profil

Na podstawie analizy podanego fragmentu i znajomości całego utworu scharakteryzuj Wertera. Zwród uwagę na rolę miłości i literatury w życiu bohatera oraz jego stosunek do natury.

poleca 85% 503 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Johann Wolfgang Goethe

Werter był osobą bardzo wrażliwą i uczuciową. Miłość była dla niego istotnym elementem życia. Świadczy o tym fakt, iż osiedlił się blisko swojej ukochanej Lotty. To wydarzenie niewątpliwie utwierdza nas w przekonaniu, że zależało mu na niej. Bohater tytułowy był osobą, która nie kryła swoich uczuć. Często pisał o swoim pożądaniu w listach do Wilhelma. Młody Werter miał swoje zdanie. Wyciągał wnioski i wybierał dla siebie drogę możliwie jak najlepszą. Nie należał do osób, które uginały się pod presją społeczeństwa. Starał się nie łamad ogólnie przyjętych zasad moralnych i etycznych. Postać Goethe’go bardzo lubiła przyrodę. Podczas swoich wędrówek często rozglądał się i obserwował. Bardzo podobały mu się lasy, doliny, wzgórza. Chciał byd tam gdzie i piękna natura, chodzić po niej i naprawdę się jej urokiem. Literatura była dla Wertera nie mniej ważna niż inne aspekty życia. Czytał kiedy tylko mógł, nawet podczas tak banalnych czynności jak łuskanie grochu. Lubował się między innymi w greckiej klasyce. Świadczy o tym fragment „rwę w ogrodzie gospody groch cukrowy, potem siadam i łuskam go, czytając przy tym Homera”. Tak więc literatura odgrywała bardzo istotną rolę w życiu bohatera. Jego stosunek do czytania książek był jak najbardziej pozytywny. Jak się okazało nadmierna wrażliwość doprowadziła go do samozagłady. Werter nie był w stanie żyd z tym co go spotkało. Popełnił samobójstwo, kończąc w ten sposób swoje życie. Wraz z nim umarły jego uczucia, miłość, zainteresowania i doświadczenie.
Postać Wertera jest tak wyrazista, że pamiętamy o niej po dziś dzień. Osobę przesadnie uczuciową nazywamy bohaterem werterycznym.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta