profil

Czym jest historia - esej

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-24
poleca 85% 1669 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czym jest historia? Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. To pytanie może zadać sobie cały świat, każde państwo lub region, rodzina i pojedynczy człowiek. A każda z tych odpowiedzi może być inna, ponieważ różne mogą być interpretacje i odpowiedzi na tak zadane pytanie. Temat ten jest bowiem bardzo rozległy i tak szeroki że jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Aby choć trochę zrozumieć czym jest historia potrzeba na to bardzo głębokich i długich przemyśleń.

Pierwszą z nich jest to, że historia jest nauką, która bada dzieje ludzkości. Jej głównym zadaniem jest zbadać i opisać rozwój społeczny, kulturowy i państwowy całego świata. Ma ona przez to stale do czynienia z człowiekiem jako osobą społeczną. Przez to dziedzina muzy Klio jak żadna inna dziedzina nauki ma ogromny wpływ na losy świata, regionu, człowieka.

Zastanówmy się jaka rolę historia odgrywa w życiu świata, państwa czy regionu? Znajomość rzetelnej wiedzy historycznej pomaga zrozumieć i zaakceptować złożoność i zróżnicowanie świata. Poznanie historii pozwala lepiej zaznajomić się i docenić wielość form rozwoju człowieka. Uczy też postaw tolerancji dla odmienności kulturowej i cywilizacyjnej. Dla każdego państwa czy nacji jest świadectwem tożsamości, swego rodzaju „dowodem osobistym”. Dzięki poznawaniu dziejów możemy dokonać lepszej analizy czasów współczesnych, choć nie daje nam ona gotowych rozwiązań. Często też to wyciąganie wniosków z historii bywa różne i nie zawsze zgodne z działaniem dla dobra ludzkości. Mówi się że „historia nie powtarza się nigdy”.Może tak i jest, ale dla mnie ważne jest, aby nauka płynąca z historii dla polityków i osób rządzących obecnie światem była swego rodzaju drogowskazem prowadzącym do rozwiązywania konfliktów i dająca społecznościom równy rozwój. A że tak się nie dzieje świadczą obecne konflikty, wojny i działania terrorystyczne.

A teraz zadam jeszcze inne pytanie. Jaką rolę spełnia historia w moim życiu, w życiu mojej rodziny? Czy może ona nas natchnąć do działania? Czy dzięki znajomości historii możemy zmienić stosunek do pewnych spraw? Spojrzeć na świat z innej perspektywy?

Nauka muzy Klio wymaga szczególnie wielkiej masy wiadomości i umiejętności. Jest ona bowiem spoiwem wielu nauk społecznych i nie tylko. Historia uczy mnie wytrwałości i konsekwencji. Nauczyła mnie też patrzeć na świat nie tylko w jednoznacznych barwach. Poznając dzieje mojej rodziny z przekazów rodziców czy dziadków i wpływu wydarzeń historycznych na ich losy choćby w XX w pomaga mi to zrozumieć postawy poszczególnych jej członków. Dzięki jej znajomości pozwala nabrać dystansu wobec postaw ludzi oraz rzeczywistości w której przyszło im żyć.

Czy historia może natchnąć nas do działania. Wydaje mi się, że powinna. Obserwując postawy ludzi, którzy już zapisali się na kartach historii możemy iść ich śladami. Ale możemy też zmienić swój stosunek do wydarzeń i osób. Spojrzeć na wszystko z innej perspektywy i oceniać wydarzenia historyczne według własnych przemyśleń. Historia powinna uczyć nas odpowiedzialności, a także umiejętności dostrzegania możliwych konsekwencji cudzych i własnych działań.

Czym historia jest dla mnie? Jest to dziedzina nauki, którą wybrałem jako kierunek swojego wykształcenia. Jest ona pasją, czymś co interesowało mnie zawsze odkąd pojawiła się w szkole. Ogromny wpływ na moje zainteresowanie dziedziną muzy Klio miały przekazy, opowieści, które słyszałem w domu rodzinnym. Interesowało mnie wszystko co było związane z historią mojej rodziny. Oglądając stare pamiątki, słuchając opowiadań osób starszych połknąłem „bakcyla” nauki historii, tej dziedziny której mówią że jest nauczycielką życia.

Na koniec chcę przytoczyć cytat z „Gazety Wyborczej”. „Znakomity hiszpański badacz doby nowożytnej historyk profesor Antonio Dominguez Ortiz w jednej ze swoich wypowiedzi zapytany o to, czym jest historia bez wahania odpowiedział, że zamiast próbować historię zdefiniować lepiej jest po prostu nią żyć.„

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty