zawodowy jest pełny pieniędzy, które powodują gonitwę za wynikami. Coraz mniej liczy się zabawa lub sama idea rywalizacji. Teraz pokonuje się ograniczenia, oszukuje organizm.
Sport rekreacyjny, sport szarego obywatela (jeśli jest!) cechuje pewien spokój. Aktywność fizyczna kształtuje cechy, uspokaja, dlatego powinniśmy poświęcić chociaż 15 min na poranne ćwiczenia. Bieganie jest bardzo ciekawym sportem, bo „nikt nas nie goni”, a powiew wiatru pozwala na nowo rozważyć problemy.
Część Polaków jednak nie chce ćwiczyć. Zamiast trochę pobiegać, wolą pooglądać telewizję - transmisję sportową. Część jest zbyt zmęczona pracą. Dzieci są bardziej zainteresowane grą w sportowe gry komputerowe takie jak np. FIFA, niż zabawą na podwórku.

[2] Istnieje też jedna specyficzna grupa obywateli, która bierną obserwację sportowych imprez natychmiast przeradza w czyn, łącząc przyjemne z pożytecznym (oraz jedną dyscyplinę sportową z drugą). Otóż, w trakcie meczów piłkarskich, przed lub po, aktywnie ćwiczy tężyznę fizyczną, uprawiając sporty walk wszelakich, rzuty kamieniem, krzesełkiem plastykowym lub biegając na wyścigi z policjantami. Tak zwani „kibole”, bo o nich mowa, stanowią jednak margines społeczeństwa.


KRÓTKI SŁOWNIK:

Autopsja - inaczej sekcja zwłok.
Arytmia serca - zaburzenie rytmu serca, stan, kiedy skurcze serca są nieregularne. Stan taki często stanowi zagrożenie dla życia.
Kardiomiopatia przerostowa - genetyczna choroba serca polegająca na przeroście lewej komory serca.
Atak serca - Zawał mięśnia sercowego, martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem.



[1] www.kulturystyka.pl - fragment artykułu "Kontuzje w sporcie"
[2] www.wiadomosci24.pl – fragment artykułu „Bezsens wyczynowego sportu”

ŹRÓDŁA : www.futbol.pl, www.kulturystyka.pl, www.lubelskapilka.net, www.slowoludu.com.pl, www.money.pl, www.wiadomosci24.pl,
www.e-kulturystyka.info, www.xpk.kienio.com, www.sport.pl, www.wikipedia.pl, www.sciaga.pl, www.bryk.pl .

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Podobne tematy