profil

Koncentraty mleczne

Ostatnia aktualizacja: 2022-11-04
poleca 85% 608 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Do koncentratów mlecznych zalicza się mleko zagęszczone, a więc produkt otrzymany przez częściowe odparowanie wody z mleka oraz mleko w proszku (proszek mleczny) — produkt uzy­skiwany przez odparowanie wody z mleka. W grupie mleka zagęszczonego wyróżnia się: mleko zagęszczone niesłodzone, uzyskiwane « mleka nor­malizowanego, o zawartości suchej masy mleka nie mniej niż 25% oraz tłuszczu — nie mniej niż 7,5%; mleko zagęszczone niesłodzone odtłuszczone, otrzymywane z mleka odtłuszczonego, o zawartości suchej masy mleka co naj­mniej 20%; mleko zagęszczone słodzone, produkowane z mleka norma­lizowanego, o zawartości suchej masy mleka nie mniej niż 28% oraz tłuszczu nie mniej niż 8%, z dodatkiem cukru i kawy lub cukru i kakao; mleko zagęszczone słodzone odtłuszczone, otrzymywane z mleka odtłuszczonego, o zawartości suchej masy mleka nie mniej niż 24% z dodatkiem cukru.

Opakowanie bezpośrednie dla mleka zagęszczonego stanowią tuby aluminiowe lub z tworzyw sztucznych (dopuszczonych do opakowania produktów spożywczych), puszki blaszane szczelne (z blachy białej lakierowanej), nie posiadające takich wad jak np. łuski, plamy, pęcherze i miejsca skorodowane. Na każdym opako­waniu umieszcza się szereg danych, z których najważniejsze są: data produkcji i końcowa data gwarancji, skład chemiczny, wa­runki przechowywania oraz sposób użycia.

Mleko zagęszczone powinno być przechowywane w pomiesz­czeniach suchych, czystych, mających dobrą wentylację. Tempe­ratura przechowywania: mleko niesłodzone — nie wyższa niż 10°C, mleko słodzone — nie wyższa niż 15°C. Wilgotność względna po­wietrza do 75%. Puszki w czasie przechowywania powinny być odwracane co najmniej 2 razy w miesiącu.

Czas przechowywania przy zachowaniu poprzednio podanych warunków wynosi dla mleka zagęszczonego niesłodzonego i słodzonego w puszkach her­metycznych klasy I — 1 rok, klasy II — 6 miesięcy; dla produktu słodzonego w opakowaniu niehermetycznym i słodzonego z dodat­kami w tubach aluminiowych — klasy I — do 6 miesięcy, klasy II — do 3 miesięcy.

Mleko w proszku spożywcze jest koncentratem produ­kowanym z mleka na zasadzie prawie pełnego odparowania wody. Produkcja jego obejmuje: normalizację mleka, pasteryzację, za­gęszczanie i suszenie. Suszenie jest najważniejszym etapem pro­dukcji. Proces suszenia mleka w proszku spożywczego przepro­wadza się współcześnie wyłącznie w suszarkach rozpyłowych. W urządzeniach tych mleko zagęszczone przetłaczane jest przez otworki dyszy (umieszczonej w głowicy), czyli przez aparat rozpyłowy, który rozpyla mleko na bardzo drobne cząsteczki (,,mgłę"), które napotykając prąd gorącego powietrza prawie momental­nie zostają wysuszone.

W dziale mleka w proszku spożywczego wyróżnia się: mleko w proszku pełne rozpyłowe dla niemowląt i ogólnego przeznacze­nia oraz mleko w proszku odtłuszczone rozpyłowe. Najbardziej typowym produktem w dziale mleka w proszku jest mleko w proszku pełne rozpyłowe dla niemowląt i ogólne­go przeznaczenia. Wymagania jakościowe (wybrane) zawiera ta­bela 23. Mleko to pakuje się w puszki lub torebki z folii polietylenowej — umieszczone następnie w kartonikach. Na opakowaniach poda­je się m.in. datę produkcji, okres gwarancyjny, sposób użycia, uwagę „Zaleca się przestrzegać terminu gwarancyjnego". Mleko w proszku należy przechowywać w pomieszczeniach czystych, suchych, przewiewnych, w temperaturze nie przekracza­jącej 20°C i przy wilgotności względnej powietrza nie większej niż 75°/o. W magazynach przechowujących mleko w proszku nale­ży pudła kartonowe i skrzynki z mlekiem w proszku umieszczać na czystych kratach drewnianych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty