profil

Opis obrazu "Konstytucja 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-24
poleca 83% 3449 głosów

Jan Matejko Opis obrazu Konstytucja 3 maja

Obraz, który chcę opisać nosi tytuł "Konstytucja 3 maja". Stworzył go wspaniały malarz Jan Matejko. Jest on znany, ponieważ na swoich dziełach utrwalał wiele ważnych wydarzeń z historii Polski.

Na pierwszym planie w centralnej części obrazu widnieje Stanisław Małachowski. To marszałek Sejmu Wielkiego, który jest niesiony na ramionach mieszkańców stolicy. Na jego twarzy maluje się duma i zadowolenie z powodu uchwalenia Konstytucji.

Obok Stanisława Małachowskiego widać postać Hugona Kołłątaja. On również wyraża dumę i radość z tego samego powodu co marszałek. Ubrany jest w czarny strój, typowy dla duchownego.

Kolejną ważna postać widoczna na obrazie to król Stanisław August Poniatowski. Ubrany w czerwony, gronostajowy płaszcz podąża razem z warszawiakami do Katedry św. Jana, gdzie ma się odbyć zaprzysiężenie Konstytucji.

W dolnej części dzieła znajduje się Jan Suchrzewski. To jeden z przeciwników uchwalenia Konstytucji. Zdesperowany rzuca się na ziemię, aby w ten sposób przeszkodzić cieszącym się mieszkańcom.

W tle obrazu widać Zamek Królewski. Został on zbudowany z charakterystycznej czerwonej cegły. Ta budowla stała się niemym świadkiem ważnego wydarzenia dla wszystkich Polaków.

Nastrój, który przedstawia obraz jest przepełniony dumą i radością. Mieszkańcy z uśmiechami na twarzy okazują entuzjazm i zadowolenie. Dzięki uchwaleniu Konstytucji mieli nadzieję na lepsze życie.

Obraz Jana Matejki noszący tytuł "Konstytucja 3 maja" jest jednym z najważniejszych dzieł tego malarza. Nawiązuje ono do ważnych wydarzeń historycznych, których rocznica jest świętem narodowym dla wszystkich Polaków.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (16) Brak komentarzy

niezłe

"Konstytucja 3 maja"

Obraz ten namalował olejem na płótnie malarz Jan Matejko w 1891. Jest on znany, z tego, iż do swoich obrazów wstawiał wiele postaci nie występujących czy też nie żyjących w czasach malowanych na obrazie, którzy zwykle mieli symboliczne znaczenie. Na swoich dziełach, tak jak na tym utrwalał ważne dla polaków sceny patriotyczne.
Ma wymiary 247 × 446 cm I obecnie znajduje się w Zamku Królewskim w Warszawie.
Była to druga połowa XIX wieku, czyli czasy realizmu.
Na pierwszy plan, w centralnej części obrazu, wybija się Stanisław Małachowski. To marszałek Sejmu Wielkiego, który jest niesiony na ramionach mieszkańców stolicy. Obok Stanisława Małachowskiego widać postać Hugona Kołłątaja. Następnie widzimy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który razem z warszawiakami idzie do Katedry św. Jana, gdzie odbędzie się zaprzysiężenie Konstytucji. Przejście ochraniają żołnierze prezentujący broń, w tle widoczna jest fasada Zamku Królewskiego. Pośrodku obrazu widzimy scenę, która w rzeczywistości rozegrała się na Zamku Królewskim. Poseł Jan Suchorzewski ,przeciwny konstytucji zabić nożem chłopca, prawdopodobnie syna. Chłopczyk próbuje wyrywać się ojcu, a za rękę z nożem łapie Stanisław Kublicki. Z kieszeni Suchorzewskiego wysypała się talia kart , jest to symbol sposobu przekupienia go przez rosyjskiego ambasadora i Branickiego. Na koniu w mundurze żołnierza lekkiej kawalerii w Księstwie Warszawskim, namalowany został królewski bratanek, książę Józef Poniatowski.
Obraz przedstawia typową kompozycję otwartą, realistyczną, dzięki której możmy wyobrazić sobie co jest poza ramami dzieła. Płutno całym sobą przedstawia entuzjazm i radość z podjętych decyzji, wszystkie postacie przedstawione są w ruchu, z energetycznymi ruchami co mowi nam o kompozycji dynamicznej. Myślę że zastosowano tagże kompozycję swobodną. Każda z postaci mogłaby stać w dowolnym miejscu na obrazie i nie zmieniłoby to jego znaczenia.
Modelunek światłocieniowy skupia się na centrum obrazu. Środek jest w słońcu, a boki w cieniu.
Jan Matejko chce pokrzepić serca polaków ciężkich czasach wojen i walki o wolną Polskę.
Mógł inspirować się obrazem K. Wojniakowskiego pt. ,,Widok Sejmu w czasie uchwalania Konstytucji 3 maja”
Moim zdaniem to dzieło jest wielce patriotyczne. Z pewnością wspierała polaków w tamtych czasach. Nawiązuje ono do ważnych wydarzeń historycznych, których rocznica jest świętem narodowym dla wszystkich Polaków.
Analiza by Mariusz K
Pozdrowienia dla ślemienia

Bardzo mi się przydało. :P Moze nawet 5 lub 6 dostane xD

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta