profil

higiena w zakładzie kosmetycznym

drukuj
satysfakcja 68 % 40 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Czystość i higiena to najważniejsze kryteria jakie musi spełniać każdy salon kosmetyczny. Konieczne jest zachowanie higieny do prawidłowej pracy w salonie.
Co to właściwie jest higiena?
Higiena- (z greckiego hygienos- zdrowy) jest inderdyscyplinową nauką o zdrowiu oraz niedopuszczanie do wystąpienia choroby. Zdrowie dla każdego człowieka jest wartością dzięki której można realizować swoje aspiracje i potrzebę osiągania satysfakcji, oraz zmieniać środowisko i radzić sobie z nim. Zdrowie jest również zasobem(bogactwem) dla społeczeństwa, gwarantujący jego rozwój społeczny i ekonomiczny.

Coraz większa liczba osób zaczyna odwiedzać salony kosmetyczne nie tylko ze względów upiększających, ale również relaksacyjnych. Gabinet kosmetyczny należy traktować jak typowy gabinet zabiegowy. Należy pamiętać, że tylko starannie dobrane artykuły jednorazowe i konsekwentnie realizowany program higieny zagwarantuje nam bezpieczne wykonywanie usług, pozwoli nam to eliminować ryzyko zakażenia różnymi chorobami, zarówno klientce poddawanej zabiegowi jak i kosmetyczce. W każdym salonie w widocznym miejscu powinny wisieć przepisy BHP.

Wiele rzeczy wpływa na higienę w salonie kosmetycznym. Wchodząc do salonu chcemy powierzyć swoje ciało osobie, której możemy zaufać, wiec niezwykle ważna jest higiena osobista kosmetyczki. Powinna ona zawsze „świecić przykładem”. Estetyczny wygląd jest bardzo ważny, musi być zadbana. Włosy powinny być zawsze czyste, umyte i spięte (tak aby podczas wykonywania zabiegu nie opadały na twarz pacjentki). Zadbane i krótkie paznokcie (po to aby przez przypadek nie zadrapać klientki) pomalowane na bezbarwny lub transparentny kolor. Ważna jest również higiena jamy ustnej. Wykonując zabiegi pochylamy się nad pacjentka i rozmawiamy z nią, nie możemy pozwolić aby z naszych ust wydobywał się nieprzyjemny zapach. Wskazane jest również aby kosmetyczka w swoim zakładzie posiadała przybory do mycia oraz płukania jamy ustnej. Osoba wykonująca zabiegi powinna dbać o higienę, estetyczny wygląd i wzbudzać zaufanie.
Czy to wystarczy aby wybrać właśnie ten zakład a nie inny? Higieną w zakładzie pracy jest przede wszystkim dbanie o stanowisko pracy, narzędzia i materiały. Kosmetyczka powinna mieć zawsze czyste ubranie ochronne, na fotelu powinno leżeć przygotowane czyste prześcieradło a także jednorazowa lub czysta bielizna dla każdego klienta.

Przy wykonywaniu niektórych zabiegów konieczne jest użycie rękawiczek jednorazowych i masek chirurgicznych. Należy umyć ręce przed i po każdym wykonywanym zabiegu, stosując preparaty myjące o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Narzędzia wielokrotnego użytku tj. nożyczki, cążki do manicure i pedicure, pestki, po użyciu powinny być sterylizowane. Podczas procesu sterylizacji niszczone zostają również formy przetrwalnikowe bakterii, co nie ma miejsca w dezynfekcji. Specyfika działalności gabinetów kosmetycznych, tatuażu, zakładów fryzjerskich czy odnowy biologicznej stwarza duże ryzyko przenoszenia zakażeń pomiędzy personelem i klientem. Sterylizację powinno się przeprowadzać w autoklawach, posiadających certyfikat CE. Autoklawy parowe zapewniające odpowiednie parametry pracy: para wodna powstaje z destylowanej i osiąga temperaturę do 134◦C w odpowiednim czasie i właściwym ciśnieniu gwarantuje pełną kontrolę procesu sterylizacyjnego oraz najwyższy poziom czystości mikrobiologicznej sterylizowanych przedmiotów.

W przypadku gdy narzędzia, które nie mogą być poddane procesowi
sterylizacji dopuszcza się wysoki poziom dezynfekcji w którym zostaną zabite wszelkie drobnoustroje (bakterie, grzyby, wirusy). W tym celu umieszcza się instrumenty w roztworach dezynfekujących. Należy pamiętać, aby stosować zalecane przez producenta czasy kąpieli. Aby uniknąć uszkodzenia instrumentów wskazane jest zapoznanie się z zaleceniami producenta narzędzi. Igły potrzebne do zamykania naczynek i innych zabiegów powinny być w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach, wyłącznie do jednorazowego użytku. Takie właśnie ostre narzędzia jednorazowe powinny po zużyciu być umieszczone w odpornym na uszkodzenia pojemniku i należy postępować z nimi zgodnie z przepisami o odpadach niebezpiecznych.

Każdy pracownik gabinetu kosmetycznego powinien zdawać sobie sprawę, iż pracując w tym zawodzie jest narażony na zakażenia różnymi chorobami, choć prawdopodobieństwo jest minimalne. Gdy zauważymy u pacjentki skaleczenia, które nie zostały w żaden sposób zabezpieczone, należy zabezpieczyć je plastrem opatrunkowym. W przypadku gdy podczas zabiegów mogło dojść do skaleczenia, należy zawsze używać rękawiczek jednorazowych, umyć dokładnie zranioną okolicę wodą z mydłem i zdezynfekować. W zakładzie w zasięgu ręki powinna znajdować się prawidłowo wyposażona umywalka z bieżącą ciepłą wodą, mydłem w płynie i dozownikiem ze środkiem do dezynfekcji rąk, oraz ręczniki jednorazowego użytku. Zalecane jest aby uruchamianie wody odbywało się bez konieczności dotknięcia dłonią co ograniczy przenoszenie drobnoustrojów. Na koniec pracy gabinet powinien być dokładnie zdezynfekowany, podłoga dokładnie umyta.

Ładny i zadbany salon to nie tylko kwestia estetyki. Nawet najmniejsza powierzchnię należy dokładnie zdezynfekować a w szczególności, te narzędzia i przyrządy, którymi pracujemy przy ciele człowieka, jest to niezwykle ważne. Dokładna dezynfekcja i sterylizacja gabinetu kosmetycznego powinna być zawsze przestrzegana przez kosmetyczki.

Bibliografia: Joanna Dylewska- Grzelakowska „Kosmetyka stosowana”, Internet


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy