profil

Igor Druhm - biografia

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Igor Druhm - (ur. 20 pazdziernika 1919, Paraschin, Niemcy) filozof, oficer Wehrmachtu, profesor uniwersytecki.

Igor Druhm urodzil sie w niemieckiej miejscowosci Paraschin (obecnie Paraszyno) w okolicach Leborka. Byl jedynym synem bogatych posiadaczy ziemskich. Jego ojciec byl Niemcem, a matka Polka.

Igor Druhm pierwsze 7 lat swojego zycia spedzil w rodzinnym Paraschin. Od dziecinstwa biegle poslugiwal sie dwoma jezykami - Niemieckim i Polskim. Mieszkal niecale 10 kilometrow od granicy z Polska, wiec Polski stal sie dla niego niemal pierwszym jezykiem.

W roku 1926, po ukonczeniu 7 lat, wyjechal do Leborka, gdzie rozpoczal edukacje. Szkole podstawowa skonczyl z wyroznieniem. Wraz z ukonczeniem pierwszej klasy gimnazjum (1933) do wladzy w Niemczech doszedl Adolf Hitler. Pomimo ze Druhm, jak i jego rodzina od strony ojca, nie podzielal pogladow narodowego socjalizmu, przewazyla jego fascynacja militariami - gimnazjum ukonczyl w 2 lata, w 1934 wstapil do Liceum Wojskowego w Koszalinie. W 1937 wstapil do Szkoly Oficerskiej w Szczecinie.

Igor Druhm nie zaniedbywal rodziny. Czesto odwiedzal rodzinny Paraschin, wakacje spedzal w domu. Podczas wakacji w roku 1936 poznal polska zydowke, Anne Goldberg (swoja pozniejsza zone).

Druhm przewidywal wybuch wojny. 28 sierpnia 1939 zostal wcielony do dywizji niemieckiej stacjonujacej w Grosse Boschpol (wspolczesnie Bozepole Wielkie) w stopniu Unterfeldwebla. Gdy 1 wrzesnia jego pluton otrzymal rozkaz przekroczenia granicy z II Rzeczpospolita, Druhm (pol-Polak) "zabladzil". Jego pluton nie bral udzialu w wojnie do 5 wrzesnia, kiedy to zostal skierowany do Bydgoszczy. Tam Druhm przeczekal rzeszte kampanii wrzesniowej.

W latach 1939-1941 Druhm przebywal w GG. Kilkakrotnie popadl w zatarg z SS, ujmujac sie za bezprawnie aresztowanymi Polakami. Pomimo to w 1941, tuz przed atakiem III Rzeszy na ZSRR, zostal awansowany na Leutnanta.

Podczasn operacji Barbarossa Igor Druhm walczyl na froncie polnocnym. Dotarl pod Leningrad, gdzie zostal powaznie ranny w reke. Odmowil jednak powrotu do Niemiec i po kilku tygodniach spedzonych w szpitalu powrocil na front.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta