profil

Na podstawie "Malowanego ptaka" Jerzego Kosińskiego i "Proszę Państwa do gazu" Tadeusza Borowskiego przedstaw destrukcyjny wpływ wojny na psychikę człowieka.

poleca 86% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Chcąc udowodnić destrukcyjny wpływ wojny na psychikę człowieka, zacznę od ukazania obronnej siły ludzkiej podświadomości.
Sytuacja polityczna, nacisk i opinia publiczna – mają ogromny wpływ na zachowanie człowieka. Liczne badania i analizy wykazują, iż trudny okres wojenny był szczególnie ciężki dla jednostki. Był to czas, gdzie pragnienie obrony własnego życia i dobrobytu tryumfowało nad wszelkimi zasadami moralnymi i przejawami współczucia. Ludzie bronili siebie – często kosztem innych.
W czasie II Wojny Światowej panowała dyktatura. Człowiek jest istotą strachliwą, więc nawet niewielki nacisk ogromnie oddziałowywuje na psychikę. Posłuszeństwo jest mechanizmem psychologicznym, który łączy działanie jednostki z celem politycznym. Jest tym cementem zachowawczym, który łączy ludzi z systemami władzy. Należy tu również wspomnieć, iż patrząc przez pryzmat historii, większość zbrodni zostało popełnionych w imie posłuszeństwa niż buntu.
W latach 1961-1962, amerykański psycholog społeczny – Stanley Miligram – wykonał eksperyment, mający na celu zbadanie posłuszeństwa wobec autorytetu. Wspominam o tym, ponieważ wykazał on, że ślepe posłuszeństwo nazistów wobec władzy nie było w dużym stopniu spowodowane cechami dyspozycyjnymi (osobowość, niemiecki charakter narodowy), lecz wpływem sytuacji, która mogła pochłonąć każdego. Udowodnił w ten sposób tezę, iż zło w odpowiednich warunkach może czynić każdy, nawet ludzie dążący do celów uważanych za szlachetne.
Behawioralnym badaniem posłuszeństwa zajął się także Tadeusz Borowski.W opowiadaniu „Proszę Państwa do gazu” , przedstawia doskonałość mechanizmu czerpania korzyści z klęski innych . Główny bohater – Tadeusz – jest przykładem osoby zlagrowanej , czyli takiej , która dopasowała się do życia w obozie . Zna zasady panujące w tym miejscu , jest posłuszny. Odrzucił współczucie i potrafi bez żalu czerpać profity z czyjegoś nieszczęścia. Co gorsza – traktowanie ludzi przedmiotowo daje mu satysfakcję . Jest pewny siebie i zaradny , co sprawia , że wywyższa się i gardzi innymi , schorowanymi więźniami .
Borowski demonstruje również strach ofiar z transportów, który jest wielkim impulsem , silniejszym niż wpływ wychowania w zakresie etyki , współczucia i moralnego postępowania. Wystawia na ekspozycje drastyczny obraz matki , która w nadziei , że zostanie ocalona – wyrzeka się swojego dziecka…
Autor „Malowanego ptaka” – Jerzy Kosiński – także prezentuje kruchość psychiki człowieka . Wskazuje postawę ludzi w obliczu zagrożenia …W jednym momencie tolerancja i chęć udzielenia pomocy , okazuje się być iluzoryczna! W okresie wojny cierpienie osób trzecich było niczym. Liczyło się tylko to , co czuje i mam „ ja” . „Malowany ptak „ jest apelem o tolerancję i szacunek . Autor wytyka ludziom obojętność na cierpienie innych.
Reasumując potwierdzam tezę , iż wojna wojna wpływa destrukcyjnie na psychikę człowieka .
Powtarzam , że w nieludzkich warunkach , nawet najszlachetniejsi są podatni na czynienie zła – to naturalne . Nie można mówić, że w niebezpieczeństwie człowiek uzewnętrznia swoje prawdziwe oblicze… Wręcz przeciwnie.
Tak działa obronny mechanizm naszej podświadomości. PODświadomości…

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty