profil

Światło - referat

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-17
poleca 85% 803 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Wstęp
Światło widzialne, czy promieniowanie optyczne to część promieniowania elektromagnetycznego, na którą reaguje siatkówka oka człowieka w procesie widzenia.Dla człowieka promieniowanie to zawiera się w przybliżeniu w zakresie długości fal 380-780 nm (co najmniej), dla innych zwierząt zakres ten bywa inny lecz o zbliżonych wartościach.Do światła klasyfikujemy oprócz światła widzialnego także podczerwień i nadfiolet, ponieważ mają one zbliżone właściwości i także bada je się metodami optycznymi.

2. Kolor
Różne barwy światła powodowane są różną częstotliwością zmian pola elektromagnetycznego.Wyższe częstotliwości, posiadające krótsze fale nazywane są nadfioletem, tak zwanym, UV ( Ultra Violet), częstotliwości jeszcze wyższe to fale X. Częstotliwości niższe to podczerwień.Powierzchnie białe odbijają promieniowanie w całości a czarne całe pochłaniają.

3. Budowa
Natura światła zawsze była fundamentalnym problemem nauki. Matematyk i fizyk Isaak Newton opisał światło jako strumień cząsteczek, a astronom, fizyk i matematyk holenderski Christiaan Huygens stworzył teorię falową światła. W oddziaływaniu z materia ujawniają się właściwości korpuskularne jak również falowe światła.

4. Prędkość światła
Wynosi w próżni c = 2,99792458 x 108 m/s w innych środowiskach porusza się wolniej, z prędkością równa iloczynowi c i współczynnikowi załamania danego ośrodka. Prędkość światła po raz pierwszy została zmierzona w laboratorium przez francuskiego fizyka Armand Hippolyte Louis Fizeau'a. Prędkość światła jest stała w próżni a w powietrzu wynosi mniej więcej 2,9079868426 x 108 m/s, w wodzie 2,248443435 x 108 m/s, a w szkle 1,9786302228 x 108 m/s.

5. Zjawiska i obiekty wytwarzające światło
- rozgrzane ciała – widmo ciała doskonale czarnego
- ruch z przyspieszeniem (zwiększanie prędkości, zmniejszanie prędkości lub zmiana kierunku ruchu) cząstek posiadających ładunek elektryczny pod wpływem zderzenia, działania silnego pola magnetycznego lub elektrycznego, np. promieniowanie synchrotronowe w synchrotronie
- cząstki poruszające się w substancji z prędkością nadświetlną, (większą niż prędkość światła w tej substancji) wytwarzają promieniowanie Czerenkowa
- elektrony zmieniające poziom energetyczny w atomie – linie widmowe

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta