profil

Przyczyny konfliktów w świecie współczesnym

Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12
poleca 85% 2704 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
irlandia

Przyczyny konfliktów
- Walka o władze
- Etniczne, kulturalne
- Dążenie o niepodległość
- Ekonomiczne
- O terytorium

KONFLIKT W AZJI


wojna w Timorze Wschodnim. Walki w Timorze toczyły się głównie o władzę i wpływy na tym terytorium
starcia w Tadżykistanie
Powodem tej wojny domowej jest walka wielu grup etnicznych o władzę.

Azji Mniejszej (palestyńsko- izraelski):
- podział terytorialny
- stworzenie państwa palestyńskiego
- powrót uchodźców
Wojna iracko-irańska w latach 1980-1988. Powodem był spór o granicę

KONFLIKT W AFRYCE


wojny, które toczya się obecnie mają swój początek w zdobyciu władzy lub terytorium. W ostatnich latach konflikty zbrojne miały państwa takie jak: Angola, Czad, Etiopia, Burundia, Demokratyczna Republika Konga, Liberia, Rwanda, Republika Konga, Somalia, Sudan, Sierra Leone, Senegal, Sahara Zachodnia oraz Uganda. Do głównych przyczyn wojen w Afryce należą: duże zróżnicowanie etniczne i religijne; granice w państwach kolonialnych, które nie pokrywają się z granicami narodowościowymi; niskie poczucie przynależności państwowej ( o wiele bardziej zachowana jest przynależność etniczna); bieda oraz problem głodu; niestabilność polityczna oraz despotyzm przywódców.
Somalia
- Powodem tej wojny domowej są przede wszystkim różnice polityczne

Bliski oraz Środkowy Wschód
Ten rejon świata posiada ogromne zasoby surowców naturalnych, przede wszystkim ropę naftową. Poza tym to właśnie tutaj stykają się ze sobą strefy wpływów regionalnych, jak również dwóch największych, światowych mocarstw, czyli Stanów Zjednoczonych oraz Rosji. Nie bez znaczenia dla tego całego rejonu pozostaje kwestia sporu pomiędzy Palestyńczykami i Izraelitami, ciągnąca się w niemal identyczny sposób już od 1948 roku. Podłożem tego sporu jest ziemia i różnice na tle wyznaniowym.( przyczyny religijne) Bezpieczeństwu w regionie zagraża również problem dotyczący Kurdów, ponad dwadzieścia milionów przedstawicieli tej nacji zamieszkałych na terenie: Turcji i Iranu oraz Iraku a także Syrii, stara się o wywalczenie niepodległości i możliwość utworzenia własnego, suwerennego państwa.

Azja ("subkontynent indyjski")
W tym rejonie świata widoczne jest długotrwała, napięta sytuacja pomiędzy Indiami oraz Pakistanem. Jego przyczyną jest walka o hegemonię(dominacja jednego państwa nad drugim) w tym regionie. Aspiracje mocarstwowe Indii a także Pakistanu wraz z wszystkimi kontrowersjami jak również incydentami dookoła konfliktu terytorialnego o prowincję Kaszmir, w końcu mogą w finale ponownie doprowadzić do rozpętania kolejnego konfliktu zbrojnego między tymi państwami. Żeby tego wszystkiego było mało, to jeszcze dodatkowo konflikt ten ma skrywany, dawny podtekst religijny. Jest to miejsce, gdzie współżyją obok siebie wyznawcy zarówno islamu, jak i hinduizmu oraz buddyzmu, a także innych mniej znaczących religii. Również zauważalny jest aspekt kolonialny w przypadku tego konfliktu.

"Wojna domowa" na obszarze Burundi oraz Ruandy
W Burundi oraz Ruandzie, członkowie większości, plemienia "Hutu" a także będących nieco mniej liczni członkowie plemienia "Tutsi" rywalizowali w bardzo krwawych walkach o prymat i o władzę. Do plemienia "Tutsi" należy elita, wiodąca prym, jeżeli chodzi o politykę od wielu stuleci. Ta grupa odmawiała plemieniu "Hutu" możliwości pełniejszego udziału w sprawowaniu rządów. Przedstawiciele "Hutu" dążyli początkowo w sposób pokojowy do wyegzekwowania swych praw, jednak nie przynosiło to większych rezultatów, więc postanowili rozwiązać sprawę w sposób siłowy - poprzez wybuch zbrojnego powstania.

EUROPA


Najsłynniejszymi rejonami konfliktów na obszarze Europy są m.in.: Irlandia Północna [tzw. Ulster]. Od dawna toczy się tam konflikt zarówno o podłożu terytorialnym, jak również wyznaniowym. Kolejnym miejscem, będącym zarzewiem konfliktów na naszym kontynencie jest terytorium nieuznawanego kraju Basków. Proponowano im utworzenie autonomii, jednak nie zgodzili się na to i nieustannie walczą o utworzenie niepodległego a zarazem suwerennego państwa, i odseparowanie się od terytorium i władz Hiszpanii.

KONFLIKT W JUGOSŁAWII


- o niepodległość
- etniczne
- przyczyny religijne
(Serbowie-prawoslawni, Chorwaci i Słowacy – katolicy, Bośniacy – muzułmanie
- wojna w Czeczenii, która toczy się pomiędzy władzą centralną a dążącą do niepodległości republiką.
Na kontynencie amerykańskim trwają konflikty zbrojne. Są to starcia w Peru czy Kolumbii. Powodem tych starć jest głównie walka o władzę i wpływy.

KONFLIKT IRLANDZKI


- Anglia (protestanci) & Irlandia (katolicy)
- Przyczyny religijne

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy