profil

higiena w zakładzie kosmetycznym

drukuj
satysfakcja 68 % 40 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Czystość i higiena to najważniejsze kryteria jakie musi spełniać każdy salon kosmetyczny. Konieczne jest zachowanie higieny do prawidłowej pracy w salonie.
Co to właściwie jest higiena?
Higiena- (z greckiego hygienos- zdrowy) jest inderdyscyplinową nauką o zdrowiu oraz niedopuszczanie do wystąpienia choroby. Zdrowie dla każdego człowieka jest wartością dzięki której można realizować swoje aspiracje i potrzebę osiągania satysfakcji, oraz zmieniać środowisko i radzić sobie z nim. Zdrowie jest również zasobem(bogactwem) dla społeczeństwa, gwarantujący jego rozwój społeczny i ekonomiczny.

Coraz większa liczba osób zaczyna odwiedzać salony kosmetyczne nie tylko ze względów upiększających, ale również relaksacyjnych. Gabinet kosmetyczny należy traktować jak typowy gabinet zabiegowy. Należy pamiętać, że tylko starannie dobrane artykuły jednorazowe i konsekwentnie realizowany program higieny zagwarantuje nam bezpieczne wykonywanie usług, pozwoli nam to eliminować ryzyko zakażenia różnymi chorobami, zarówno klientce poddawanej zabiegowi jak i kosmetyczce. W każdym salonie w widocznym miejscu powinny wisieć przepisy BHP.

Wiele rzeczy wpływa na higienę w salonie kosmetycznym. Wchodząc do salonu chcemy powierzyć swoje ciało osobie, której możemy zaufać, wiec niezwykle ważna jest higiena osobista kosmetyczki. Powinna ona zawsze „świecić przykładem”. Estetyczny wygląd jest bardzo ważny, musi być zadbana. Włosy powinny być zawsze czyste, umyte i spięte (tak aby podczas wykonywania zabiegu nie opadały na twarz pacjentki). Zadbane i krótkie paznokcie (po to aby przez przypadek nie zadrapać klientki) pomalowane na bezbarwny lub transparentny kolor. Ważna jest również higiena jamy ustnej. Wykonując zabiegi pochylamy się nad pacjentka i rozmawiamy z nią, nie możemy pozwolić aby z naszych ust wydobywał się nieprzyjemny zapach. Wskazane jest również aby kosmetyczka w swoim zakładzie posiadała przybory do mycia oraz płukania jamy ustnej. Osoba wykonująca zabiegi powinna dbać o higienę, estetyczny wygląd i wzbudzać zaufanie.
Czy to wystarczy aby wybrać właśnie ten zakład a nie inny? Higieną w zakładzie pracy jest przede wszystkim dbanie o stanowisko pracy, narzędzia i materiały. Kosmetyczka powinna mieć zawsze czyste ubranie ochronne, na fotelu powinno leżeć przygotowane czyste prześcieradło a także jednorazowa lub czysta bielizna dla każdego klienta. Przy wykonywaniu niektórych zabiegów konieczne jest użycie rękawiczek jednorazowych i masek chirurgicznych. Należy umyć ręce przed i po każdym wykonywanym zabiegu, stosując preparaty myjące o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Narzędzia wielokrotnego użytku tj. nożyczki, cążki do manicure i pedicure, pestki, po użyciu powinny być sterylizowane.

Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy