profil

Henryk Wieniawski

drukuj
satysfakcja 74 % 159 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Henryk Wieniawski

Henryk Wieniawski (1835-1880)- skrzypek i kompozytor. Gry na skrzypcach uczył się u Jana Hornziela i Stanisława Serwaczyńskiego. W wieku 8 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach u Massarta w Konserwatorium w Paryżu, tamże kontynuował studia kompozycji u Colleta. Studia skończył nadzwyczaj szybko, z wyróżnieniem. Koncertował na całym świecie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych skrzypków drugiej połowy XIX wieku. W jego kompozycjach można zauważyć zarówno niezwykłą wirtuozerię, jak i liryzm. Był profesorem konserwatorium w Petersburgu i Brukseli. Od 1935 roku odbywa się co 5 lat Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, promujący młodych skrzypków. W Poznaniu działa Towarzystwo Muzyczne im Henryka Wieniawskiego.

Żyjący w XIX wieku Henryk Wieniawski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec swej epoki. Koncertował ze swoim bratem Józefem, pianistą, w większości krajów europejskich i w Stanach Zjednoczonych, wszędzie odnosząc ogromne sukcesy. Swoje mistrzostwo w grze na skrzypcach przelewał też na papier, owocem czego jest wiele niezwykle wirtuozowskich, popisowych utworów, takich jak prezentowane na niniejszej płycie.

Do najbardziej znanych dzieł Wieniawskiego należą jego dwa koncerty skrzypcowe. Na omawianej płycie firmy Olympia znalazł się "II Koncert skrzypcowy d-moll" dedykowany słynnemu hiszpańskiemu skrzypkowi Pablo Sarasatemu. Równie znany jest "Polonez koncertowy d-moll", dedykowany Karolowi Lipińskiemu innemu wybitnemu polskiemu skrzypkowi, znanemu przede wszystkim ze słynnego turnieju z Paganinim, po którym uznano Polaka za równego Włochowi pod względem mistrzostwa gry. "Scherzo-Tarantella" wymaga nie tylko niezwykłej biegłości technicznej, czy nawet brawury w pokonywaniu technicznych problemów, ale i wrażliwości na liryzm, jakim przenikniętych jest wiele fragmentów tej kompozycji. Etiudy-kaprysy tworzące "L'Ecole Moderne" to prawdziwa antologia najbardziej wyszukanych i skomplikowanych środków wiolinistyki.

Utwory Wieniawskiego zarejestrowane na płycie firmy Olympia nagrali najwybitniejsi polscy wirtuozi skrzypiec starszej już dzisiaj generacji: Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Michał Grabarczyk oraz pierwsza dama polskiej wiolinistyki- Wanda Wiłkomirska.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy