profil

Przykłady międzynarodowych działań w zakresie ochrony środowiska

poleca 85% 1895 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zanieczyszczenia i degradacja środowiska już dawno przestały być problemami lokalnymi, ograniczonymi do niektórych regionów w odrębie poszczególnych państw. Działania ochronne prowadzone przez suwerenne państwa muszą być w pewien sposób ukierunkowane.
Już na przełomie XVIII i XIX w., Aleksander von Humboldt zwracał uwagę na konieczność kompleksowej ochrony przyrody i jej pomników. Przełomowym wydarzeniem w procesie określania międzynarodowej strategii ochrony środowiska było ogłoszenie przez Sekretarza Generalnego ONZ w 1969r., tzw. Raportu U' Thanta. W raporcie tym zatytuowanym " Człowiek i jego środowisko", po raz pierwszy określono stan środowiska poddanego presji człowieka jako katastrofalny, rzeczowo definiowano zagrożenia wpływające w rabunkowej eksploatacji zasobów naturalnych.
Słynna konferencja Sztokholmska odbyła się w 1972r., brali w niej udział przedstawieciele 13 państw. Podczas obraz uchwalono tzw. Deklarację Sztokholmską, oraz powołano ONZ zwaną Programem Narodów Zjednoczonych do Spraw Środowiska.
W kolejnych latach zwołano następne międzynarodowe konferencje, na których omawiano sprawy ochrony środowiska. Konferencje odbyły się w Helsinkach w 1975r., w Genewie w latach 1979 i 1984 oraz w Monachium w roku 1984. Największe znaczenie miał jednak Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro przebiegająca pod hasłem: " Środowisko i rozwój". Współcześnie istnieje wiele międzynarodowych instytucji i organizacji zajmujących się ochroną środowiska i przyrody. Są to zarówno organizacje rządowe, jak i międzynarodowe organizacje pozarządowe.
Do najważniejszych należą:
- Światowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN)
- Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)
- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
- Światowy Fundusz na Rzecz Dzikich Zwierząt (WWF)
- Naukowa Komisja do Spraw Środowiska (SCOPE)
- Fundacja Greenpeace
- Międzynarodowa Rada do Badań Morza (ICES)
- Międzynarodowa Rada Ochrony Ptaków
Międzynarodowe działania na rzecz ochrony przyrody zaczęły intensywniej rozwijać się od początku XX w., gdyż zauważono potrzebę chronienia przyrody w skali globalnej. W 1928r., na wniosek Międzynarodowej Unii Biologicznej powołano Międzynarodowe Biuro dla Dokumentacji i Współpracy w Sprawach Ochrony Przyrody z siedzibą w Brukseli. W 1948r., oficjalnie powołano Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Obecnie Światowa Unia Ochrony Przyrody ma swoja siedzibę w Szwajcarii.
W ramach Międzynarodowej Uni Ochrony Przyrody działają komisje. Największa z nich to Komisja Gatunków Ginących i Komisja Terenów Chronionych.
Do jej zadań należy opracowanie zasad zarządzania terenami chronionymi.
W naszym kraju rozpoczęto również prace nad tworzeniem europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000, której celem jest podjęcie optymalnych działań, aby zachować dziedzictwo przyrodnicze Europy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty