profil

Charakterystyka Wertera.

poleca 85% 302 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Goethe

Na podstawie analizy podanego fragmenty i znajomości całego utworu scharakteryzuj Wertera. Zwróć uwagę na rolę miłości i literatury w życiu bohatera oraz jego stosunek do natury.

"Cierpienia młodego Wertera" to powieść epistolarna napisana w 1774 roku przez pisarza okresu preromantyzmu niemieckiego Johanna Wolfganda Goethego. Twórca ten włączył się do "Sturm und Drang". Książka składa się z dwóch części i noty od wydawcy, w której opisane są ostatnie dni tytułowego bohatera. Autor zastosował narrację pierwszoosobową, zwaną także pamiętnikarską, a cały utwór złożony jest z wielu listów, które Werter pisał głównie do swojego przyjaciela Wilhelma ( dwa listy tylko są adresowane do Lotty, a 1 do Alberta). Opisywał w nich swoje przeżycia i refleksje na temat życia. Werter to nadawca listów i główny bohater powieści. Epoka romantyzmu to czas, kiedy to ludzie stali się uczuciowi, wnętrze, emocje stały się dla nich o wiele ważniejsze niż wcześniej.
Dołączony do tematy fragment znakomicie obrazuje nam postać Wertera. Dowiadujemy się z niego jak istotną rolę w życiu mężczyzny pełniła miłość Uczucie to jest szczęściem, w którym to młody człowiek potrafi się zatracić bez opamiętania. Jest to wartość najważniejsza, która towarzyszy mu cały czas. Gdy Werter jest zakochany o niczym innym nie rozmyśla niż o uczuciach i wybrance serca.Lotta - bo to właśnie najważniejsza osoba w jego życiu, mimo iż była zwykłą dziewczyną, po za tym zaręczoną, dla młodego mężczyzny wydawała się ideałem bez wad. Potrafił przebywać i rozmawiać tylko z nią. Uważał, że tylko ona umie go zrozumieć i wysłuchać. Wadą miłości Wertera była zbytnia idealizacja oraz wyalienowanie się od innych prócz córki komisarza. Tytułowy bohater zawsze dążył do spotkania z Lottą, zaprzyjaźnił się nawet z jej narzeczonym Albertem, którego szanował i nie traktował jak rywala - nie chciał odbierać mu narzeczonej. W swojej platonicznej miłości Werter widzi tylko szczęście. Drugą ważną część w jego życiu stanowiła . Werter dobierał sobie książki, poezję w zależności od nastroju. Kiedy to jego życie uczuciowe kwitło czytał utwory Homera, zaś kiedy miał zły nastrój do gustu przypadły mu pesymistyczne i melancholijne Pieśni Osjana. Literatura pozwalała Werterowi oderwać się od rzeczywistości, rozwinąć wyobraźnię i pomogła w określeniu jego stanu psychicznego i humoru. Werter zachwycał się naturą. Nie lubił tłoku miast. Podziwiał przyrodę, a ta skłaniała go do głębokich rozmyśleń i refleksji filozoficznych. Lubił przebywać na otwartej przestrzeni. Dobrze czuł się otoczony zielenią i do szczęścia i uczucia wolności wystarczyły mu jedynie zwykłe krajobrazy, Kiedy obcował z naturą miał dobry nastrój i pozbywał się silnych emocji.
Oprócz tych trzech głównych obszarów, z których dowiadujemy się najwięcej o osobowości Wertera, z całego utworu można wywnioskować i dowiedzieć się jeszcze więcej. Ten młody człowiek jest utalentowanym artystą i wykształconym mieszczaninem. Cierpi z powodu pochodzenia- jest poniżany przez arystokrację, co mu się bardzo nie podoba.Werter jest nadmiernie wrażliwy. Lubi rozmawiać jedynie o swoich uczuciach, snuje refleksje nad samym sobą i światem. Potrafi szybko zdobyć sympatię innych i ma dar słuchania zwykłych, prostych ludzi. Bardzo lubi dzieci, które ceni za beztroskę i bezproblemowe podejście do świata. Werter to nie typ człowieka, którego można ograniczać zasadami, przez to nie potrafi ułożyć sobie kariery zawodowej. Tytułowy bohater to też człowiek zapatrzony w siebie, cechujący się wysokim mniemaniem o sobie, ale jest też słaby psychicznie. Nie mógł patrzeć na szczęście Alberta i Lotty. Zdecydował, że ktoś z tej trójki musi zginąć - wybrał siebie. Popełnił samobójstwo, lecz nie było to spowodowane jedynie nieszczęśliwą miłością. Innymi powodami było niezadowolenie z życia- pesymistyczne nastawienie, niepowodzenia w karierze zawodowej,brak silnej woli i energii. Werter nie radził sobie ze swoimi problemami, zawsze starał się przed nimi uciekać. Wcześniej wyjeżdżał, tym razem odebrał sobie życie.
Podsumowując Werter jest postacią, która zapoczątkowała taką postawę jak werteryzm. Ludzie żyjący w epoce romantyzmu wzorowali się na nim. Był ideałem człowieka, dla którego ważne jest wnętrze,uczucia i indywidualność. Werter był oryginalny w swoim otoczeniu, przeżywał wszystko o wiele mocniej i inaczej patrzył na świat. Opisywał go pod innym kątem niż większość ludzi. Z jednej strony wrażliwość, miłość, głębokie wnętrze jest piękne, jednak z niczym nie należy przesadzać, trzeba umieć zachować pewien umiar, którego niestety tytułowy bohaterowi zabrakło.

Koniec :) Proszę o opinie, jeśli przeczytaliście lub skorzystaliście z mojej pracy.
Osobiście ta praca nie została oceniona w szkole, wiec nie wiem co bym za nia dostala.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Teksty kultury