profil

Interpretacja wiersza Z.Herberta "Sprawozdanie z raju"

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-05
poleca 84% 3051 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Zbigniew Herbert

Zbigniew Herbert, aby zmylić cenzurę komunistyczną, nadał utworowi tytuł pozornie odwołujący się do biblii. Poecie nie chodzi jednak o raj w sensie religijnym, ale o raj ziemski obiecywany przez komunistów. Wiersz jest zatem sprawozdaniem z sytuacji społeczno-politycznej w kraju.

W pierwszej części utworu zawarte zostały obietnice rządu komunistycznego: wyższe pensje, niższe ceny, trzydziesto godzinny tydzień pracy, "rządy rozumne", bezpieczeństwo i dostatek w kraju.

W drugiej części tematycznej podmiot liryczny daje do zrozumienia, że obietnice rządu wiązały się z ogromnymi oczekiwaniami wobec ludzi-przymusem nadludzkiej pracy. Wyidealizowane postulaty nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości. Tymczasem obiecywane dostatek i szczęście są tylko dla wybranych, w rzeczywistości komunistycznej dla rządzących, partii PZPR. Reszta słucha komunikatów o cudach i potopach. Ludzie są sterowani przez skorumpowane media.Najgorszy los mają zwykli robotnicy, którzy cierpi, a i są wycieńczeni.

Tytuł jest zatem kontrastowy w stosunku do treści utworu poecie chodzi o ziemskie piekło. Ironizuje on z obietnic rządowych bez pokrycia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Podobne tematy