profil

Życiorys Adama Mickiewicza - okres II.

drukuj
satysfakcja 73 % 51 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

ŻYCIORYS ADAMA MICKIEWICZA
POBYT W ROSJI
DATA WYDARZENIE
25.X.1824 r. Mickiewicz wraz z Janem Sobolewskim opuszcza Wilno. Mickiewicz z Malewskim i Jeżowskim udaje się do Petersburga (Rosja).
7.XI.1824 r. Powódź w Wasilewskim Ostrowie (Petersburgu) - wylała rzeka Newa. Mickiewicz wraz z dwoma wygnańcami przybywa do miasta i widzi obraz ogromnych zniszczeń i tragedii, mimo to cieszą się oni tą powodzią, która odciąga uwagę rządu od nich.
1824 r. W załatwieniu formalności i zdobyciu mieszkania pomagają wygnańcom Polacy z Petersburga: Przecławski "Ciprinus" - autor pamiętników, Kasper Żelwietr - szlachcic, Sękowski, Bułharyn.Jedni z pierwszych znajomych Mickiewicza: Józef Oleszkiewicz - malarz i mistyk, w roku 1828 namalował portret Mickiewicza; Aleksander Orłowski - malarz.Spotkania skupione na walce przeciwko carowi (m.in. Sędkowski, Aleksander Odojewski).
31.XII.1824r. Mickiewicz, Jeżowski i Malewski świętują nadejście Nowego Roku u poety Aleksandra Bestużewa, spotkanie z młodym rewolucjonistą i poeta rosyjskim, Konradem Rylejewem.
17.II.1825 r. Mickiewicz, Malewski i Jeżowski odbywają ponad 3-tygodniową podróż do Odessy. Po drodze zatrzymują się w Kijowie, gdzie spotykają spiskowców ze "zjazdu kontraktowego". Mickiewicz zaprzyjaźnia się tu z Hołowińskim ze Steblowa nad Rosją. Kilka dni spędza w Steblowie, gdzie poznaje sąsiadów Hołowińskiego, Proskurów - zamieszanych w spisek dekabrystów.
Marzec 1825 r. W Odessie Mickiewicz, Malewski i Jeżowski zostają powitanie przez przyjaciela Bestużewa, Tumanskiego. Mickiewicz i Jeżowski zamieszkali w Liceum Richelieu, gdzie czekali na objęcie posady nauczyciela. Malewski miał być zatrudniony w kancelarii hrabiego Woroncowa.Mickiewicz poznaje generała Jana Witta. M. Zakochuje się w 30-kilkuletniej Karolinie Sobańskiej; ich spotkania są ukrywane. M. Poznaje Joannę Bonawenturową Zaleską.
Ok.maja 1825 r. Mickiewicz jedzie na wycieczkę, zainicjonowaną przez Karola Marchockiego. Przyjeżdżają do Lubomiły, stepowej zagrody wiejskiej Marchockiego, stamtąd do Akermanu, gdzie rodzi się pomysł "Stepów akermańskich".
VIII-X.1825r. Wycieczka na Krym, w której udział biorą: Mickiewicz, Karolina Sobańska z mężem, Henryk Rzewuski, Jan Witt, Boszniak (etomolog).

Adam spotyka się u stóp sczytu Ajudahu z poetą polskim, Gustawem Olizarem.Witt zostaje wezwany do Taganrogu; M. Dzięki protekcji Witta dostaje zezwolenie na wyjaz do Moskwy. Umiera car Aleksander.
13.XI.1825 r. Mickiewicz wyjeżdża z Odessy.
12.XII.1825r. Adam przyjeżdża do Moskwy. W drodze zatrzymał się w Charkowie. W Moskwie zamieszkał wraz z Jeżowskim u Malewskiego, w zajeździe Lechtnera na Małaja Dmitriewka za Strastnym monastrem.
1826 r. M. zostaje przyjęty jako urzędnik do kancelarii generała - gubernatora, księcia Dymitra Golicyna.
13.VII.1826r. Zostaje powieszony Rylejew i jego czterech towarzyszy. W górach Kaukazu ginie Bestużew.
Jesień 1826 r. Mickiewicz spotyka się z Puszkinem, Wieniewitinowem (poeta), Pogodinem, Sobolewskim, Rozalinem, braćmi Kiriejewscymi. Grudzień - Mickiewicz wydaje "Sonety krymskie". Często improwizuje.

Maj 1827 r. Przed wyjazdem Puszkina do Petersburga odbywa się pożegnalne spotkanie. Mickiewicz pisze "Konrada Wallenroda".
Grudzień 1827 r. Improwizacja o Samuelu Zborowskim, wygłoszona podczas tymczasowego pobytu M. W Petersburgu (załatwianie spraw związanych z drukiem "Konrada Wallenroda").W Moskwie - przyjaźń z pianistką Marią Szymanowską.
1828 r. Nieudany romans z księżną Wołskońską. M. Spotyka się przez jakiś czas z Karoliną Jaenisch, młodsza od niego o 10 lat. W Moskwie zostaje oczarowany Rosjanką Eudoksją Bakuninówną.
21.II.1823 r. Ukazuje się drukiem "Konrad Wallenrod".
Kwiecień 1828 r. M. wyjeżdża do Petersburga; przed wyjazdem żegnają przyjaciele moskiewscy, wygłaszają na jego cześć wiersze, dają srebrny puchar z wyrytymi nazwiskami: E.Boratyński, P. i J.Kiriejewscy, J.Rożalin, M.Polewoj, E.Szewirew, S.Sobolewski.

1828 r. W Petersburgu spotyka się z Puszkinem, Wiaziemskim, Kryłowem, Żukowskim, Muchanowem, Chomiakowem. M. Przekłada wiersz Puszkina "Przypomnienie".
Luty 1829 r. W Petersburgu ukazuje się nowa edycja dzieł Mickiewicza ze wstępem "O krytykach i recenzjach warszawskich", skierowana przeciwko nieudolnym krytykom. Mickiewicz zamierza wydawać w Rosji pismo polskie o literaturze polskiej i rosyjskiej "Iris", jednak natrafia na opór cenzury. M. dostaje zgodę na wydanie paszportu dzięki Bułharynowi.Praca M. Nad fantastyczno-utopijną powieścią w j. Francuskim pt. "Historia przyszłości".
Marzec 1829r. Mickiewicz jedzie do Moskwy pożegnać się z przyjaciółmi.
Kwiecień 1829 Powrót do Petersburga; pożegnanie z Oleszkiewiczem.
Maj 1829 r. Mickiewicz wypływa statkiem "George II" z Kronsztadu przez Hamburg do Berlina. Nagły wyjazd spowodowany jest ostrzeżeniem o rozkazie cofnięcia paszportu.Powstanie dekabrystów - młodzi ludzie chcieli obalić rządy cara, a nawet zabić całą jego rodzinę, ale nie wiedzieli, jak to zrobić.
Puszkin napisał wiersz "Mickiewicz".


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
27.9.2007 (17:08)

trchę długawe.. ale tak czy owak zawsze się przyda

15.1.2007 (20:15)

Dzięki

Teksty kultury