profil

Fronty II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-24
poleca 85% 1513 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
plan Barbarossa

Wojna na Bałkanach.


Do sojuszu wojskowego Niemiec, Włoch i Japonii znanego pod nazwą osi Berlin-Rzym-Tokio, przyłączyły się uzależnione od Niemiec państwa: Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria. Jesienią 1940r. Hitler zakomunikował Stalinowi, że uważa całe Bałkany łącznie z Dardanelami za niemiecką strefę wpływów.

W październiku 1940r. Włochy bez porozumienia z Niemcami dokonały agresji na Grecję, ale wkrótce potem na ziemi greckiej wylądowały dywizje angielskie.

W marcu 1941r. pod naciskiem niemieckim, włoskim i bułgarskim przystąpił do "osi" rząd jugosłowiański i 27 marca 1941r. w wyniku wojskowego zamachu stanu został obalony proniemiecki rząd w Jugosławi i 6 kwietnia na Jugosławię uderzyły 44 dywizje włoskie, 34 niemieckie i 4 węgierskie. 10 kwietnia padł Zagrzeb, a w 2 dni później Belgrad.

Wojna Jugosławii z państwami "osi" miała duże znaczenie militarne, gdyż uniemożliwiła Hitlerowi przeprowadzenie ataku na ZSRR w maju 1941r zgodnie z pierwotnym planem " Barbarossa".

Początek wojny niemiecko-radzieckiej nastąpił, gdy 22 czerwca 1941r. Niemcy przystąpili do realizacji planu " Barbarossa". Siły niemieckie uderzyły na froncie, od Norwegii do Morza Czarnego.

Ofensywę w celu zdobycia Moskwy podjęli dopiero w październiku 1941roku. Natarcie niemieckie zatrzymało się na przedpolach miasta, a 6 grudnia oddziały Armii Czerwonej przeszły do natarcia. Mróz i śniegi sparaliżowały niemiecki transport. Rosjanie odepchnęli wojska niemieckie od Moskwy i Tuły.

Zimą z 1941r. na 1942r. rozwiały się nadzieje Hitlera na błyskawiczne wygranie wojny ze Związkiem Radzieckim. Na całym froncie wschodnim natarcie niemieckie zostało zatrzymane.

Działania zaczepne wznowiono na froncie wiosną 1942r. nieudaną ofensywą radziecką pod Charkowem. W maju 1942r. Niemcy ostatecznie opanowali Krym, zdobywając Kercz i Sewastopol. Po niepowodzeniach Armii Czerwonej pod Charkowem, utarcie Wonbasu i Woroneża wojska niemieckie doszły do Kaukazu.

W sierpniu 1942r. po przełamaniu radzieckiej obrony pod Wonem i Wołgą, wojska niemieckie doszły do Wołgi w pobliżu Stalingradu. Miasto stało się do 15 sierpnia 1942r. terenem zaciętych walk ulicznych.

Jesienią 1942r. w radzieckiej kwaterze głównej opracowano plany kontrofensywy w rejonie Stalingradu. Zgrupowanie uderzeniowe Frontu Południowo-Zachodniego, Dońskiego i Stalingradzkiego ruszyło do przeciwnatarcia 19 listopada 1942r., szybko przełamało niemieckie linie obronne. Wojska tych frontów całkowicie okrążyły 6 Armię niemiecką, której dowódca gen. Paulus widząc nieuniknioną klęskę swoich wojsk, zaproponował swemu naczelnemu dowództwu odwrót 6 Armii nad Won. Hitler rozkazał jednak utrzymanie pozycji do czasu nadejścia odsieczy. 8 stycznia 1943r. Paulus odrzucił propozycję honorowej kapitulacji. Dalsza obrona jego wojsk pod Stalingradem umożliwiła wycofanie większości sił niemieckich z Kaukazu. 3 lutego 1943r. niedobitki 6 Armii niemieckiej wraz z Paulusem dostały się do niewoli. Zatrzymanie ofensywy niemieckiej na Wołga i na Kaukazie uważa się za zwrotny moment w dziejach II wojny światowej.

Od połowy 1942r. nasilały się działania oddziałów partyzanckich na terenach okupowanych przez Niemców. Głównym zadaniem partyzantki radzieckiej było zwalczanie kolaborantów, zbieranie informacji wywiadowczych.

Premier Churchill z ulgą przyjął wybuch wojny niemiecko-radzieckiej. W przemówieniu wygłoszonym 22 czerwca 1941r. zobowiązał się w imieniu Wielkiej Brytanii do udzielania pomocy ZSRR. Od jesieni 1941r. sojusznicy rozpoczęli wysyłanie do Archongilska i Murmańska konwojów morskich.

Bitwa o Atlantyk.


Niemcy próbowali od początku wojny na zachodzie przerwać dostawy morskie do Wielkiej Brytanii. Sytuacja stała się tragiczna po zajęciu przez Niemców portów francuskich nad Atlantykiem. W maju 1941r. Niemcy wprowadzili do działań potężny, nowoczesny okręt liniowy "Bismarck". Już w pierwszym boju zatopił on brytyjski pancernik "Hood", co dotknęło Brytyjczyków dumnych z potęgi swojej floty.

W ciągu całego 1941r. zatopiona 23 niemieckie łodzie podwodne, alianci stracili 150 statków.

Przełom w bitwie o Atlantyk Zarysował się w 1943r.. Przyczynił się do tego brytyjski system "Ultra".

W lipcu 1939r. Polacy przekazali po jednym egzemplarzu maszyny szyfrującej "Enigma" wywiadom Francji i Wielkiej Brytanii. Anglicy nazwali tę maszynę "Ultra". Po załamaniu w 1942r. szyfru niemieckiej marynarki wojennej mogli też trudu ustalać pozycje niemieckich okrętów podwodnych.

7 grudnia 1941r. japońskie samoloty zaatakowały Flotę Pacyfiku należącą do USA znajdującą się w bazie Pearl Horbor. Tego samego dnia prezydent Roosevelt podpisał deklarację o wypowiedzeniu wojny Japonii.

11 grudnia 1941r. Niemcy i Włochy wypowiedziały wojnę Stanom Zjednoczonym.
W połowie grudnia 1944r. wojska sprzymierzonych stały u granic III Rzeszy. W marcu 1945r. po obsadzeniu Renu, robito kilkadziesiąt dywizji niemieckich. 26 kwietnia 1945r. oddziały Ameryki spotkały się z Armią Radziecką.

3 maja 1945r. ZSRR zażądał bezwarunkowego aktu kapitulacji III Rzeszy, który podpisano w kwaterze dowództwa radzieckiego w Karlhorst na przedmieściu Berlina. Do 11 maja 19455r. stawiano opór Rosjanom w zachodnich Czechach, Niemcy Chcieli podać się Amerykanom.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty