profil

Prawo pracy

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

KODEKS PRACY - ustawa z 26 czerwca 1974r. z późniejszymi zmianami. Reguluje następujące kwestie: stosunek pracy, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlopy pracownicze, zatrudnianie młodocianych, BHP, sposoby rozpatrywania sporu wynikające ze stosunku pracy. Przez nawiązania stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu, czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzenie.


RODZAJE OMÓW O PRACE - na czas nie określony; na czas określony; na czas wykonania określonej pracy; na zastępstwo; Każda z wyżej wymienionych umów, może być poprzedzona umowa na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.


ELEMENTY UMOWY O PRACE- umowa o prace zawarta jest na piśmie i powinna zawierać: rodzaj pracy, miejsce pracy, wynagrodzenie ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy, strony umowy, rodzaj umowy, data zawarcia umowy.


SPOSOBY ROZWIĄZYWANIA UMOWY O PRACE- umowę o prace rozwiązuje się: na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzi, przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, z upływem czasu na który umowa była zawarta, z dniem ukończenia pracy dla której wykonania była zawarta.


OKRESY WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACE I. okres próbny; 3 dni robocze jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni; 1 tydzień jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie; 2 tygodnie jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące; 2. na czas nie określony; 2 tygodnie jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy; 3 miesiące jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.


AKTYWNE DZIAŁANIA PRZECIW BEZROBOCIU
1. Roboty publiczne- mogą być organizowane na wniosek organu samorządu terytorialnego oraz organizacji statutowo zajmującej się problematyka ochrony środowiska, kultury, sportu i turystyki, pomocy społecznej, a także spółek wodnych i ich związków; starosta zwraca organizatorowi robot publicznych których zatrudniali skierowanych bezrobotnych przez okres do 6 miesięcy cześć kosztów związanych z zatrudnieniem tych bezrobotnych

2. Prace interwencyjne- zainteresowany pracodawca składa wniosek o organizacje prac interwencyjnych zawierając w nim dane dotyczące stanowisk pracy i wymagań kwalifikacyjnych kandydatów do zatrudnienia; wniosek składany jest do powiatowego urzędu pracy, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuję podpisanie umowy o organizacje prac interwencyjnych, w której są określone warunki zatrudnienia bezrobotnych oraz wysokość i warunki refundacji części kosztów poniesionych na wynagrodzenie zatrudnionych pracowników
3. Staże absolwenckie- starosta może na wniosek lub za zgoda absolwenta skierować go do odbycia u pracodawcy stażu przez okres od 3 miesięcy do 12; absolwentowi w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych

4. Umowa absolwencka- starosta może dokonywać z funduszu pracy przez okres do 12 miesięcy zwrotu poniesionych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego absolwenta kosztów wypłaconego mu wynagrodzenia, składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości uprzednio uzgodnionej nie przekraczającej jednak kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

5. Pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.


BIERNE FORMY PRZECIWDZIAŁANIA BEZROBOCIU to zasiłek dla bezrobotnych.


INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE POSZUKUJĄCYCH PRACY
1. Powiatowe urzędy pracy: rejestracja bezrobotnych; pośrednictwo pracy, zbieranie ofert pracy i proponowanie zatrudnienia bezrobotnym; inicjowanie powstawania miejsc pracy w ramach robot publicznych i prac interwencyjnych (po przez udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej); prowadzenie szkoleń zawodowych umożliwiających zdobycie nowych umiejętności.
2. Centra informacji i planowania kariery zawodowych w wojewódzkich urzędach pracy: opracowują porady; pomagają opracować indywidualny plan poszukiwania pracy.


EKONOMIA KLASYCZNA - czyli liberałowie (leseferysci) to zwolennicy minimalnego zaangażowania państwa w gospodarkę (A. Smith, D. Ricardo)


EKONOMIA KEYNESOWSKA (etatysci) przeciwnicy liberałów, zwolennicy aktywnej roli państwa, według nich mechanizm rynkowy jest niedoskonały, państwo powinno aktywnie wpływać na gospodarkę.


ORGANY PAŃSTWA: - organy władzy ustawodawczej: sejm i senat; - organy władzy wykonawczej: rezydent i Rada Ministrów; - organy władzy sadowniczej: Sady i Trybunały. Bezpośrednią władzę w terenie sprawują wojewodowie, którzy są przedstawicielami administracji rządowej oraz samorządu różnych szczebli.


FUNKCJE PAŃSTWA
1.Funkcje wewnętrzne: - tworzenie obowiązującego prawa (tworzenie ustaw, rozporządzeń i innych przepisów regulujących wszelkie aspekty życia społecznego i gospodarczego, prawna ochrona własności prywatnej); - zapewnienie porządku i bezpieczeństwo obywateli na terenie kraju (utrzymanie policji); - zarządzanie finansami kraju (regulowanie ilości pieniędzy w obiegu, utrzymywanie rezerw dewizowych); -stabilizacja i rozwój gospodarki (zapewnienie odpowiedniego poziomu dochodów społeczeństwa); -zapewnienie obywatelom opieki socjalnej i zdrowotnej (ubezpieczenia społeczne, zasiłki); - organizacja systemu edukacji (finansowanie szkolnictwa); - troska o kulturę i dziedzictwo narodowe (ochrona zabytków, dotacje); - ochrona środowiska naturalnego.

2. Funkcje zewnętrzne: - ochrona przed agresja ze strony innych państw i zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa (utrzymanie wojska, zawierania sojuszów wojskowych i paktów o nie agresji);
-współpraca z innymi państwami.


FUNKCJE SAMORZĄDÓW LOKALNYCH
1. Gmina: - budowa, modernizacja i utrzymanie dróg lokalnych; - zapewnienie pomieszczeń i środków straży pożarnej; - tworzenie i utrzymanie bibliotek publicznych, świetlic gminnych, domów kultury; - utrzymanie żłobków, przedszkoli, szkol podstawowych i gimnazjum; -prowadzenie targowisk; -organizacje robot publicznych;

2. Powiat: - budowa, modernizacja i utrzymanie dróg powiatowych; -utrzymanie szpitali rejonowych -utrzymanie szkol ponad gimnazjalnych, gimnazjów specjalnych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych; -utrzymanie bibliotek powiatowych; -prowadzenie powiatowych biur pracy.

3. Województwa: -budowa, modernizacja i utrzymanie dróg wojewódzkich; -utrzymanie specjalistycznych szpitali; -utrzymanie teatrów, muzeów, bibliotek wojewódzkich; -prowadzenie wojewódzkich biur pracy; -promoca regionu

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut