profil

Wizja końca świata w Apokalipsie św, Jana a w "Piosence o końcu świata" Czesława Miłosza

drukuj
satysfakcja 75 % 70 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Koniec świata. Te słowa budzi lęk i przerażenie w sercu każdego człowieka, bez względu na kolor skóry, wiek czy poglądy. Wszyscy ludzie cieszący sie ziemskim życiem chcę jak najdłużej egzystować i wypełniać swoją "misję".
Każdy wierzący chrześcijanin choć raz w życiu powinien przeczytać zawartą w Księgach Nowego Testamentu Apokalipsę św. Jana. Opisuje ona objawienia, których doznał apostoł oraz odsłania tajemnice Boga. Język Apokalipsy jest wieloznaczny i pełen ukrytych treści, czyli symboli.
Ujęta w niej wizja końca świata to gwałtowny i nieoczekiwany kres ziemskiej ludzkości. Potwierdzają to między innymi słowa:
"A spłonęła trzecia częśc ziemi, i
spłonęła trzecia częśc drzew. i splonęła
wszystka trawa zielona"
W objawieniach czwartego autora Ewangelii, ukazany obraz schyłku świata, to "góra" kataklizmów i zniszczeń niesiona przez siedmiu aniołów, z siedmioma trąbami służącymi do obwieszczania nieszczęść, budzących panikę i strach ludzi. Te wszystkie przykrości mają zapoczątkować "niebo nowe i ziemię nową" u boku Pana, gdzie nie bedzie już śmierci, zła ani krzyku.
Utworem związanym tematycznie, choć sprzecznym z treścia Apokalipsy jest liryczna "Piosenka o końcu świata" Czesława Miłosza.
W wierszu autor przedsawia wyobrażenie końca ziemskiego globu, który według niego nastąpi w chwili śmierci każdego z nas. Ziemia przedstawiona w utworze jest piękna i niezmącona. Swiadczą o tym słowa:
"Pszczoła krązy nad kwiaem nasturcji
Skaczą w morzu wesołe delfiny"
W "dzień końca świata" wszycy wykonują powszechne czynności:
"Rybak naprawia błyszczącą sieć (...)
Kobiety idą polem pod parasolem"
W przeciwieństiw do Apokalipsy nikt nie zauważa końca świata, życie płynie jednostajnie i naturalnie. Nawet noc nie jest straszna, czy niepokojąca, tylko wraz z dźwiękiem skrzypiec odmyka.
Ludzie uważają, że kres świata następuje z chwilą śmierci. Sądzę, iż są w błędzie. Prawdziwe życie czeka nas po "drugiej stronie", ziemskie zaś to tylko droga, którą wybieramy. Tylko od nas zależy po której stronie, lewej czy prawej, się znajdziemy.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
27.7.2006 (14:24)

3d/55 patrzcie tu!!!!!!!!! :)