profil

Rekracja w moim mieście.

poleca 85% 132 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

PODSTAWY TURYSTYKI I REKREACJI

REKREACJA W MOIM MIEŚCIE

Wrocław to jedno z największych i najstarszych miast w Polsce. Stolica województwa dolnośląskiego to duży ośrodek przemysłowy, gospodarczy, naukowy oraz kulturalny. Nasz Wrocław jest w tej chwili najbardziej rozwijającym miastem w kraju. Styl życia jest tu szybki, ludzie są coraz bardziej zabiegani i zapracowani. Jednak coraz więcej z nich wie jak uciec od problemów i codzienności. Szukając odpoczynku, relaksu i rozrywki, znajdują go w postaci właśnie REKREACJI, która jest najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

REKREACJA FIZYCZNA\RUCHOWA

Jednym ze sposobów aktywnego i miłego spędzania wolnego czasu jest wybranie się do parku. Wrocław to „zielone miasto”, prawie jedna czwarta jego powierzchni to tereny zieleni. Samych lasów mamy 2 tyś. Hektarów, a parków aż 44.

1. Park Wschodni położony jest w widłach Oławy z wejściem od strony ul. Krakowskiej. Jest wyjątkowy, można tu wędkować bez zakazów i ograniczeń. Sam park z góry przypomina rybę. Odnawiany od dziesięciu lat jest jednym z mniej znanych, ciekawych miejsc we Wrocławiu. Wschodni park to prawdziwa gratka dla rowerzystów, rozmiar aż 30 ha sprawia, iż jest gdzie pojeździć. Do tego całkiem spora łąka i niesamowity drzewostan, oczko wodne w samym środku parku, kaskady wody, plac zabaw, żaby i łabędzie. Myślę, że jest idealny do rekreacji i wypoczynku.

2. Park Południowy leży w południowej części miasta pomiędzy ul. Powstańców Śląskich, Sudecką a torami kolejowymi. Jest tutaj większy luz niż rozległych innych parkach. Na rozległych polanach spotkać można grających w piłkę, babinktona czy frisby. Właściciele psów popisują się efektami tresury swoich czworonogów, a dzieci hasają radośnie po trawie. Niegdyś słychać było tu muzykę, ale w miejscu muszli koncertowej stanął pomnik. Park pomyślany był jako miejsce rekreacji mieszkańców kamienic Przedmieścia Świdnickiego Świdnickiego osiedla Borek. Na 25 ha miedzy poprowadzonymi wokół stawu alejkami zasadzono lipy, buki, graby, kasztanowce, tuje i cisy.

W ostatnim czasie we Wrocławiu powstało dużo ośrodków rekreacji. Zaletą ich jest to, że skupiają wiele form rekreacji w jednym miejscu, a jak wiadomo ludzie są coraz bardziej wygodni, więc to im odpowiada.

1. Centrum rekreacji „Szczepin” tel.: (071) 354 81 85
Centrum jest położone w sercu dużego osiedla mieszkaniowego „Szczepin”, w kwadracie ulic: Lubiąska, Poznańska, Zachodznia, Ścinawska. Obok Centrum znajduje się bezpłatny, niestrzeżony parking. Wszystko przystosowane jest również dla osób niepełnosprawnych. Centrum „Szczepin” to doskonałe miejsce dla osób lubiących czynny wypoczynek, dbających o zdrowie, piękny wygląd i dobre samopoczucie. Wszystkie sale są klimatyzowane.
Do dyspozycji są:
- Klub fitness.
- Nowoczesna siłownia (200m2) wyposażona jest w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń siłowych i sprzęt cardio.
- Sauny i łaźnie, aby szybciej zregenerować organizm po wysiłku, poprawić wyniki treningu oraz wzmocnić system immunologiczny organizmu.
- Solarium (48 lamp o mocy 160W).
- Gabinet masażu.
- Na terenie Centrum znajdują się również dwa korty tenisowe o nawierzchni mineralnej, liczne boiska do gier indywidualnych i zespołowych, place dla dzieci oraz bieżnia lekkoatletyczna z testem Coopera.

2. Centrum rekreacji „Morskie Oko” tel. (071) 372 94 10
Położone jest nieopodal Parku Szczytnickiego, otoczone pięknymi zielonymi terenami.
Obiekt oferuje:
- Bogato wyposażoną siłownię z klimatyzacją i osobną salą ze sprzętem cardio.
- Studio gim – Tańca, zajęcia z aerobiku o zróżnicowanym poziomie intensywności i trudności zarówno o charakterze sprawnościowym jak i wytrzymałościowym.
- Sauny i solaria.
-Korty tenisowe.
- Boiska do gier zespołowych
- Na terenie ośrodka znajduje się kąpielisko, które otwarte jest w sezonie letnim (1czerwiec- 1 wrzesień). Jest to akwen wodny 5ha, plaża 10 ha, posiada brodzik i plac zabaw dla dzieci, 60-metrową ślizgawkę wodną, wypożyczalnie kajaków, 2 boiska do siatkówki plażowej, bary, kawiarenki letnie.

Skateparki to miejsca do jazdy i wykonywania ewolucji na deskorolkach, rolkach czy bmxach. Tutaj młodzi ludzie spędzają aktywnie czas i to jest ich sposób rekreacji z niemałym dodatkiem adrenaliny. Istniały we Wrocławiu już w latach 90-tych, jednak ostatnie inicjatywy przyniosły nam prawdziwy tego typu obiekt, ku uciesze młodych mieszkańców miasta.

1. Skatepark „zajezdnia” to największy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, powstał w murach byłej zajezdni tramwajowej przy ul. Legnickiej. Obiekt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14—22, w soboty i niedziele od 10 do 14 i od 15 do 22. Każda osoba chcąca korzystać ze skateparku musi wypełnić oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

Aktywnym i jakże odmiennym spędzeniem wolnego czasu może być spływ kajakiem. Nie każdy wie, że i we Wrocławiu organizowane są takie imprezy.

1. Coroczny spływ kajakowy „pożegnanie zimy” jest doskonałym sposobem na zerwanie z zimowym okresem stagnacji. Spływ na Oławie i Odrze ( Marcinkowice - Wrocław) to niezapomniana przygoda i wyśmienita zabawa. Trasa ma także walory edukacyjne, gdyż jest niezwykle ciekawa pod względem przyrodniczym. Impreza jest organizowana przez Wrocławski Klub Wodniaków „wiadrus”PTTK. Koszt spływu to 25 zł, wiąże się to z przewiezieniem uczestników i sprzętu. W kosztach obydwu spływów jest uwzględniane ubezpieczenie uczestników wyprawy oraz poczęstunek: ciepła herbata i pączki.

Ciekawym sposobem rekreacji może być tak ekstremalne zajęcie jak latanie na paralotni,czy jazda gokardami. Gwarantuje to nam niezapomniane przeżycia wraz z dużą dawką adrenaliny.

1. Klub Paralotniowy „Mekasto”. Początki działalności sięgają roku 1996, kiedy powstał Harcerski Klub Paralotniowy „Mekasto”. Myślą przewodnią istnienia organizacji jest rozwój paralotniarstwa. Członkowie klubu startują w zawodach oraz latają rekreacyjnie w różnych zakątkach Europy.
-kontakt: Wrocław – Robert Fijołek 602 328 451.2.

2. Muchobór Wielki „TOR Rakietowa” tel. (071) 374 06 06
To autodrom specjalnie stworzony na potrzeby doskonalenia techniki jazdy samochodem. Proste, łuki i ronda rozmieszczone na powierzchni ponad 70 000 m2. Tor doskonale nadaje się do organizacji motoryzacyjnych imprez rekreacyjnych z wykorzystaniem gokartów, pojazdów do rally-crossu czy quadów oraz wszelkich innych imprez plenerowych, którym sprzyja luksusowa lokalizacja blisko centrum Wrocławia. Obiekt dysponuje salą multimedialną na 80 osób, posiada podwyższone miejsce cateringowe oraz miejsce na ognisko.

REKREACJA KULTURALNA\OŚWIATOWA

Rekreacja to nie tylko sfera fizyczna, ale również intelektualna i umysłowa. Doskonałą możliwością rekreacyjną może okazać się wystawa tematyczna.
1. Wystawa; „Spotkania z dinozaurami” będzie realizowana w postaci parku dinozaurów, w którym każdy przeżyje niesamowitą przygodę. Park jest czynny we Wrocławiu już od 10 stycznia do 22 lutego w Wytwórni Filmów Fabularnych, ul. Wystawowa 1 ( obok Hali Ludowej). Zwiedzając tę interaktywną wystawę, przeżywa się prawdziwą lekcję prehistorii, poznając gatunki dinozaurów i innych gadów z tego okresu. Na wystawie oglądać można ponad 20 modeli naturalnej wielkości otoczonych przez scenografię i animację jurajskich obrazów. Na specjalnym stanowisku paleontologicznym najmłodsi będą mieli okazję “odkopać” szkielet tyranozaura. Na wszystkich czeka stół multimedialny - Dinodesk, a także film o dinozaurach w Dino-kinie. "

2. Wystawa gołębi w Hali Stulecia Z początkiem lutego będziemy mieli okazję podziwiać niezwykłe ptaki, przywiezione przez hodowców do Hali Stulecia, z okazji Dolnośląskiej Wystawy Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Kolejna edycja wystawy, cieszyć się będzie zapewne dużym zainteresowaniem szczególnie ze strony najmłodszych miłośników przyrody. Wystawa trwać będzie dwa dni (9-10 lutego).
Wrocławskie Muzea to też doskonały pomysł na miłe spędzenie swojego czasu, na ucieczkę od szarej rzeczywistości, na odmienność. Tym bardziej, że nasze muzea są zróżnicowane i naprawdę ciekawe.
1. Muzeum Akademii Sztuk Pięknych
ul. Traugutta 19/21
tel. (071) 343 84 51 w. 117 [email protected] Czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00 Muzeum istnieje od 1954 roku. Gromadzi w zbiorach prace wykładowców i studentów uczelni oraz prezentuje wystawy czasowe, także artystów zagranicznych. Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny.
2. Muzeum Mineralogiczne
ul. Cybulskiego 30
tel. (071) 375-92-06 Czynne: poniedziałek-piątek 10.00-15.30 Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego – istnieje od 1812 roku. Siedziba główna – Instytut Badań Geologicznych ul. W. Cybulskiego 30, oddział – ul. Kuźnicza 22. Muzeum gromadzi i eksponuje minerały, kamienie szlachetne i ozdobne oraz meteoryty. W muzeum odbywają się lekcje muzealne tematycznie związane z mineralogią.
3. Muzeum Poczty i Telekomunikacji
ul. Krasińskiego 1
tel. (071) 343-67-65 e-mail: [email protected] Czynne: poniedziałek-sobota 10.00 - 15.00 Muzeum Poczty i Telekomunikacji (instytucja finansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego) – istnieje od 1956 roku
Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą i oświatową. W zbiorach dokumenty, fotografie, przedmioty związane z pocztą polską m. in.: znaczki pocztowe, mundury, skrzynki, szyldy, pojazdy pocztowe, aparaty telefoniczne i telegraficzne, odbiorniki radiowe i telewizyjne.


Dobiegają końca prace nad nowoczesnym centrum wystawienniczym, które już wkrótce we Wrocławiu. To będzie miejsce gdzie każdy z chęcią się wybierze.
W naszym mieście powstaje nowoczesne centrum wystawiennicze. Jesienią tego roku nastąpi otwarcie nowej siedziby Muzeum Miejskiego. Efektem wieloletnich remontów oraz pieczołowitej pracy muzealników stanie się centralny dla Dolnego Śląska obiekt kulturalny. Remontowany od lat budynek Zamku Królewskiego już wkrótce otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Tym samym zakończony zostanie drugi etap projektu remontu i modernizacji Muzeum Miejskiego, a wrocławska mapa kulturalna wzbogaci się o nowoczesny obiekt, na miarę europejskich i światowych standardów. Znajdzie się tam również barokowy ogród dla zwiedzających. Poza podziwianiem eksponatów muzealnych, będzie można także odpocząć w kawiarence lub właśnie w ogrodzie, usytuowanym na tyłach Zamku. Rekonstrukcja barokowego ogrodu stanowi ważną część projektu, finalizującą ostateczną wizję nowej siedziby muzeum. Projekt, przedstawia przemyślaną wizję zagospodarowania terenu, na którym poza zielenią, znajdzie swoje miejsce także fontanna i kamienne alegorie czterech pór roku.

Wrocław daje nam naprawdę mnóstwo możliwości do uprawiania szeroko rozumianej rekreacji. Ja przedstawiłem zaledwie małą część tego co ma do zaoferowania Nasze wspaniałe miasto. Nie możemy zapominać również o: rejsach statkami, ogrodach, festynach, basenach, imprezach w plenerze, organizowanych festiwalach, koncertach ,czy dniach Wrocławia. Najważniejsze jednak jest to, że sami możemy czynnie zorganizować sobie czas wychodząc z domu na rower, lub spacer o każdej porze roku! Tylko od nas samych zależy jak wykorzystamy swój wolny czas ,tym bardziej ,że możemy spędzić go rekreacyjnie razem z innymi. Przecież, kto stawia na rekreacje ten wybiera dobre samopoczucie,relaks i zdrowie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 9 minut

Typ pracy