profil

"Dobrze widzi się tylko wtedy, gdy się patrzy sercem. Najważniejsze jest dla oczu niewidoczne".

poleca 85% 476 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Dobrze widzi się tylko wtedy, gdy się patrzy sercem. Najważniejsze jest dla oczu niewidoczne". Rozważania na podstawie "Małego Księcia".

W pełni zgadzam się z tym, że najlepiej jest patrzeć na człowieka sercem. Ludzie widzą tylko to, co inni maja na zewnątrz. Nie zaglądają natomiast w głąb duszy i nie wiedzą co się w niej kryje. Poprzez "patrzenie sercem" możemy dostrzec w człowieku to co dobre. Serce pozwala cieplej patrzeć na ludzi i otaczający nas świat. Pomaga nam także w kochaniu innej osoby i przyjaźni z inną osobą. dzięki niemu dostrzegamy także sens i cel rozsądnych działań. Bo na cóż byłyby nam potrzebne pieniądze, praca gdybyśmy nie mieli serca?? Posiadając je, mamy dla kogo zarabiać i możemy cieszyć się z kimś nabytymi dobrami. Patrzenie sercem to także wrażliwość na krzywdę innych. Pozwala nam ona ograniczać niektóre nasze nieprzemyślane czyny, które mogą komuś zaszkodzić. Tylko ludzie patrzący sercem są w stanie odnaleźć się w trudnej sytuacji życiowej i pokonać wielkie przeszkody.
Gdybyśmy natomiast nie „spoglądali sercem”, to nie dostrzegalibyśmy całej urody świata i życzliwości otaczających nas przyjaciół. Nie cieszylibyśmy się z przebywania z innymi, także nie doświadczalibyśmy prawdziwych przyjaźni i miłości.
Na potwierdzenie mojej tezy mogę podać przykład ludzi, którzy wiążą się z osobami niepełnosprawnymi. Taki człowiek nie dostrzega kalectwa drugiej osoby, tylko widzi to co ona ma w swojej duszy. Nie zważa na wszelkie trudności, na dociekliwe spojrzenia ludzi, tylko kieruje się sercem. Pragnie opiekować się tą osobą i być dla niej podporą w trudnych chwilach.
Innym przykładem na to, że należy patrzeć sercem jest postać Małego Księcia. Chłopiec na początku nie dostrzegał w róży prawdziwej przyjaciółki, gdyż była ona kapryśna i wymagająca. Dopiero w czasie swojej wędrówki zrozumiał, że jest ona jego prawdziwym przyjacielem. Żadne inne kwiaty nie mogły mu zastąpić jego róży, gdyż była ona przez niego oswojona i czuł on się za nią odpowiedzialny.
Oczywiście „patrzenie sercem” niesie też za sobą pewne niebezpieczeństwa. Tak było w przypadku Romea i Julii. Byli oni zaślepieni i bezgranicznie w sobie zakochani, co doprowadziło do tragedii. Przypadkowy zbieg okoliczności sprawił, że oboje stracili życie w obronie swojej zakazanej miłości.
Sądzę, że te przykłady przekonują o tym, że to co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, a najlepiej patrzy się sercem. Mimo, iż nie zawsze przynosi to dobra efekty, to i tak uważam, że ludzi poznaje się nie po wyglądzie zewnętrznym, ale po tym co ten ktoś ma w sobie, w środku. „Patrzeć sercem” to być wrażliwym oraz pomagać innym, a także czasem zapomnieć o sobie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty