profil

Indywidualiści przełomu wieków (felieton).

poleca 85% 114 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Miniony rok był bardzo obfity w wiele zaskakujących wydarzeń nie tylko na tle polityki ale również w innych dziedzinach takich jak kultura, sztuka, nauka czy sport. Wydarzenia te wywarły duży wpływ na obraz dzisiejszego świata. Pokazały one kierunek, w którym zmierza ludzkość w trzecim tysiącleciu. Jednak to nie same wydarzenia kreowały rzeczywistość, to również ludzie, którzy zaznaczyli w nich swój udział. W tym krótkim felietonie chciałbym przedstawić Wam osoby, które według mnie odnosiły sukcesy w mijającym roku i stały się postaciami pierwszoplanowymi na arenie międzynarodowej. Jest to opis zdarzeń, faktów znanych mi głównie dzięki mediom. Spróbuję krótko przedstawić tych ludzi.
George W. Bush i Al Gore trafią do historii jako bohaterowie najdziwniejszych amerykańskich wyborów prezydenckich w mijającym stuleciu. Po pięciu tygodniach przeliczania niepewnych głosów, oglądania pod światło dziurek w kartach do głosowania i podjazdowej wojny prawników zwyciężył kandydat Republikanów. Wybory te mogą być przestrogą nie tylko dla Amerykanów, bo nawet najbardziej stabilnej demokracji przydarzają się wpadki, które śmieszą, nudzą, a już na pewno ujmują powagi w oczach całego świata. I choć wybory były bardzo specyficzne i wzbudziły wiele krytyki, to właśnie dzięki nim obaj kandydaci stali się niezwykle popularni.
Elian Gonzalez był w pierwszej połowie roku 2000 najsłynniejszym dzieckiem świata. Sześcioletni kubański rozbitek okupował czołówki światowych dzienników, poświęcono mu setki godzin telewizyjnych relacji. A wszystko zaczęło się 13 miesięcy temu, kiedy zatonęła łódź, na której uciekinierzy z Kuby usiłowali przedostać się do Stanów Zjednoczonych. Zginęli m.in. matka Eliana i jego ojczym. On sam - jedyny ocalały - dwa dni dryfował na samochodowej dętce, zanim rybacy wyłowili go u wybrzeży Florydy. Chłopca przygarnął jego stryj Lazaro Gonzalez. Malec stał się od początku symbolem ich uchodźczego losu i wojny ze znienawidzonym dyktatorem. Dlatego kiedy ojciec chłopca, zażądał jego powrotu, amerykańscy krewni odmówili. Powoływali się na \"ostatnią wolę\" matki Eliana, która przecież nie po to straciła życie, żeby chłopak wracał pod rządy Castro. Niemal wszyscy komentatorzy zgodnie przyznają, że na siedmiomiesięcznej wojnie o chłopca najbardziej skorzystał Fidel Castro, który przez cały czas kontrolował sytuację i mobilizował co kilka dni swoich \"poddanych\" do gigantycznych demonstracji. Dla niektórych powrót Eliana na Kubę był największym fiaskiem w dziejach ich zmagań z dyktatorem.
W dziedzinie nauki najbardziej spektakularnego wyczynu dokonał Craig Venter który opracował pełną mape ludzkich genów. Przybliżył w ten sposób termin pełnego odczytania \"księgi życia\". 6 kwietnia ub.r. naukowcy ogłosili, że udało im się poznać - litera po literze - zapis zawarty w całym DNA pojedynczego człowieka. Jego osiągnięcie z pewnością będzie miało ogromny wpływ na przyszły rozwój nauki.
Do grona najpopularniejszych osób dwutysięcznego roku z pewnością można zaliczyć Andrzeja Wajdę, który jako pierwszy z Polaków zdobył Oskara. „ ... będę mówił po polsku, bo chciałbym powiedzieć, co myślę. A myślę zawsze po polsku...” Tak Andrzej Wajda rozpoczął swoje wystąpienie w Los Angeles w chwilę po tym, jak Jane Fonda wręczyła mu statuetkę Oskara za całokształt twórczości. O tym, że Wajdzie Oskar się należy, wiedzieliśmy wszyscy od dawna. Trzeba to było tylko uświadomić Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dzięki staraniom grupy polskich artystów i dyplomatów pracujących w Los Angeles udało się. Jednak trzeba stwierdzić, że polski reżyser zasłużył na to wyróżnienie. Oskar dla Wajdy to nie tylko podsumowanie i wyróżnienie jego dotychczasowej twórczości, ale również promocja polskiego filmu do tej pory niedocenianego.
W dziedzinie sportu prym wiódł niezapomniany Turniej Czterech Skoczni, w którym mogliśmy podziwiać naszego reprezentanta Adama Małysza. Jako pierwszy Polak wygrał tą imprezę oraz jako pierwszy uzyskał sto punktów przewagi nad drugim zawodnikiem. W dwóch pierwszych występach był kolejno czwarty i trzeci, w dwóch następnych był najlepszy. Dzięki temu stał się jednym z najlepiej opłacanych jak i najbardziej znanych polskich sportowców w Europie.
I tak w wielkim skrócie starałem się przedstawić wielkie indywidualności ostatnich miesięcy. Wybrałem ludzi ciekawych, niecodziennych, którzy przez długi czas nie schodzili z czołówek dzienników i pierwszych stron gazet. Każda z tych postaci odcisnęła swój znak i zapisała kartę historii schyłku XX wieku. Przedstawione osoby reprezentują sobą różne dziedziny życia u progu XXI wieku. Są to politycy, naukowcy, filmowcy i mistrzowie sportu, a więc ci ludzie, którzy naprawdę zrobili cos wielkiego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy