profil

Rok świętego Pawła

poleca 89% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rok św. Pawła, który będzie obchodzony od 29 czerwca 2008 do 29 czerwca 2009 r., ogłosił Benedykt XVI podczas uroczystych nieszporów w wigilię uroczystości św. Piotra i Pawła, patronów Rzymu.
Miejscem tych obchodów będzie w pierwszym rzędzie bazylika św. Pawła za Murami, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki.
W homilii podczas nabożeństwa, odprawianego w tej właśnie świątyni, Ojciec Święty szczególnie serdecznie powitał delegację Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu, w osobach metropolitów Emanuela i Genadiosa, reprezentujących Bartłomieja I. Przypominając, że delegacja Stolicy Apostolskiej bierze co roku udział w Fanarze w uroczystościach ku czci patrona Patriarchatu, św. Andrzeja, Benedykt XVI zauważył, że "spotkania te nie są formą wymiany uprzejmości między obu Kościołami, lecz stanowią wyraz wspólnego zaangażowania, by uczynić wszystko, co możliwe, dla przyspieszenia czasu pełnej jedności chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu".
"Bazylika ta, która była świadkiem wydarzeń o głębokiej wymowie ekumenicznej, przypomina nam, jak ważne jest, by modlić się razem, prosząc o dar jedności, tej jedności, której Piotr i Paweł poświęcili swe życie aż po najwyższą daninę krwi" - dodał papież.
Przypomniał, że obaj Apostołowie ostatni raz widzieli się w pobliżu miejsca, w którym wznosi się dziś bazylika. "Od początku więc tradycja chrześcijańska uważała Piotra i Pawła za nieodłącznych, chociaż każdy miał inną misję do spełnienia: Piotr jako pierwszy wyznał wiarę w Chrystusa, Paweł otrzymał w darze możliwość pogłębienia jej bogactwa. Piotr założył pierwszą wspólnotę chrześcijan, pochodzących z narodu wybranego, Paweł został apostołem pogan. Poprzez odmienne charyzmaty zabiegali o tę samą sprawę: budowę Kościoła Chrystusowego" - mówił Benedykt XVI.
"W Rzymie więzi łączące Piotra i Pawła w tej misji nabrały od pierwszych wieków bardzo szczególnego znaczenia. Niczym mityczna para braci Romulusa i Remusa, z którymi wiążą się narodziny Rzymu, Piotr i Paweł uważani byli za założycieli Kościoła rzymskiego" - zauważył papież. Dlatego, dodał, "można powiedzieć, że Kościół Rzymu obchodzi dziś dzień swych narodzin, jako że obaj Apostołowie położyli jego podwaliny".
Benedykt XVI przypomniał, co sam Apostoł Narodów pisał o sobie w swoich Listach, m.in. to, że nie był wybitnym mówcą. Stwierdził, że "jego nadzwyczajnych osiągnięć apostolskich" nie można zatem "przypisać błyskotliwej retoryce czy wyrafinowanej strategii apologetycznej i misyjnej". "Sukces jego apostolatu zależy przede wszystkim od osobistego zaangażowania się w głoszenie Ewangelii z całkowitym oddaniem Chrystusowi; oddaniem, które nie lękało się niebezpieczeństw, trudności ani prześladowań: «Ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Jezusie Chrystusie, Panu naszym»" - wskazał Ojciec Święty.
Podkreślił, że "możemy z tego wyciągnąć jak najbardziej istotną naukę dla każdego chrześcijanina. Działalność Kościoła jest wiarygodna i skuteczna tylko na tyle, na ile ci, którzy doń należą, gotowi są osobiście zapłacić za wierność Chrystusowi, w każdej sytuacji. Tam, gdzie brak tej gotowości, brakuje decydującego argumentu prawdy, od której zależy sam Kościół" - wskazał Benedykt XVI.
"Dziś także Chrystus potrzebuje apostołów gotowych poświęcić samych siebie. Potrzebuje świadków i męczenników, jak św. Paweł: kiedyś gwałtowny prześladowca chrześcijan, kiedy na drodze do Damaszku padł na ziemię oślepiony boskim światłem, bez wahania przeszedł na stronę Krzyża i poszedł za nim bez zastanowienia. Żył i pracował dla Chrystusa; dla Niego cierpiał i umarł. Jakże aktualny jest jego przykład!" - powiedział papież.
Na zakończenie Benedykt XVI ogłosił Rok św. Pawła, "z okazji dwutysięcznej rocznicy jego narodzin, przez historyków datowanych między 7 i 10 rokiem po Chrystusie". Głównym miejsce obchodów będzie Rzym. W programie znajdzie się "szereg wydarzeń liturgicznych, kulturalnych i ekumenicznych, jak również inicjatywy o charakterze duszpasterskim i społecznym, dla których inspiracją jest duch pauliński".
Ojciec Święty zwrócił też uwagę na wymiar ekumeniczny Roku św. Pawła. "Apostoł Narodów, szczególnie zaangażowany w niesienie Dobrej Nowiny wszystkim narodami, bez reszty zabiegał o jedność i zgodę wszystkich chrześcijan. Niechaj zechce więc prowadzić nas i otaczać opieką w tych obchodach dwóch tysiącleci, pomagając nam postępować w pokornym i szczerym poszukiwaniu pełnej jedności wszystkich członków mistycznego Ciała Chrystusa" - zaznaczył Benedykt XVI.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty