profil

Francja - omówienie kraju

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-02
poleca 84% 2853 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Francję kojarzymy głównie z niezwykłą atmosferą, dziwnymi potrawami, pięknym językiem francuskim i górującą nad Paryżem Wieżą Eiffla. Jest to kraj o barwnej historii, pełnej wojen z innymi państwami.

Warunki naturalne


Granica lądowa Francji wynosi 2 892,4 km. Państwo to graniczy z: Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie Francji graniczą z: Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Oprócz tego występuje połączenie z Wielką Brytanią poprzez tunel, znajdujący się pod kanałem La Manche. We Francji znajduje się najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc (4807 m n.p.m.), znajdujący się w Alpach; natomiast najniższy punkt kraju – delta Rodanu, wynosi 2 m p.p.m. Tereny to w większości łagodne zbocza i płaskie równiny. Charakterystyczną cechą jest występowanie basenów. Stare góry zostały utworzone podczas fałdowań kaledońskich i hercyńskich w paleozoiku, natomiast młode w trakcie orogenezy alpejskiej. We Francji istnieje gęsta sieć rzeczna, najdłuższa rzeka to Loara (1020 km). Na północy Francji przeważa klimat umiarkowany ciepły morski, charakteryzujący się niewielką zmianą w ilościach opadów w ciągu roku. Występują tam chłodne lata i dość ciepłe zimy. Na południu lata są suche, temperatura często przekracza 30°C; zimą rzadko spada poniżej 10°C, jest dużo opadów deszczu. Występuje tam też mistral – porywisty, suchy i zimny wiatr, związany z lokalnym układem cyrkulacji powietrza.

Podział administracyjny


Francja metropolitalna dzieli się na 22 regiony, 96 departamentów oraz około 36 300 gmin. Departamenty to coś przypominającego powiat w Polsce, lecz posiadają ważniejszą rolę w systemie administracyjnym. Regiony to najwyższy szczebel podziału administracyjnego, utworzony w latach 70. XX wieku, gdy władze francuskie doszły do wniosku, iż podział na departamenty jest niewystarczający. Oprócz podstawowych 22 regionów, istnieją też 4 departamenty zamorskie, posiadające status regionu.

Ludność


Według danych z 2020 roku, we Francji mieszka ponad 67 mln ludzi. Przyrost naturalny wynosi 3,1‰, a gęstość zaludnienia 111 osób na km2. W 1996 roku, 73% ludności mieszkało w miastach. Mniejszości narodowe, to w większości Arabowie (3%), Niemcy (2%) i Bretończycy (1%). Dominującą religią we Francji jest katolicyzm (ok. 52%). Na drugim miejscu pod względem ilości osób wyznających jedną religię są muzułmanie (ok. 10%). Wyznawcy innych religii to: protestanci, Żydzi, buddyści, hindusi i sikhowie. We Francji żyje też wielu ateistów (ok. 38%). Większość ludności francuskiej jest między 15 a 64 rokiem życia, bo aż 65,2%. Francuzi żyją średnio 80 lat, przy czym kobiety 84, a mężczyźni 77.

Gospodarka


Francja prowadzi jedną z największych gospodarek świata. Wśród innych wyróżnia się ona niezwykle niskim poziomem ubóstwa, najmniejszą nierównością dochodów oraz stojącym na wysokim poziomie systemem usług społecznych. Główne gałęzie francuskiego przemysłu to spożywczy, chemiczny i motoryzacyjny. W gospodarce energetycznej dominuje energia jądrowa, dzięki której Francja jest największym eksporterem energii elektrycznej w Europie. Ludność czynna zawodowo wynosi 27,88 mln. Przeciętne wynagrodzenie to 2875€. Francuska gospodarka oparta jest na dominującym sektorze prywatnym. W 2006 roku Francja była pierwszym na świecie celem podróży turystycznych, przyjmując 79,1 mln odwiedzających. Posiada ona też znacznie duży przemysł lotniczy z europejskim konsorcjum Airbus, zajmującym się produkcją samolotów. Pełni rolę jednego z największych eksporterów żywności, głównie zbóż, drobiu, przetworów mlecznych, wieprzowiny, wołowiny oraz win. Stosuje przy tym nowoczesną technologię i wykorzystuje duże obszary żyznej ziemi oraz dopłaty z Unii Europejskiej.

Transport kolejowy we Francji słynie z szybkich pociągów TGV, osiągających prędkość nawet do 300 km/h. Odgrywa on jednak niewielką rolę. Ruch pociągów jest w większości lewostronny. Świetnie jest też rozwinięty transport drogowy, gdyż całkowita długość sieci drogowej wynosi 893.300 km. Długość dróg ekspresowych i autostrad wynosi ok. 12 000 km. Transport samochodowy jest podstawą transportu we Francji. Rynek samochodów osobowych jest opanowany przez krajowych producentów, takich jak Renault (27%), Peugeot (20.1%) i Citroën (13.5%). Wysoko rozwinięty jest też transport wodny i lotniczy, w większych miastach także komunikacja miejska.

Oczami podróżnika


Wieża Eiffla to najbardziej znany obiekt w Paryżu, jeśli nie w całej Francji. Zbudowano ją specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 r.. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Po zakończeniu wystawy wieża miała być rozebrana, jednak po tym, jak na jej szczycie założono laboratorium meteorologiczne, odstąpiono od jej demontażu. Ocalała budowla z czasem stała się największą atrakcją turystyczną Paryża, którą odwiedziło już ponad 200 milionów ludzi.

Disneyland Resort Paris to czwarty otwarty na świecie park rozrywki Walta Disneya. Otwarty 12 kwietnia 1992 roku pod nazwą Euro Disney Resort. Nazwę zmieniono w 1994 roku, by pasowała do romantycznego obrazu związanego z Paryżem, także ze względu na złą reputację, jaka przylgnęła do starej marki. Kompleks położony jest na przedmieściach Paryża w miejscowości Marne-la-Vallée - 30 km na wschód. Zarządzany jest przez spółkę Euro Disney SCA, w której udziały posiada The Walt Disney Company.

Luwr to jedno z najstarszych i największych muzeów na świecie. Położony w centrum historycznym Paryża - między prawym brzegiem Sekwany, a ulicą Rivoli i ogrodami Tuilerie, a kościołem Saint Germain l'Auxerrois. Luwr położony jest na jednej linii z Champs-Élysées, wchodząc w skład tzw. osi historycznej Paryża. Od dawna w Luwrze gromadzone są bogate zbiory sztuki francuskiej i światowej.

Lascaux to jaskinia krasowa w Akwitanii, w południowo-zachodniej części Francji, w której w 1940 roku odkryto rysunki i malowidła wykonane na ścianach w okresie paleolitu. Jaskinia została przypadkowo odkryta w roku 1940 przez czterech chłopców wyciągających psa ze szczeliny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut