profil

Pojęcie filozofii

drukuj
satysfakcja 74 % 15 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Filozofia

Jest to najtrudniejsza dziedzina ludzkiego poznania. Platon stwierdził: „każdy człowiek ze swej natury jest bytem filozofującym.” Każdy drąży, szuka, jest filozofem na swój sposób. Człowiek jest bytem filozofującym, myśl nie jest bytem.
Filozofia jako nauka nie jest filozofowaniem potocznym. Minęło 2,5 tys. lat od powstania filozofii. Filozofia wyrosła w rejonie morza śródziemnego. Tam jest jej początek jako nauki.
Filozofia posiada sześć definicji:
1. poznanie tego co istnieje.
2. wiem o rzeczach boskich i ludzkich.
3. filozofia to przygotowanie do śmierci.
4. upodobnienie się człowieka do boga.
5. sztuka sztuk, wiedza wiedz.
6. umiłowanie mądrości.
Z filozofii zaczęły się wyłaniać nauki szczegółowe. Filozofia sama w sobie obejmuje całość tych nauk. Medycyna, matematyka, literatura, fizyka – wyrosły z filozofii.
Filozofia stanowiła integralny czynnik wykształcenia. Do filozofii i filozofów istniało od zawsze wiele uprzedzeń i nieprzychylnych sądów. Zamieszanie wokół filozofii rodziło również sprzeczności. Wielu filozofów stawiało tezy sobie przeciwstawne. Wielość ujęć, nurtów, systemów, kierunków obfituje w filozofii.
Filozofia wyprowadziła terminy klasyczne, ponadczasowe.
Platon nie zwrócił uwagi na różnicę jaka zachodzi między sposobem poznania a sposobem istnienia. W skutek tego przyjął istnienie zwykłych abstraktów i nazwał je ideami („idee Platona”).
Hegl (w filozofii) uznał, iż byt to puste i wewnętrznie sprzeczne pojęcie.
Po latach widzimy jak się te teorie zmieniają.
Historia filozofii jest historią pomyłek, historią poglądów wielkich ludzi. Ale ci ludzie dokonywali genialnych pomyłek. Genialny człowiek wielokrotnie popełnia genialne pomyłki.
W filozofii człowiek pyta nie tylko o rzeczywistość otaczającą ale i o sens istnienia, kim jest?, dzięki czemu istnieje?, jaki jest ostateczny cel życia?. To pytania podstawowe. Każdy człowiek pragnie poznawać. Poznanie człowiecze inaczej przebiega w zależności od wieku poznającego. Poznanie jest nieodłączne życiu. Poznanie to przywilej i domena człowieka, a sam człowiek stoi na szczycie piramidy stworzeń. Akty poznania dzielimy na poznanie realne i poznanie idei.
Moralność to sfera ludzkiego poznania. To źródło poznania wyboru i odpowiedniego zachowania do określonej sytuacji. Moralność to postępowanie.
Ze sfery poznania moralnego nikt nie ucieknie. To dotyczy wszystkich.
Rola filozofii w życiu człowieka rozumnego i odpowiedzialnego jest nieoceniona. Człowiek zawsze interesował się zjawiskami we wszechświecie. Ale poziom zrozumienia był niski a zjawiska tłumaczono mitologicznie. Stopniowo w rozważaniach pojawiały się pierwsze pierwiastki myśli badawczej. Zmysły i rozum zachęcały ludzi do systematyzowania i wartościowania wiedzy.

Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: pojęcie_filozofii.doc
(0) Brak komentarzy
Typ pracy