profil

Symbole Unii Europejskiej

drukuj
satysfakcja 63 % 288 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze


Flaga
Na lazurowym tle dwanaście gwiazd w miejscu godzin na tarczy zegara. Liczba gwiazd jest niezmienna. Europejska flaga w takiej postaci istnieje formalnie od roku 1986. Pomysłodawcami flagi są: hiszpański dyplomata Salvadore de Madariaga y Rojo i francuski plastyk Arsen Heitz.

Hymn
Muzyczna aranżacja „Ody do młodości” z IV części IX symfonii Beethovena. Taki sam hymn ma Rada Europy.

Paszport Europejski
W kolorze burgundzkiego wina z napisem „Unia Europejska” pod nazwą państwa wydającego dokument. Ma taki sam status prawny jak dokumenty wydawane przez kraje członkowskie i może być używany podczas podróży po całym świecie.

Dzień Europejski
Co roku – 5 maja świętowany jest jako Dzień Europy. Dzień ten odwołuje się do utworzenia w 1948 roku Rady Europy.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
1.12.2011 (16:07)

nie oda do miłości lecz ODA DO RADOŚCI

25.5.2011 (15:26)

zle dane

9.4.2011 (17:03)

W Traktacie Konstytucyjnym, który nie został ratyfikowany przez francuskie i holenderskie zgromadzenia narodowe były zawarte te symbole, ale Traktat ten nie wszedł w życie, tak więc nie są formalne symbole Unii Europejskiej. A teraz co do wiadomości. Rada Europy (która nie jest w żaden sposób powiązana z Unią Eurpoejską, poza tym że ściśle współpracują ze sobą Komitet Regionów i Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy) powstała 5 maja 1949 roku, nie 1948. Dzień Europy to 9 maja i upamiętnia słynną Deklarację Schumana. Oda do Radości (nie Młodości) jest HYMNEM EUROPY nie RADY EUROPY, ani UNII EUROPEJSKIEJ. Paszport jest wydawany przez kraje członkowskie, więc nie rozumiem do czego odniesienie "ma taki sam status jak". Podsumowując, praca bardzo krótka, a mimo to jest tu tak dużo błędów. Autor chyba nie wie czym jest Unia Europejska i utożsamia ją z Europą (jako kontynentem), albo Radą Europy. artykuł zgłaszam do usunięcia.