profil

/

Zadania Prace

Zakon jezuitów

drukuj
satysfakcja 79 % 310 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Męski zakon założony przez Hiszpana Ignacego Loyle w 1534r i zatwierdzony przez Pawła III w 1540r. Główny cel został określony jako wspieranie kościoła, a zwłaszcza Papieża w realizacji najtrudniejszych zadań m.in.: obrona katolicyzmu i papiestwa, zwalczanie reformacji i innych herezji, szerzenie wpływów kościoła na życie społeczne, praca misyjna w krajach niekatolickich.
Założyciel nadał im ściśle zhierarchizowaną strukturę w rezydującym w Rzymie, dożywotnio wybieranym głównym generałem na czele.
Do Rzeczpospolitej zostali sprowadzeni w 1564r. Już na początku uzyskali pozycję najważniejszego zakonu. W końcu XVI w zakon doprowadził do zawarcia unii kościoła katolickiego z cerkwią prawosławną w Rzeczpospolitej.
W XVI- XVIII w Jezuici prowadzili większość szkół średnich. Rozwijały się w nich nauki ścisłe: matematyka, fizyka, astronomia, historia sztuki, język nowożytny. Wzrosła także nauka języka ojczystego. Wszystkie z nich cieszyły się dużą popularnością wśród szlachty. Pod wpływem oświecenia, a także w rywalizacji z reformującym się szkolnictwem pijarskim, następowały istotne zmiany w programie nauczania szkół jezuickich Niektóre kolegia osiągnęły wysoki poziom. Jezuici zamierzali także prowadzić Akademię Krakowską, o którą wciąż trwały spory.
Do towarzystwa Jezuickiego należeli m.in.: Piotr Skarga, Andrzej Bobola i św. Stanisław Kostka.


Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: zakon_jezuitów.doc
Komentarze (5) Brak komentarzy
28.9.2011 (20:43)

streśćcie mi to do 5 zdań to będzie git ;p

22.3.2011 (16:29)

Zajebista praca

18.9.2006 (17:42)

CO WY GADACIE. BARDZO ŁADNY TEKST, KROTKO I NA TEMAT. WIEKSZOSC TYCH DLUGICH WYPOWIEDZI TO PISANIE W KÓŁKO O TYM SAMYM A TUTAJ TYLKO POGRATULOWAC. BARDZO ŁADNA PRACA!

27.7.2006 (14:21)

znalazłem co chciałem. praca ok.

27.7.2006 (14:19)

Spoko praca, może troszku mała ale to nawet lepiej nie lubie długich wypracowań :D



Zadania z Historii
Rose970 rozwiązanych zadań
Historia 15 pkt wczoraj o 21:41

PILNE!!!!!!!!!!!!!!! 1" Życie polityczne Rzeczpospolitej 1918-1931" 2 "II wojna światowa 1939-1945" 3"Opozycja...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

ooooooolenka0 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt wczoraj o 18:14

Wyjaśnij główne założenia liberalizmu, socjalizmu oraz idei narodowych w Europie pierwszej połowy XIX w.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

madzulenkaA0 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt 18.12.2014 (22:07)

Czesc, musze zrobic prace z histori pt " kultura i sztuka XIX wieku i pierwszej połowie XX wiieku " ma znajdowac sie w niej punkty...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

mulatka2326450 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt 18.12.2014 (20:07)

W jaki sposób Igancy łukasiewicz walczył z nędzą Galicyjską

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 2 z 2
Rozwiązuj

webster10100 rozwiązanych zadań
Historia 10 pkt 18.12.2014 (17:45)

Wyjaśnij pojęcie jesień ludow- przedstaw jej przyczyny, przebieg i skutki. ?

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.