profil

Prawidłowe żywienie- wpływ na organizm człowieka

drukuj
satysfakcja 66 % 38 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jak wiemy bez dostarczania pokarmu nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Należy podawać pokarm zawierający wszystkie wartości odżywcze aby prawidłowo funkcjonował, prawidłowo budował komórki i prawidłowo filtrował umożliwianie wydalania zużytych i niepotrzebnych składników. Właściwe pożywienie składa się z wielu odrębnych składników, znajdujących się w takich stosunkach aby składniki te mogły być odpowiednio wyzyskane. Pomiędzy podstawowymi składnikami naszego pożywienia musi być zachowana proporcja. Spożywając pokarm dostarczamy naszemu organizmowi niezbędne składniki tj: białko-które bierze udział w regeneracji naszych komórek; węglowodory( skrobia i cukry), tłuszcze, które są źródłem energii; witaminy, które są niezbędnym składnikiem zdrowej diety; błonnik który pomaga w usuwaniu z naszego organizmu zbędnych produktów; lecz najważniejszą rzeczą której potrzebuje nasz organizm jest woda. Nie jest ona składnikiem odżywczym, ale pełni ona bardzo ważną role.

ZACZNĘ OD PRODUKTOW ZALECANYCH I PRZECIWWSKAZANYCH W PRAWIDOWYM ŻYWIENIU:

1.PRODYKTY ZBOŻOWE
Pieczywo
Pieczywo- powinno być wypiekane z mąki z pełnego przemiału tzw. razowe. Ważne jest to, aby byto tzw. pełny przemiał (bez odrzucania otrąb)mąka żytnia, pszenna, owsiana lub kukurydziana. Pieczywo te powinno być wypiekane na zakwasie, nie na drożdżach, bez dodatków sztucznych substancji spulchniających. Dlaczego wiec lepiej jest spożywać pieczywo z pełnego przemiału a nie z mąki pozbawionej otoczki (otrąb)? W osłonce i w środku ziarna są substancje wzajemnie od siebie uzależnione, jedne jak i drugie są bardzo potrzebne i spełniają olbrzymią rolę w naszych wartościach odżywczych m. In. Błonnik rozpuszczalny, aminokwasy egzogenne, witaminy, enzymy, olejki eteryczne i inne substancje odżywcze jak i ułatwiające żywienie.
Kasza
Kasza jęczmienna- jest mało energetyczna, ale bardzo wartościowa. Świetnie nadaje się do połączeń z warzywami i to ona powinna być główna podstawą naszego dania obiadowego.
Kasza jaglana- świetnie nadaje się do deserów, do połączeń z owocami suszonymi jak i surowymi.
Kasza gryczana- bardzo silenie energetyczna, nadaje się do karmienia organizmów w przeziębieniach, po chorobach wyniszczających, w wychudzeniach, w alergiach typu płucnego. Nie należy jej spożywać podczas odchudzania.
Płatki owsiane- ma olbrzymia ilość wartości odżywczych, najlepiej jeść je w postaci naturalnej. W postaci musli gdzie

częstymi dodatkami są orzeszki ziemne, czekolada lub cukry traci ona swoje wartości odżywcze
Kukurydza- powinna być używana w naszym codziennym żywieniu, przynajmniej dwa razy w tygodniu w postaci naturalnej

Unikajmy płatków kukurydzianych wysuszonych i nasyconych sztucznie witaminami (witaminy które są wymienione na opakowaniach nie zachowały się przy obróbce z naturalnego ziarna a zostały dodane sztucznie i często pełnia rolę konserwantów) , makaronów z białej mąki, białego tzn. oczyszczonego ryżu.2.NABIAŁ
Mleko- najlepsze do spożycia byłoby mleko zawierające niewielkie ilości kazeiny np.: mleko kozie, owcze, kobyle. Wszystkie te mleka dają się przetworzyć, są jednak lekkostrawne również nieprzetworzone. Mleko krowie bez względu na ilość tłuszczu w postaci naturalnej, jest ciężkostrawne. Gdy mamy do wyboru mleko pełne i odtłuszczone należałoby wybrać pełne.
Sery białe- otrzymywane z mleka koziego i owczego są bardziej wskazane. Sery pochodzenia krowiego są ciężkostrawne. Można ser zwykły rozcieńczyć jogurtem, kefirem lub kwaśną śmietaną.
Sery topione- utwardzone białe są również dobrze przyswajalne przy dodaniu nawet bardzo niewielkiej ilości twardego mleka.
Śmietana- bez względu na procent zawartego w niej tłuszczu tzw. kwaśna jest produktem bardzo zdrowym.
Masło- bez żadnych produktów to najlepszy tłuszcz świata. Posiada wiele wartości odżywczych i witamin z grupy A, B ,D.
Jaja- znajdują się w nim oprócz całej gamy witamin, pierwiastków śladowych itp. Wszystkie osiem aminokwasów. Organizm ludzki nie potrafi ich sobie sam wytworzyć a budowa białka ludzkiego jest przy nim niemożliwa.

Mówi się że powinno pić się mleko krowie, które jest przez nas tak bardzo lubiane a tak naprawdę mleko te jest bardzo ciężkostrawne i nie powinniśmy go pić bez wcześniejszego zjogurtowania. Starajmy się również unikać połączenia serów z ryżem, mąką, grysikami i cukrem. Nie należy łączyć masła śmietankowego i żadnych przetworów mlecznych z mięsem i jego przetworami.


3.MIĘSO
Mięso z piersi kurczaka lub indyka- jest to mięso nie zawierające komórek tucznych. Wskazane jest szczególnie dla dzieci i osób ze skłonnością do alergii
Mięso czerwone- tj. dziczyzna, młoda wołowina (cielęcina) są wysoko energetyczne w stosunku do średniej energetycznej człowieka. Mięso te nie powinno być spożywane przez dzieci. Wskazane jest dla osób, którzy przeszli choroby wyniszczające oraz, którzy mają niedobory energetyczne.

Mięso takie jak nerki, wątroba i płuca są filtrami organicznymi i nie powinny być przez nas spożywane. Pamiętajmy iż mięso najlepiej powinno być gotowane w wodzie lub duszone z warzywami. Można także piec je na rożnie gdyż nadmiar tłuszczu ścieka a jest to korzystne. Co mogę powiedzieć o mięsie wieprzowym. Komórki mięsa wieprzowego są tak sprytne, że wypierają nasze komórki i umieszczają się w ich miejscu, nie spełniając przy tym żadnej roli. Przyczyną tego jest zmniejszanie się elastyczności naczyń krwionośnych, wysycenie tkanki kostnej oraz zwiększa się przepuszczalność tkanki łącznej co prowadzi do tego iż mamy mniejszą odporność.

4. TŁUSZCZE
Idealnym olejem jest oliwa z oliwek, następnie olej słonecznikowy, sojowy kukurydziany itp. Nie powinniśmy spożywać tłuszczów takich jak smalec wieprzowy lub słonina a także łoju pochodzenia wołowego. Tłuszcz owczy jest dobrym tłuszczem chodź nie jest smaczny

5.WARZYWA
Wszystkie warzywa możemy ze sobą łączyć. Idealnie byłyby łączenie warzyw nadziemnych a oddzielnie warzyw ziemnych. Nie należy łączyć owoców z warzywami nawet w postaci surówek. Pamiętajmy aby nie podawać warzyw w których dusiło się mięso, gdyż warzywa te są przesiąknięte wywarem z mięsa.

6.OWOCE
Pierwsze owoce roku tj. truskawki, poziomki czy maliny to owoce wysokoenergetyczne, które uzupełniają nasze niedobory energetyczne związane z oziębieniem zimowym. Owoce są olbrzymim źródłem energii i witamin, ale nie tylko. Czarne jagody leśne wzmacniają i leczą wzrok, jabłka są źródłem pektyn i błonnika rozpuszczalnego, gruszki te mniej szlachetne to źródło goryczek wspomagających pracę wątroby i substancje wzmacniające ruchy robaczkowe jelit, śliwki ułatwiają trawienie, morela jest idealna dla alergików i ludzi z chorobami reumatycznymi.

Pamiętajmy jednak o tym iż odmiany owoców zmienionych genetycznie może ładnie wyglądają, ale tracą swoje wartości odżywcze.

Zdrowe żywienie to nie tylko spożywanie zdrowych posiłków. Na kondycje i zachowanie zdrowia wpływa również sposób jedzenia. Należy przestrzegać kilka podstawowych punktów.
1. Posiłki należy spożywać regularnie, poprawia to funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
2. Nie należy jeść, gdy jest się zmęczonym lub podenerwowanym, ponieważ stres jest przyczyną wzdęć, zaparć, nadkwaśności żołądka oraz skurczów jelit.
3. Należy dbać o to, by posiłek przebiegał bez pośpiechu oraz aby nie zakłócały go inne czynności.
4. Na pusty żołądek nie należy jeść potraw słonych, słodkich, ostrych ani tłustych, powoduje to podrażnienie śluzówki żołądka.
5. Pamiętajmy aby unikać potraw bardzo gorących, drażnią one śluzówkę jamy ustnej, przełyku i żołądka, co może spowodować stany zapalne, a po dłuższym czasie nawet nowotwory.
6. Nie należy połykać nie pogryzionych kawałków ani dużych kęsów, zapobiegniesz w ten sposób długiemu zaleganiu pokarmu w żołądku, niestrawności i zgadze.
7. Powinno się żuć pokarm długo i dokładne, zapewnia to lepsze działanie enzymów trawiennych i ułatwi organizmowi wykorzystanie składników odżywczych zawartych w pożywieniu.
8. Należy pić dopiero po posiłku. Picie w trakcie jedzenia powoduje rozcieńczanie soku żołądkowego i wymusza jego dodatkowe wytwarzanie a nadmiar soku zakwasza treść żołądka i drażni jego śluzówkę.
9. Należy unikać picia napojów gazowanych z dwutlenkiem węgla przy tłustych i obfitych potrawach ponieważ takie połączenie powoduje zgagę i wzdęcia.
10. Po posiłku odpocznij chwilę, aby organizm spokojnie zaczął trawić.
Należy zadać sobie pytanie czy wszyscy powinni odżywiać się tak samo? Nie, ponieważ każdy z nas prowadzi inny tryb życia, wpływ na odżywianie ma również strefa klimatyczna czy tez czynniki tj. choroby przewlekłe. Inaczej również będzie się odżywiać kobieta w ciąży. Ciąża jest wprawdzie stanem fizjologicznym, ale jest znacznym wysiłkiem dla organizmu kobiety i wymaga kontroli i niejednokrotnie stałej opieki lekarskiej. W razie niedostatecznego odżywiania ciężarnej kobiety mogą nastąpić odchylenia od stanu prawidłowego, będące podłożem zmian chorobowych, znanych i określanych jako tzw. zatrucie ciążowe. U kobiet w ciąży zwiększa się fizjologiczne zapotrzebowanie na pokarmy, zarówno zapotrzebowanie energetyczne, jak i na poszczególne składniki, dlatego przy niedoborach pokarmowych w organizmie kobiety ciężarnej łatwo dochodzi do zaburzeń. W pierwszych trzech miesiącach ciąży u zdrowej i dobrze odżywionej kobiety nie jest potrzebne wprowadzanie diety, należy jedynie zwrócić uwagę na podanie pełnowartościowego białka i witamin. Zapotrzebowanie na białko i witaminy wzrasta nieraz 100%, a potrzebowanie energetyczne ponad 25%. Białko powinno być w znacznej mierze (60%) wartościowe, konieczne jest wiec zapewnienie ciężarnej odpowiedniej ilości mięsa, ryb, jaj i mleka. Bardzo ważne mają znaczenie składniki mineralne. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wapń.
Organizm człowieka do utrzymania czynności życiowych wymaga stałego dowozu energii, materiałów budulcowych i regenerujących. Każdy ruch mięśni, praca serca, ruchy oddechowe, praca jelit i narządów wewnętrznych odbywają się dzięki energii dostarczonej z zewnątrz. Prawidłowe odżywianie jest podstawą dla naszego zdrowia. Starajmy się utrzymać nasz organizm zdrowo w naszym skażonym środowisku.


Bibliografia: Prof. dr. med. Władysław Kierst „Nauka o żywieniu zdrowego i chorego człowieka”, Jadwiga Kempisty „Diety w żywieniu jedzeniem” , strona internetowa www.wikipedia.pl.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
29.9.2010 (19:12)

praca zwięzła i treściwa to co powinno być to jest !!!