profil

Rozprawka "Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?" - motyw przyjaźni.

drukuj
satysfakcja 55 % 24 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Przyjaźń to duchowa i emocjonalna więź łącząca dwoje lub więcej ludzi, oparta przede wszystkim na wzajemnym zrozumieniu, wspólnych doświadczeniach. Oparta jest na wzajemnej życzliwości, szczerości i zaufaniu. Polega ona na możności liczenia na kogoś w każdej sytuacji. Przyjaźń powinna być bezinteresowna, prawdziwa, serdeczna, szczera, wzajemna i odpowiedzialna.
W mojej rozprawce spróbuję pokazać motyw przyjaźni w utworach literackich.
W utworze Antonie de Saint Exupery pt. ”Mały Książę” obraz przyjaźni widzimy podczas gdy Mały Książę będąc na Ziemi spotyka lisa. W rozmowach z nim dowiaduje się wiele o przywiązaniu do innego człowieka. Lis uświadomił mu, na czym polega istota przyjaźni (utożsamionej ze wzajemnym oswajaniem się): „Oswajać to znaczy „tworzyć więzy. […] Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie jedyny na świecie. I ja będę dla ciebie jedyny na świecie.” Oswojenie się zabiera wiele czasu, jednak poprzez stopniowe zbliżanie się do siebie i coraz lepsze poznawanie się, więź staje się coraz silniejsza. Nie jest istotne nic poza zrozumieniem wypływającym z wnętrza i poczuciem pokrewieństwa dusz: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” . Lis wytłumaczył chłopcu co ma robic , by go oswoić. Mały Książę wykonując polecenia swego nauczyciela z czasem zaprzyjaźnił się z nim i zrozumiał, że wcześniej był on jednym z tysięcy lisów na świecie, a teraz jest dla niego wyjątkowy.
Drugim tekstem może być „Iliada” Homera, w której już w starożytności ukazał niezwykły motyw przyjaźni jakim była więź między nieustraszonym wojownikiem Achillesem, synem Peleusa i morskiej bogini Tetydy, a jego młodym, mniej doświadczonym w boju przyjacielem Patroklosem. Był on zaufanym i wiernym towarzyszem Achillesa. W momencie gdy Patroklos ginie z ręki potężnego Trojańskiego wojownika Hektora, przepowiada mu jego zagładę wymawiając słowa „Możesz się pysznić Hektorze teraz [...] Ale Ci jeszcze coś powiem. Te słowa w sercu zachowaj. Także i Ty żyć nie będziesz długo. Już stoi przy Tobie blisko u boku nieubłagana śmieć z rąk Achilla bez skazy.” Gdy do Achillesa dociera wieść o śmierci przyjaciela, ogarnia go żądza zemsty.

Udał się pod Troje i wyzwał Hektora do boju na śmierć i życie. Zabił go a jego zwłoki znieważył. Na tym przykładzie można dostrzec jak bardzo Achilles cenił sobie przyjaźń z Patroklosem, oraz jak bardzo dotknęła go jego śmierć.
Motyw przyjaźni świetnie ukazuje utwór Henryka Sienkiewicza pt. ”W pustyni i w puszczy” . Główni bohaterowie, Staś i Nel, przebyli wiele tysięcy kilometrów, by szczęśliwie powrócić do domów. Przeżyli dużo niebezpiecznych przygód, ale zawsze byli razem. Mogli na siebie liczyć. Chłopiec darzył Nel tak wielkim uczuciem( traktował ją jak siostrę), że był gotowy poświęcić dla niej swoje życie. Staś opiekował się nią, troszczył, a ona bezgranicznie mu ufała. Wiedziała też, że może na nim polegać. Przy Stasiu czuła się bezpiecznie. Przyjaźń zawarta w tak skrajnej sytuacji przetrwa wszystkie przeciwności losu i może istnieć dopóki śmierć ich nie rozłączy.
Uważam, iż przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego z nas. Nie ma nic cenniejszego niż dobry przyjaciel, z którym możesz rozmawiać o wszystkim. Dla jego dobra warto poświęcić wszystko. Trzeba jednakże pamiętać, iż licząc na pomocną dłoń i obecność przyjaciela, my też musimy być gotowi mu ją zaoferować.


Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
(0) Brak komentarzy
Gramatyka i formy wypowiedzi