profil

Sekty – owocem kryzysu kościoła ?

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moją pracę rozpocznę od definicji, czym tak naprawdę jest sekta :
Sekta (od łac. secta - kierunek, droga, postępowanie, zasady, stronnictwo, nauka, od sequi - iść za kimś, postępować, towarzyszyć lub łac. secare, sectare - odcinać, odrąbywać, odcinać się od czegoś) - pierwotnie określenie grupy wyznawców, których poglądy religijne są przez tradycyjne Kościoły uznane za niezgodne z oficjalną, dominującą doktryną.

To książkowa definicja, spójrzmy teraz na prawny aspekt sekt.

•Sekta a prawo.

KONSTYTUCJA:
Art. 54.
§ 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
§ 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.
Według konstytucji, każdy może wierzyć w co i kogo chce, może mieć dowolne poglądy, i nikt nie powinien naruszać tej konstytucyjnej wolności. Czasami jednak widzimy, że ugrupowania wymuszają na członkach rzeczy, które są sprzeczne z prawem. Jak udowodnić winę takim ugrupowaniom ? Jak zamknąć to w ramach prawnych, by nie naruszyć żadnych konstytucyjnych wolności ? Jak pomóc ludziom, którzy zostali nieświadomie uzależnieni od sekty, którzy nie mogą, nie potrafią odejść ?
Jest to problem nad którym głowił się już nie jeden prawnik i teolog. To niesamowicie trudne, gdyż każde ograniczenie prawne, naruszać będzie wolność wyznania. Nie da się tego zamknąć w przepisach. Tutaj górę powinien wziąć zdrowy rozsądek.

•Dlaczego powstają sekty ?

Jednym z mechanizmów, które są przyczyną powstawania sekt jak i dynamicznego rozwoju już istniejących jest szybki i duży zysk. Na sektach można zbić ogromny kapitał. Pieniądze te są bezpieczne, często pozbawione kontroli instytucji państwowych. Wiele funkcjonujących sekt to wręcz potęgi ekonomiczne, które na naiwności, marzeniach o nowym, idealnym życiu robią wyśmienite interesy. Każdy nowy członek sekty to szansa na duże datki, majątek, nieruchomości, a przede wszystkim darmową pracę często połączoną z żebraniem na rzecz sekty. Z zysków korzystają głównie przywódcy tych ugrupowań, żyjący w luksusie.
Drugim powodem powstawania sekt, jest fakt iż inni ludzie mają niespełnioną rządzę władzy nad innymi. Swoimi umiejętnościami(manipulacja) przekonują innych do swoich przekonań religijnych, i czerpią satysfakcję z możliwości rządzenia taką grupą.
Podsumowanie
Sekty, moim zdaniem nie są owocem kryzysu kościoła. Sekty zawsze były, i zawsze będą. Ze strony prawnej nie można zabronić istnieć takim organizacjom. Wina kościoła też nie jest aż tak ważna, jak wina rodziców, którzy nie wystarczająco uświadomili swoje dzieci, o zagrożeniach i konsekwencjach członkostwa w sekcie. Osamotnione osoby są dużo łatwiejszym celem dla tych, którzy werbują nowych członków, więc to one powinny być najbardziej chronione i przez państwo i przez Kościół.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty