profil

"Krzyżacy" jako powieść historyczna.

drukuj
satysfakcja 74 % 562 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Uważam, że „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza są powieścią historyczną. Istnieje na to wiele dowodów .Oto one :

Niewątpliwie najważniejszą cechą powieści historycznej jest to, rozgrywa się ona w przeszłości, co najmniej sto lat przed życiem autora. Akcja „Krzyżaków” toczy się w końcu XIV i na początku XV wieku, podczas gdy Sienkiewicz żył w XIX wieku, więc około czterysta lat później.

Opisane są w niej również ważne wydarzenia historyczne. Akcja toczy się poprzez śmierć królowej Jadwigi i napaści Krzyżaków na wsie nadgraniczne aż po bitwę pod Grunwaldem i pokój toruński. Bohaterzy są w środku tych wydarzeń, odczuwają ból po stracie królowej, walczą w bitwie pod Grunwaldem .

W powieści występują postacie historyczne, choć nie odgrywają one wielkiej roli w samej akcji. Są to przede wszystkim Król Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga, kniaź Witold oraz Ulryk i Konrad von Jungingen. Są w niej również wymienieni najwięksi rycerze ówczesnej Polski tacy jak Zawisza z Grabowa. Najważniejszą rolę w powieści mają jednak postacie fikcyjne, które są jednocześnie jej głównymi bohaterami: Zbyszko i Maćko z Bogdańca, Jurand ze Spychowa jego córka Danusia i Jagienka Zychówna.

Postacie w „Krzyżakach” porozumiewają się słowami stylizowanymi na archaiczne, nie jest to jednak prawdziwy język tamtej epoki. Sienkiewicz nie mógł pisać tak jak rozmawiali ludzie z tamtych czasów ponieważ trudno by było zrozumieć o co chodzi bez słownika archaizmów. Autor stara się jednak jak najbardziej przybliżyć nam ten okres w dziejach Polski, więc rycerstwo, szlachta i duchowieństwo przytaczają w rozmowie cytaty z łaciny, w większości wyuczone przysłowia lub określenia. Przykładowo ksiądz Wyszoniek w rozmowie z księżną Anną Danutą na temat ślubu Danusi ze Zbyszkiem użył zwrotu „ in articulo mortis” oznaczajacego po polsku „ w paragrafie śmierci” ponieważ chłopak mógł niedługo umrzeć. Oryginalna jest też przyśpiewka Danusi, którą ta śpiewała, aby umilić życie księżnej Annie Danucie.

Sienkiewicz w tym dziele przepięknie opisuje obyczaje rycerskie, stroje, wygląd miast. Gdy pisze o Krakowie, to nie o tym jaki on zna , tylko o takim jakim było to miasto w XV wieku „Kraków było już widać dobrze: ogrody królewskie pańskie i mieszczańskie, otaczające zewsząd miasto, za nimi mury i wieże kościołów.

” Najlepszym przykładem obyczaju rycerskiego jest ślubowanie Danusi. Przysięga Zbyszka: „ślubuję kilka takich pawich czubów ze łbów niemieckich zedrzeć i pod nogi mojej pani położyć. Na to spoważniała księżna i spytała: -Nie dla śmiechu ślubujesz?

A Zbyszko odrzekł:

- Tak mi dopomóż Bóg i Święty Krzyż; któren ślub w kościele przed księdzem powtórzę.”

Nie gorsze są również opisy strojów. Oto opis odświętnego stroju Zbyszka: „Naciągnął następnie Zbyszko prześliczne spodni, w których jedna nogawica była w podłużne pasy zielone i czerwona, druga w fioletowe i żółte obie zaś kończyły się u góry pstrą szachownicą (...) wdziawszy jeszcze trzewiki purpurowe z długimi nosami (...) wdział jakę z białego jedwabiu, naszytą w złote gryfy (...) z wierzchu opasał się pasem pozłocistym.”

Ufam, że przedstawione przeze mnie argumenty są wystarczające, aby stwierdzić, że powieść Henryka Sienkiewicza jest historyczna.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (52) Brak komentarzy
17.10.2011 (16:38)

no sorry, ale co to w ogóle jest, bo rozprawką raczej tego bym nie nazwała...
po pierwsze ten wstęp (brak wprowadzenia do tematu i ogólnego uzasadnienia swojej tezy, a już całkiem dobił mnie ten fragment: "Isnieje na to wiele dowodów. Oto one:"), w rozwinięciu też są błędy (m.in.:w pierszym argumencie zaprzeczyłeś sam sobie, piszesz, że akcja rozgrywa się conajmniej 100 lat przed życiem autora, a później podkreślasz, że Sienkiewicz napisał Krzyżaków ok. 400 lat później, więc wychodzi na to, że musiał żyć więcej jak 300 lat...), nie bede wymieniać więcej tego typu pomyłek, dodam tylko, że jest dużo błędów stylistycznych
Nie wiem, może nie pisałeś tego na poważnie... sama tego nie kapuje, ten komentarz raczej jest do tych, którzy chcą tą pracę wykorzystać... na dwa może się załapiecie...

14.4.2011 (21:07)

thx
przydało się

14.4.2011 (20:40)

ten kto to pisal jest cieluniem ja sam w kompie nie pisze zbyt dobrze bo nie mam na to czasu ale jak cos robic to dobrze debil zajebsany!!!!!!!!!!

Teksty kultury