profil

Harmonogram pracy

poleca 85% 1564 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rozkład czasu pracy to ustalony przez pracodawcę sposób wykorzystania przez pracowników ustalonego wymiaru czasu pracy w skali doby, tygodnia i okresu rozliczeniowego. Określa on dni pracy i dni wolne, wyznacza dni wolne wynikające z 5-dniowego tygodnia pracy, może zawierać reguły towarzyszące opracowaniu indywidualnych harmonogramów czasu pracy. W przypadku pracowników zmianowych w rozkładzie powinny zostać określone godziny pracy poszczególnych zmian pracowniczych. Harmonogram czasu pracy jest potocznie nazywany grafikiem czasu pracy. Stanowi on przeniesienie ogólnych zasad wynikających z rozkładu czasu pracy na konkretny okres czasu i dla konkretnej osoby – pracownika. Jest to plan pracy pracownika w pewnym okresie, obowiązujący u pracodawcy. Pracodawca zatrudniający pracowników „na zmiany” powinien sporządzić harmonogramy, w których określone zostaną konkretne dni i godziny pracy poszczególnych pracowników. Pracodawca nie ma swobody zmiany harmonogramu w czasie trwania okresu rozliczeniowego. Przyjmuje się, że zmiana taka może nastąpić z ważnych powodów dotyczących pracodawcy. Zmiana harmonogramu dopuszczalna jest tylko w wyjątkowych sytuacjach, które wskazane są w określonych w zakładowych źródłach prawa pracy oraz w przepisach Kodeksu pracy . Przy planowaniu harmonogramu na kolejny okres rozliczeniowy pracodawca może wprowadzić modyfikacje dotyczące poszczególnych pracowników. Z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, można zatem przypisać pracownika do określonej zmiany na dowolnie długie okresy, a nawet na stałe. Przepisy prawa pracy nie zawierają regulacji, która ograniczałaby liczbę dni, w jakiej pracownik może wykonywać. Przy wprowadzaniu długotrwałej pracy na drugiej i trzeciej zmianie pracodawca musi się jednak liczyć z tym, że choć jest to zgodne z prawem, może być to odczuwane przez pracowników jako uciążliwe i utrudniające życie rodzinne. W związku z tym pracownik może się temu w różny sposób przeciwstawiać, podupaść na zdrowiu i korzystać ze zwolnień lekarskich, a nawet poszukiwać innej pracy. Warto więc dokładnie przedstawić pracownikowi sytuację w zakładzie, zakres czasowy proponowanego rozkładu, a zwłaszcza zwrócić uwagę na czynniki motywujące do znoszenia takiej uciążliwości pracy, jak np. uwzględnienie tej kwestii przy premiowaniu, wprowadzenie w zamian dodatkowych dni wolnych w sezonie urlopowym itp.

Ćwiczenie:
Punkt sprzedaży detalicznej oferujący artykuły spożywcze jest otwarty dla klientów w godzinach 6.00 -20.00.Opracuj tygodniowy harmonogram pracy na podstawie następujących obliczeń:
1).Sklep jest otwarty prze siedem dni w tygodniu
2).Największe nasilenie klientów ma miejsce w godzinach 7.00 – 9.00, a następnie w godzinach 16.00.
3).Klienci znacznie częściej odwiedzają punkt sprzedaży detalicznej w poniedziałki, środy i piątki niż w pozostałe dni tygodnia.
4).W sklepie zatrudnionych jest 6 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy (8 godzin dziennie , 40 godzin tygodniowo).
5).W sklepie zatrudnionych jest 3 pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy(4 godziny dziennie, 20 godzin tygodniowo).
6).W sklepie zatrudnionych jest 2 pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy(2 godziny dziennie, 10 godzin
Tygodniowo).
7).Jeden z pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy przebywa na dwudniowym urlopie(poniedziałek, wtorek).

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty