profil

Kultura instant - esej

drukuj
satysfakcja 96 % 21 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Każda epoka ma swoje charakterystyczne problemy i osiągnięcia, ale także trudności.
Żyjemy w biegu, całkowicie odmiennie od naszych babć, prababć.
Kultura typu instant oznacza życie w „natychmiastowości”, to określa idealnie teraźniejszość.
Jej znaki to tzw. „fast food, fast car, fast sex”.
Fast food charakteryzuje się jedzeniem przygotowywanym w kuchence mikrofalowej,
kawą rozpuszczalną, gorącym kubkiem, McDonald’s i Coca Colą. Tak właśnie bardzo wiele ludzi się odżywia, będąc w ciągłym biegu, między pracą a szkołą, między pracą a pracą i tym podobnie.
Fast car, czyli szybkie przemieszczanie się. Dzięki samolotom, samochodom i wszelkim środkom transportu świat się skurczył. Mniej czasu zajmuje nam podróżowanie z jednego krańca świata
na drugi. Już nie żyjemy w uporządkowanym świecie, mamy wrażenie, że ludziom staje się obojętne gdzie mieszka i żyje, na jakim kontynencie, w jakim języku mówi. Ważne, aby czuł się dobrze psychicznie i aby starczyło mu na życie na tak zwanym poziomie, reszta nie ma znaczenia. Obecnie właśnie z powodu pieniędzy, tak wielu ludzi jeździ po świecie zmieniając pracę. Wszystko robi gonitwa za pieniądzem, za właściwym poziomem życia, aby nie musieć martwić się, czy przeżyjemy „od pierwszego do pierwszego”.
Fast sex, czyli szybka, natychmiastowa satysfakcja seksualna, co za tym idzie „instant sex”, a więc seks bez zobowiązań i zaangażowania emocjonalnego. Wynikiem tego bardzo często jest AIDS – „natychmiastowa śmierć” nad, którą nikt się nie zastanawia, liczy się „tu i teraz”, resztą jak mówią młodzi ludzie „będziemy martwić się później”. W takim zaspokojeniu potrzeb seksualnych człowiek skupia się tylko i wyłącznie na sobie, na doznaniu przyjemności, nie jest ważne, co czuje druga strona, która ma takie same podejście. Być może już nigdy te dwie osoby ulegające zbliżeniu już nigdy się nie spotkają, bo może poznały się na jakiejś imprezie, w dyskotece? Tutaj nie ma miejsca na miłość, wszystko staje się wręcz sztuczne jak dla mnie, wręcz zwierzęce.
Egzemplifikacja kultury typu instant jest też „natychmiastowość” komunikacji (np. telefon komórkowy, e-mail), chcemy mieć pod kontrolą nie tylko to co się dzieje wokół nas, ale też innych ludzi. Zarówno pragniemy mieć nad nimi władzę, jak i nad tym co dzieje się wokół tych ludzi. Taka szybka komunikacja daje nam namiastkę kontroli.
Chirurgia plastyczna jako natychmiastowa forma uzyskania idealnego ciała, młodości i piękna.
Boimy się starości, zmarszczek, myślimy że stajemy się mniej atrakcyjni. Może mniej przez to osiągniemy? Uroda daje nam połowę sukcesu w dzisiejszych czasach. Wiem z doświadczenia, że np. aby dostać pracę potrzebny jest atrakcyjny wygląd, na niego na samym początku stawiają pracodawcy. Dopiero później rozpatrują nasze umiejętności, doświadczenie zawodowe.

Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: kultura_instant_-_esej.doc
(0) Brak komentarzy
Typ pracy