profil

”Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie…” Cytatem z wiersza Kochanowskiego rozpocznij swoje przemówienie skierowane do rządzących krajem

poleca 85% 334 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


Droga władzo,
Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie wiecie dobrze o historii naszego kraju. Przeszło dziewięćdziesiąt lat temu spełniły się sny pięciu prawie pokoleń Polaków. Sny o niepodległości. Polska narodziła się na nowo. Ten sukces był dziełem walki toczonej od powstania kościuszkowskiego aż po rok 1918. To był sukces tych, którzy przez sto dwadzieścia trzy lata pozostali nieugięci oraz utrzymywali ducha polskości na okupowanych ziemiach.
11 listopada 1918 roku, gdy w Warszawie rozbrajano ostatni niemiecki garnizon, nasz kraj nie miał ustalonych granic, na jego terenie były nieliczne tylko polskie siły zbrojne a ze wszystkich stron czaili się wrogowie. Mimo wszystko Polska, walcząc na prawie wszystkich frontach zdołała wywalczyć kraj o powierzchni blisko 400 tysięcy km kwadratowych, odeprzeć sowiecki najazd, mówiąc krótko odnieść zwycięstwo. Dlaczego było to możliwe?

Warto pamiętać o wielkich Polakach tamtych czasów oraz temu, że ci ludzie reprezentując różne obozy potrafili się porozumieć w sprawach najważniejszych. W roku 1919 Naczelnikiem Państwa był Józef Piłsudski, a delegatem Polski na konferencji wersalskiej Roman Dmowski. Ludzie ideowo, politycznie, zasadniczo ze sobą skłóceni, ale w warunkach tworzenia Polski, w warunkach zagrożenia państwa ci ludzie potrafili się porozumieć.

Drodzy rodacy, bracia i siostry, dzisiaj żyjemy w innych czasach. Polska od ponad dwudziestu lat znów jest wolna. Państwo jest bezpieczne, na naszych granicach nie czyhają wrogowie. Kraj rozwija się szybko, spada przestępczość. Jako prawdziwi patrioci, chcący jak najlepiej dla naszej ojczyzny powinniśmy jednoczyć sie przede wszystkim w trudnych sytuacjach wymagających między innymi naszej zgody czy współpracy.

I to jest podstawowe przesłanie tego pamiętnego dnia, bo mamy dzisiaj święto narodowe. Święto niejako ponownych urodzin naszej ojczyzny, opłacone jakże cenną krwią i potem naszych braci i sióstr. I to stwierdzenie niech będzie przestrogą, abyście wy, rządzący krajem nie dopuścili do tak wielkiego nieszczęścia, jakim były zabory oraz podział ojczyzny.

Mam ogromną nadzieje, ze moje słowa pomogły państwu dogłębnie zrozumieć sens poświęcenia, jakie ofiarowali nasi pradziadkowie aby odzyskać niepodległość i jak ważne jest dobre pielęgnowanie tej ziemi oraz doprowadzenie jej do jak najlepszego stanu.


Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty