profil

Zmiany świata w czasie Pozytywizmu

poleca 85% 2359 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pozytywizm to czas wielkich zmian dla całego świata.
W XIX wieku najwyższą grupę społeczną w miastach stanowiła inteligencja. Charakteryzowała się „dobrym wychowaniem” i wykształceniem w zawodach takich, jak: lekarz, prawnik oraz nauczyciel.
Ogromne znaczenie w tamtych czasach miały zmiany zasad zdobywania wiedzy o świecie. Dzięki coraz lepszym metodom przekazywania informacji i rozwojowi komunikacji, edukacja była o wiele doskonalsza niż dotychczas. Dotyczyło to jednak niestety tylko miast. Na wsiach nadal trudno było pozyskać wiadomości z kraju i świata.
U zarania epoki podróżowanie było przywilejem elit. Ze względu na brak czasu, a przede wszystkim środków nie były one dostępne dla „klasy niższej”.
Konflikty zbrojne w XIX wieku miały ogromne znaczenie dla poszerzania geograficznych horyzontów. W podróży za chlebem, bądź w służbie wojskowej ludność poznawała tereny zachodnie kuli ziemskiej. Później dzięki połączeniom dyliżansowym także chłopi mogli podróżować. Chociaż taka wycieczka była bardzo długa i uciążliwa, stanowiła ogromną atrakcję.
Dzięki rozwojowi czytelnictwa na wsiach zwiększyła się także wiedza chłopów o świecie. Mimo tego jednak nadal najczęstszym źródłem pozyskiwania wiedzy byli duchowni i nauczyciele. Dla mieszczan miejscami wymiany informacji były kawiarnie, kluby i zgromadzenia publiczne.
Sztuka pisania listów, rozwijająca się przez całe stulecia stała się popularną formą komunikacji „wyższych” grup społecznych. Wraz ze wzrostem alfabetyzacji pod koniec XIX wieku zaczęli pisać także włościanie, robotnicy i emigranci. Niestety nadany list szedł do adresata bardzo długo. Poczta dyliżansowa nie była szybka, za to regularna.
Drugi cud XIX wieku to telefon. Zrewolucjonizował on komunikację międzyludzką. Początkowo korzystać z niego można było tylko na małych odległościach, bo rozmówcy musieli być połączeni przewodem. Niebawem wymyślono jednak centralę telefoniczną. Odtąd możliwe były rozmowy z innymi abonentami.
Kolejnymi środkami przekazu były książki i prasa. Od drugiej połowy XIX wieku gazety trafiły do miast i wsi. Wieści o wydarzeniach zrewolucjonizował telegraf. Wraz z jego upowszechnieniem pojawiły się także gazety codzienne.
Razem z nowymi wynalazkami ukazały się nowe środki masowego przekazu.
Dzięki kinematografii ludzie mogli stać się „bezpośrednimi” świadkami odległych wydarzeń. Natomiast radio nadało nowy charakter komunikacji masowej.
Okres Pozytywizmu to czas przełomu w małżeństwach. Pojawił się układ partnerski. Kobiety ciężką pracą zyskały sobie własne dochody i aktywność zawodową. Zapewniło im to swobodę decyzyjną i obyczajową.
Wraz z postępem, pod koniec XIX wieku w domach zaczęły pojawiać się łazienki i kuchnie z dostępem do bieżącej wody. Dzięki temu wzrosła świadomość higieny. Powstał także podział mieszkań na strefy – prywatną i użytkową. Do tej pierwszej zaliczała się sypialnia z łazienką, natomiast drugą stanowiły pomieszczenia, w których przebywało się dość często wraz z rodziną, czy przyjmowano gości.
Modernizacja sprzętu kuchennego poprawiła jakość i smak potraw. Zmienił się także styl gotowania. W miejscu dawnych palenisk, pod koniec XIX wieku pojawiły się tak zwane kuchnie angielskie. „Strefy wyższe” zmieniły też sposób jedzenia. Dawniej wszystkie potrawy prócz zupy spożywano palcami, pomagając sobie ewentualnie w rozdrobnieniu pokarmu nożem. W oczach włościan używanie widelca było oznaką pańskości. Wraz z pojawieniem się sztućców aluminiowych, robotnicy także zaczęli ich używać.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury