profil

"Ten obcy" - bohaterowie.

drukuj
satysfakcja 55 % 172 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Zenek Wójcik to 14- letni chłopiec. Jego ojciec był alkoholikiem a matka umarła. Tato znęcał się nad
dzieckiem. Sytuacja rodzinna chłopca zmusiła go do opuszczenia domu. Jedyną jego nadzieją było odnalezienie wujka Antoniego Janicy. Ta osoba na pewno zajęłaby się Zenkiem.

Główny bohater był wysokim chłopcem. Miał długie ciemne włosy i czarne brwi. W chwili kiedy trafił na wyspę wyglądał bardzo niedbale. Był ubrany w brudną zniszczona wiatrówkę i drelichowe spodnie. Chłopiec wyglądał na wychudzonego i zmęczonego. Był bardzo blady. Męczyła go choroba. Miał gorączkę, i poranioną nogę, którą owinął brudnymi szmatami. Chłopiec podczas podróży w poszukiwaniu wujka nie dbał o higienę osobistą.

Ze względu na swoją tajemniczość i nieufność wobec innych na początku nie chciał zdradzić nawet swojego imienia. Zachowywał się dość dziwnie. Podczas rozmowy często nie odpowiadał na zadawane mu pytania, lub po prostu kłamał. Dowiedzieć się o nim czegoś ważnego, było naprawdę trudno. Kiedy Zenkowi proponowano pomoc często ją odrzucał. Swoich nowych młodszych przyjaciół uważał za niedoświadczonych. Wszystko to wynikało z jego przeżyć rodzinnych i trudnej sytuacji rodzinnej.

Zaradność i samodzielność wyróżniały go spośród innych rówieśników. Umiał radzić sobie w trudnych sytuacjach. Zaimponował tym swoim przyjaciołom. Potrafił żyć w samotności i być zdanym tylko na samego siebie. Główny bohater lektury był bardzo zdeterminowany w dążeniu do celu. Można powiedzieć, że chłopiec postępował dość uczciwie. Co prawda ukradł 50 zł, ale było to działanie instynktowne i wymuszone. W tej sytuacji potrzebował pożywienia. Gdyby tego nie zrobił, mógłby nawet nie przeżyć. Mocną stroną charakteru Zenka było bohaterstwo. Obronił psa przed śmiercią, a co najważniejsze uratował małe dziecko.

Głównym zainteresowaniem chłopca były zwierzęta. Widział w nich oparcie i wiedział, że go nie skrzywdzą. Znał się na nich bardzo dobrze. Potrafił określić gatunki wielu z nich. Największym marzeniem głównego bohatera było zostanie marynarzem. Wierzył, że uda się je zrealizować w przyszłości.

Postać Zenka Wójcika oceniam pozytywnie. Życie nauczyło go radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Często postępował jak dorosły człowiek. Miał również słabości, ale pokonywał je dzięki silnej psychice, roztropności i zapobiegliwości własnej oraz umiejętności korzystania z pomocy przyjaciół.

PESTKA UBYSZÓWNA
Ma ok. 12 lat. Jest koleżanką Uli Zalewskiej. Na wakacje przyjeżdża z matką do Olszyn, a jej ojciec przacuje w biurze.

Chłopcy uważają, że jest ładniejsza od Urszuli. Jej cechą charakterystyczną są ciemne rzęsy, czarne włosy, a także oczy srebrne jak rtęć.

Charakteryzuje się tym, że dużo mówi i często nie zauważa nastrojów swojej najlepszej koleżanki. Przede wszystkim jest odważna, bo chciała się bić z Wojtkiem. Czasem nawet imponuje chłopakom swoją życzliwością, pomysłowością i zaradnością. Jest energiczna i pływa najlepiej z klasy. Ula uważa Pestkę z adziecinną. Ubyszówna myśli, że jest lepsza od przyjaciółki i czasem ją lekceważy.

Pestka według mnie powinna bardziej zwracać uwagę na Ulę, zwłaszcza, że Zenek zakochał się w Urszuli, a ni w niej. Nie może się uwazać za lepszą od innych.Jest dobrą osobą, leczczasem okazuje się samolubna. Chciałbym się z nią zaprzyjaźnić, gdzyż jest koleżeńska, wesoła, zaradna, a także nie widziałem jeszcze nigdy odważniejszej dziewczyny.

ULA ZALEWSKA

Urszula Zalewska jest jedną z głównych bohaterek powieści „Ten obcy”, jest ona cichą, spokojną oraz subtelną dziewczyną, która łatwo się onieśmiela, zawstydza i zasmuca. Dziewczyna jest córką doktora Zalewskiego, jej matka zmarła a po jej śmierci ula zamieszkała wraz z ciotkami w Warszawie. Podczas wakacji dziewczyna mieszka wraz z ojcem w Olszynach, gdzie czas wolny spędza wraz z przyjaciółmi: Pestką, Marianem i Julkiem. Bohaterka potrafi być wrażliwa(współczuje Zenkowi i Dunajowi). Urszula jest dobrą, cierpliwą i dyskretną dziewczyną(kocha zwierzęta i przyrodę, ukazuje to pomagając Zenkowi oswoić psa). Ula jest bardzo szlachetną i uczuciową bohaterką (pomaga Zenkowi zwrócić skradzione przez niego pieniądze), (wspomaga chłopca, gdy ten miał chorą nogę). Ula broni odważnie swojego zdania i jest wierna swym uczuciom, choć trudno ją nakłonić, aby je ukazała.


MARIAN PIETRZYK
Marian jest bohaterem książki autorstwa Ireny Jurgielewiczowej " Ten obcy"
Jest najstarszy grupy przyjaciół. jest spokojny. Nie lubi się bić. Marian potrafi być odważny mimo tego, że nie lubi się bić. Odwagę okazał na przykład pomagając przy odstraszeniu Wiktora i Włodka. Ratował wtedy życie psa Uli - Dunaja. Był szczery bo potrafił powiedzieć bez oporu co myśli o krazieży Zenka. Chłopiec ten potrafił przyznać się do błędu.
Uważam, że Marian to postać godna i zasługująca na podziwianie.

JULEK MILER
to młodszy cioteczny brat Mariana. Jest bardzo energiczny i dynamiczny. Nie lubi bawić się z dziewczynami, chyba, że z Pestką. Uwielbia Zenka za to, że uratował dziecko i traktuje go jak największego bohatera i swój autorytet, chociaż na początku chciał się z nim jako pierwszy bić.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
23.10.2010 (22:32)

stawiam celujacy za opowiadanie i tresc brawo