profil

Charakterystyka cery trądzikowej z zabiegiem (pracownia kosmetyczna)

drukuj
satysfakcja 60 % 44 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

CHARAKTERYSTYKA CERY TRĄDZIKOWEJ-ZABIEG DLA CERY TRĄDZIKOWEJ

Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona, a łój skórny ( wydzielina gruczołów łojowych ) jest wydzielany w nadmiernej ilości. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, zimno i słońce oraz wodę i mydło. Na ogół bardzo słaby wpływ na cerę tłustą mają bodźce zewnętrzne, dużo silniejszy zaś wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Cera ta charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki chemiczne i środki higieniczne, dzięki czemu dość dobrze znosi kontakt z wodą i mydłami. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega patologicznemu wysuszeniu. Wadą natomiast są dość częste powikłania trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd, ponieważ się błyszczy. Wygląd skóry poprawia się w miesiącach letnich, ze względu na upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, dzięki czemu ma on łatwiejszą drogę wydostania się na zewnątrz, równomiernie pokrywa skórę i nie blokuje porów. Cera tłusta nie występuje w dzieciństwie. Jej objawy pojawiają się dopiero po okresie pokwitania, ok. 12 roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych.
W komórkach gruczołów łojowych zbierają się kropelki tłuszczu, jądra komórek ulegają degradacji i ostatecznie rozpadowi. Pozostaje produkt złożony z tłuszczu i resztek komórek, tzw. łój. Zapobiega on procesowi wysuszania skóry i zarazem jej nadmiernemu nawodnieniu. Na zwiększone wydzielanie gruczołów łojowych ma wpływ dysregulacja hormonalna, czyli wydzielanie hormonów o działaniu androgennym i estrogennym.
Przy tego rodzaju cery należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszenie grubości warstwy rogowej, regulację wydzielniczą gruczołów łojowych oraz poprawę ukrwienia skóry. Należy unikać środków pielęgnacyjnych działających agresywnie, które mogłyby naruszyć jej naturalną florę bakteryjną, przyczynić się do naruszenia kwaśnego odczynu skóry, nadmiernie ją odtłuścić.

Jeśli wystąpiłoby zachwianie płaszcza lipidowego skóry, to wówczas mogłaby ona przeistoczyć się ze skóry tłustej w odwodnioną lub trądzikową.

PIELĘGNACJA CERY TŁUSTEJ

Do mycia twarzy najlepiej używać specjalnego żelu lub "mydła bez mydła" (tzw. syndetu) o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym dla skóry (pH 4,5 - 5,5). Hamują one rozwój bakterii, zapobiegają podrażnieniom. Zwykłe mydła mogą wysuszać i podrażniać skórę, co pobudza pracę gruczołów łojowych. Można też używać mydła przeciwtrądzikowego z siarką, metioniną, cysteiną, tymiankiem, szałwią. Są to na ogół mydła klasyczne, ale o kwaśnym odczynie.

Po umyciu twarzy konieczne jest przecieranie skóry bezalkoholowym tonikiem, który odświeży naskórek i ściągnie ujścia gruczołów łojowych.

Bardzo ważne jest regularne (raz w tygodniu) złuszczanie naskórka. Peeling do cery tłustej (np. z kwasami owocowymi) usuwa martwe komórki blokujące ujścia gruczołów łojowych.


Do cery trądzikowej konieczne jest stosowanie specjalnych kremów leczniczych, które pomoże wybrać lekarz. Zwykle zawierają one kwas mlekowy i cytrynowy (kwasy owocowe), drożdże, hammamelis, tymianek, dziurawiec, pokrzywę, łopian, liście chmielu, sok z cytryny lub borówek, talk, kaolin i skrobię, cynk, miedź, witaminę B6. Wszystkie mają działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwłojotokowe.

Wbrew pozorom skórę tłustą trzeba też regularnie nawilżać, bo pod błyszczącą powłoką może być przesuszona. Zdecydowanie nie nadają się do tego tłuste, ciężkie kremy, odpowiednie są zaś lekkie, delikatne emulsje.

Aby skóra nie błyszczała, warto używać kremów i bibułek matujących, baz pod makijaż i podkładów, które pochłaniają nadmiar tłuszczu.

Do tuszowania krostek można używać korektora (do cery tłustej, ze składnikami antyseptycznymi).

Raz, dwa razy w tygodniu przyda się maseczka do cery tłustej, np. z naturalnymi glinkami, cynkiem, witaminą A, prowitaminą B5. Zwęży ona pory, oczyści skórę, usunie nadmiar wydzieliny łojowej.

W gabinecie kosmetycznym lub lekarskim oprócz tradycyjnego czyszczenia skóry, masek ziołowych i algowych stosuje się jontoforezę (wprowadzanie składników normalizujących pracę gruczołów łojowych, np. jonów miedzi czy cynku, przy użyciu prądu). Program zabiegów zawsze trzeba ustalać z lekarzem.

CODZIENNA PIELĘGNACJA

Etap I: Demakijaż i oczyszczanie:
Regularne, staranne oczyszczanie jest jednym z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji. Dobrze wykonane - pozwala usunąć zanieczyszczenia, utrudniające skórze właściwe oddychanie - kurz, obumarłe komórki naskórka, resztki środków pielęgnujących i wydzielin fizjologicznych: potu i łoju.
Zaniedbanie tego elementu higieny może prowadzić do zatykania ujść gruczołów łojowych, a w rezultacie - powstawania zaskórników i wyprysków. Niewłaściwie oczyszczana skóra staje się zmęczona, nabiera szarego, niezdrowego kolorytu, traci świeżość.

Wskazówki pielęgnacyjne:
= > Dobierając kosmetyki do demakijażu pamiętaj, aby były przeznaczone specjalnie dla cery tłustej lub mieszanej, a oprócz właściwości oczyszczających miały również funkcję nawilżania i odświeżenia;
= > Zanim przystąpisz do dzieła, dokładnie umyj ręce;
= > Demakijaż rozpocznij od oczu. Zamknięte powieki zmywaj płynnym ruchem z góry na dół, dokładnie usuwając cienie i tusz do rzęs - niewłaściwie oczyszczane rzęsy w krótkim czasie stają się kruche i łamliwe;
= > Jeśli nosisz szkła kontaktowe albo masz szczególnie wrażliwe oczy pamiętaj, aby płyn, który stosujesz, był hipoalergiczny i łagodny;
= > Mleczko do demakijażu lub śmietankę kosmetyczną nakładaj wacikiem lekko zwilżonym wodą mineralną lub przegotowaną;
= > Po oczyszczeniu powiek nałóż palcami na całą twarz mleczko lub śmietankę i dokładnie je rozprowadź - tak, aby zawarte w kosmetykach substancje czynne mogły połączyć się drobinkami zanieczyszczeń. Mleczko usuń wilgotnym wacikiem;
= > Jeżeli nie potrafisz obejść się bez wody i mydła, do oczyszczenia twarzy wykorzystaj wodę przegotowaną lub mineralną i zaopatrz się w specjalny żel myjący, odpowiedni dla Twojego typu cery.
Etap II: Tonizacja
Dobrze wykonana tonizacja przywróci skórze jędrność i napięcie, a także pobudzi krążenie krwi, wspomagając odpowiednie natlenienie i odżywienie komórek.
Wskazówki pielęgnacyjne:
= > Oczyszczoną twarz przetrzyj tonikiem i delikatnie osusz czystym ręcznikiem lub papierową chusteczką. Zwróć uwagę na to, by tonik był odpowiedni do Twojego typu cery: te z zawartością alkoholu nadają się tylko dla osób o skórze bardzo tłustej, odpornej na podrażnienia. Możesz sięgnąć po popularne ostatnio kosmetyki dwufazowe: toniki przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej zawierają tzw. fazę wodną, oczyszczającą, zamykającą pory i wspomagającą nawilżenie, oraz fazę pudrową, absorbującą nadmiar łoju i matującą skórę;
= > Alternatywę dla mleczka i toniku mogą stanowić dostępne na rynku chusteczki do demakijażu . musisz jednak pamiętać, aby dobrać je specjalnie dla Twojego typu skóry;
= > Zabieg oczyszczania i tonizacji wykonuj 2 razy dziennie: wieczorem i rano.

Etap III: Nawilżanie i odżywianie
Po wykonaniu zabiegów oczyszczających i tonizujących możesz przystąpić do właściwej pielęgnacji, obejmującej nawilżanie i odżywianie cery.
ZABIEG DLA CERY TRĄDZIKOWEJ:
Najbardziej popularnym zabiegiem wykonywanym w gabinetach kosmetycznych jest zabieg oczyszczania cery. Niezależnie od rodzaju cery każdy odczuwa co jakiś czas potrzebę oczyszczenia skóry a przede wszystkim usunięcia zaskórników. Zabieg oczyszczania cery rozpoczynany jest od dokładnego demakijażu twarzy (panie zwykle przychodzą do gabinetu w makijażu, ale nawet gdyby na twarzy nie było kolorowych kosmetyków to kosmetyczka i tak powinna rozpocząć zabieg od zmycia twarzy). Do demakijażu kosmetyczka używa mleczka, żelu lub pianki. Po zmyciu twarzy przychodzi kolej na dokładną analizę stanu cery - kosmetyczka ogląda cerę i ustala jakie dodatkowe zabiegi poza oczyszczeniem może wykonać. Jeśli klientka wybrała uproszczony zabieg to po analizie skóry twarzy kosmetyczka przechodzi do kolejnych czynności. Jeśli cera tego wymaga wykonywany jest peeling. W zależności od rodzaju i stanu cery może to być peeling ziarnisty, enzymatyczny lub typu gommage. Kosmetyczka może wykonać także zabieg wzmacniający efekt peelingu tzw. brushing (szczotkowanie). Po peelingu kosmetyczka nakłada na twarz maseczkę (lub krem) o działaniu rozmiękczającym naskórek. Działanie tego preparatu zwiększa zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę tzw. vapozon. Strumień pary kierowany jest na twarz. Taki zabieg oprócz tego, że wzmacnia działanie maseczki daje także efekt rozszerzenia porów skóry. Jeśli cera jest tłusta, z wypryskami to kosmetyczka może zastosować ozonowanie pod koniec vaporyzacji. Ozon ma bakteriobójcze działanie na skórę. Cały zabieg z zastosowaniem vapozonu trwa ok. 15 min. Jeśli skóra jest bardzo zanieczyszczona lub kosmetyczka wie, że jest to cera trudna do oczyszczenia, może użyć dodatkowo maseczki rozgrzewającej (jeśli nie masz rozszerzonych naczynek). Po nałożeniu takiej maseczki będziesz czuła jej intensywne działanie rozgrzewające (może to być nawet uczucie pieczenia). Po szybkim zmyciu maseczki kosmetyczka przystępuje do manualnego oczyszczania cery. Oczyszczanie z zaskórników polega na usuwaniu zalegającej treści po przez ucisk palcami. Palce kosmetyczka musi mieć owinięte w chusteczki higieniczne, nie może to być agresywny ucisk, klientka nie może mieć wrażenia, że usuwanie zaskórników odbywa się po przez nacisk paznokciami. Oczyszczanie nie może trwać zbyt długo. Usuwanie zaskórników nie jest bolesne, ale jeśli zaskórników jest dużo lub cera jest trudna do oczyszczania to zabieg może nie być zbyt przyjemny i, mimo starań kosmetyczki o delikatne usuwanie zaskórników, możesz odczuwać mocniejszy ucisk. Kosmetyczka nie powinna usuwać ropnych zmian (nie poprawi to wyglądu skóry, a może przyczynić się do powstania większych stanów zapalnych). Zmiany ropne musi wyleczyć dermatolog. Czasem kosmetyczka będzie chciała użyć igiełki do nakłucia zamkniętych zaskórników lub prosaków. Igiełka musi być jednorazowa. Nakłucie musi być zrobione bardzo delikatnie tak aby nie było potem widać śladów. Jeśli nie jest to konieczne to kosmetyczka nie powinna nadużywać igiełki. Czasami do usuwania zaskórników używany jest przyrząd zwany łyżeczką Unny. Taki rodzaj pałeczki zakończony łyżeczką z dziurką lub pętelką - ułatwia usunięcie zaskórników z miejsc trudniej dostępnych.
Po usunięciu zaskórników i ewentualnych prosaków następuje punktowe zdezynfekowanie krostek czy nakłutych igiełką miejsc. Teraz na całą twarz może być użyty preparat o działaniu przeciwzapalnym, łagodzący zaczerwienienia. Kolejny etap to d`arsonwalizacja. Zabieg wykonywany jest urządzeniem, które wytwarza prąd wielkiej częstotliwości. Pod wpływem tego prądu w tkance wytwarzana jest minimalna ilość ciepła. Działanie tego aparatu ma na celu uspokojenie skóry po zabiegu, jest to także rodzaj masażu, a także świetna dezynfekcja skóry za pomocą ozonu. W trakcie zabiegu będziesz odczuwała mrowienie, lekkie szczypanie, iskrzenie oraz zapach ozonu.
Jeśli jest to konieczne dla pogłębienia efektów leczniczych (np. na naczynka lub łojotok) kosmetyczka może zastosować dodatkowo zabieg galwanizacji lub jontoforezy, może także, jeśli dysponuje takim urządzeniem zastosować kosmetyki lub kosmeceutyki wprowadzane w skórę za pomocą ultradźwięków.
Następnym etapem zabiegu oczyszczania cery jest nałożenie odpowiednio dobranej maseczki łagodzącej (bardzo dobry efekt działania tego typu maseczek można uzyskać poprzez naświetlanie lampą sollux z niebieskim filtrem). Ta lampa ma działanie łagodzące, przeciwzapalne, działa kojąco na naczynka. Zwróć uwagę czy oczy masz dobrze zasłonięte w trakcie tego naświetlania. Ja pamiętam także, aby na powieki i pod oczy nałożyć krem pielęgnacyjny i dodatkowo chłodzące kompresy.
Po zmyciu maseczki kosmetyczka używa kojącego toniku i nakłada odpowiedni do rodzaju cery krem (zimą musi to być koniecznie krem chroniący przed mrozem a latem z wysokimi filtrami UVA i UVB). Jeśli cera jest jeszcze zaczerwieniona lub są punktowe ślady to koniecznie musi być nałożony preparat kojący, korygujący zaczerwienienia. Na koniec zabiegu można poprosić o wykonanie makijażu.
Niektóre gabinety kosmetyczne dysponują urządzeniami, które mają za zadanie wspomóc lub nawet zastąpić zabieg manualnego oczyszczania cery.
Pierwszy taki aparat, który kilka lat temu pojawił się w gabinetach to Vacuum-Spray. Jest to urządzenie, którego działanie polega na odsysaniu zaskórników. Z mojego doświadczenia wynika, że nie jest to zabieg zbyt skuteczny, niewiele zaskórników można w ten sposób usunąć, a w przypadku cery delikatnej lub naczynkowej zbyt intensywny zabieg może doprowadzić do uszkodzenia naczynek.
Zdecydowanie bardziej skutecznym zabiegiem jest kawitacja ultradźwiękowa. Jest kilka aparatów wykorzystujących szpatułkę ultradźwiękową do różnorodnych zabiegów na twarz (np. Face X, Ultra-Beauty, Shiny, Skin Eclat). Urządzenia tego typu służą w gabinetach kosmetycznych do zabiegów oczyszczania cery po przez peeling ultradźwiękowy (nawet bez użycia kosmetyków zabieg jest skuteczny u większości osób). W wyniku wibracji ultradźwiękowej o wysokiej częstotliwości wzrasta metabolizm komórek, rozdrabniane są wszelkie zwapnienia, przyspieszone jest krążenie krwi, zwiększa się usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, aktywowane są różne enzymy w komórkach. Usuwanie zanieczyszczeń, martwych komórek przebiega bezpiecznie i szybko. Peeling ultradźwiękowy poprawia wygląd skóry jednak wiele osób o tłustej, mocno zanieczyszczającej się cerze może nie być usatysfakcjonowanych efektami zabiegu.
Kolejny aparat, który kosmetyczki wykorzystują do zabiegów oczyszczania skóry to aparat do mikrodermabrazji. Do tego rodzaju zabiegów stosowane są kryształki korundu. Zabieg polega na usunięciu (starciu) powierzchniowych warstw naskórka. W efekcie skóra staje się jaśniejsza, czyściejsza i gładsza. Jeśli zabieg mikrodermabrazji ma na celu oczyszczenie cery to jest wykonywany tylko powierzchniowo. Kosmetyczka, jeśli widzi przeciwwskazania do tradycyjnego oczyszczenia cery lub do zastosowania aparatów oczyszczających może wykonać zabieg, w którym zastosowane będą kosmetyki o działaniu rozpulchniającym, rozmiękczającym oraz oczyszczającym. Gabinety kosmetyczne mają do dyspozycji różnorodne preparaty np. ampułki czyszczące do jontoforezy czy żele galwaniczne oraz peelingi, maseczki i inne łagodnie działające kosmetyki. Zabieg taki, jeśli nie ma przeciwwskazań może być wspomagany brushingiem (urządzenie z obrotową szczoteczką).
Przy doborze sposobu oczyszczania cery kosmetyczka kieruje się przede wszystkim potrzebami cery, wymaganiami klientki oraz możliwościami gabinetu. W Polsce największą popularnością cieszą się zabiegi tradycyjnego, manualnego oczyszczania cery. Uważam, że za tą popularnością kryje się przede wszystkim uzyskany efekt. Z moich obserwacji wynika, że zabieg tradycyjny, wykonany prawidłowo jest najbardziej skuteczny.
Oczyszczanie cery powinno być wykonywane w miarę regularnie (lepiej nie dopuszczać do mocnego zanieczyszczenia zaskórnikami - skóra ma wtedy nieładny koloryt, a zaskórniki nie sprawiają estetycznego wrażenia).

Korzystne jest picie herbat ziołowych poprawiających przemianę materii z ziół takich jak fiołek trójbarwny, mniszek pospolity, pokrzywa czy skrzyp polny. Poza ziołami na rynku jest dużo gotowych preparatów przeciwko trądzikowi w postaci żeli, zawiesin lub kremów. Zazwyczaj zawierają one kwas salicylowy, rezorcynę i siarkę. W preparatach nowej generacji stosuje się nadtlenek benzoilu. Przyczynia się on do poprawy ukrwienia skóry, rozpuszczania zaskórników oraz utrudnia powstawanie nowych.
Trzeba tez pamiętać, że leki przeciwtrądzikowe mogą wchodzić w reakcję z działaniem promieni słonecznych, a więc w trakcie kuracji trzeba ograniczyć kąpiele słoneczne, ogrzewające lampy na podczerwień oraz kremy z filtrem, dopóki nie stwierdzi się, jak skóra zareaguje.
Przed zastosowaniem dowolnego środka przeciwtrądzikowi należy dokładnie umyć skórę.
Niewskazane jest mieszanie różnych środków. Na czas kuracji jednym środkiem odstaw inne.
Leki przeciwtrądzikowe nakłada się na szerokość około 1,5 cm wokół zajętego obszaru. W ten sposób zapobiega się szerzeniu się zmian. Leki w zasadzie nie działają na już istniejące zmiany, chodzi głównie o zapobieganie powstawaniu kolejnych.

Zioła do stosowania wewnętrznego – odtruwające i poprawiające przemianę materii
Odwar z bratków
2 łyżki ziela fiołka trójbarwnego zalać 2 szklankami letniej wody. Ogrzewać do wrzenia i gotować pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 0,5-1 szklanki po posiłkach jako środek moczopędny i regulujący przemianę materii, a także w różnych rodzajach schorzeń skórnych.

Zioła przeciw egzemie i trądzikowi
Zmieszać po 20 g bratków i kwiatów tarniny oraz po 10 g kory kruszyny, korzeni wilżyny i lukrecji oraz ziela skrzypu. Zalać 2 łyżki ziół w termosie 2,5 szklankami wrzącej wody i pozostawić pod zamknięciem na godzinę. Pić po 1/2-2/3 szklanki 3-4 razy dziennie.

Odwar z korzenia łopianu
2 łyżki rozdrobnionego korzenia łopianu zalać 2 szklankami gorącej wody i odstawić na 1 godzinę do napęcznienia. Następnie ogrzewać powoli do wrzenia i gotować pod przykryciem 3-5 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 1/2- 2/3 szklanki 2-3 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem.

Odwar z korzenia mniszka
2 łyżki rozdrobnionego korzenia zalać 2 szklankami gorącej wody i odstawić na 1 godzinę do napęcznienia. Następnie ogrzewać powoli do wrzenia i gotować pod przykryciem 3-5 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 1/2- 2/3 szklanki 2-3 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem.

Odwar z perzu
1 – 1,5 łyżeczki kłączy zalać 2 szklankami letniej wody. Ogrzać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić 1/2 -3/4 szklanki 2-4 razy dziennie.

Zioła na przemianę materii
Zmieszać równe ilości kwiatów jasnoty, liści pokrzywy, ziela fiołka trójbarwnego i ziela skrzypu. Zalać 1 łyżkę ziół 1 szklanką letniej wody i ogrzewać do wrzenia. Gotować powoli pod przykryciem 3 minuty. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić 1/2-2/3 szklanki 2-3 razy dziennie po jedzeniu w złej przemianie materii i wysypkach skórnych.

Zioła odtruwające
Zmieszać po 50 g kłączy perzu, ziela rdestu ptasiego i ziela szanty oraz po 25 g ziela fiołka trójbarwnego, korzenia łopianu, korzenia wilżyny i kwiatów kasztanowca. Zalać 2 łyżki ziół 2,5 szklankami ciepłej wody i odstawić na 30 minut do napęcznienia. Następnie ogrzać do zagotowania i odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić 2/3 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami, jako środek odtruwający

Zioła do stosowania zewnętrznego – przemywanie i okłady na chorą skórę
Napar aloesowy
Obrywa się kilka większych liści z roślin co najmniej trzyletnich, myje, osusza i przechowuje w lodówce 7-10 dni. Bierze się 50 dag liści, usuwa brzeżne kolce, kroi liście na kilkucentymetrowe kawałki, wkłada do termosu, dodaje po łyżeczce szałwii i kwiatów nagietka lub liści babki lancetowatej, zalewa 1/2 szklanki wrzącej wody, zakręca termos i pozostawia na godzinę..

Napar arnikowo-rumiankowy
Zmieszać po 30 g kwiatów arniki i kwiatów rumianku. Zalać 2 łyżki mieszanki 1 /2 l wrzącej wody, przykryć i stosować po ostudzeniu.

Odwar z liści babki
1 łyżkę liści babki zalać 1/2 szklanki ciepłej wody i ogrzewać do wrzenia. Gotować łagodnie pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 10-15 minut, przecedzić.

Ocet nagietkowy
Świeże kwitnące ziele drobno posiekać. Na 100 g ziela dodać 25 ml spirytusu i 135 ml octu 10-procentowego. Starannie wymieszać i pozostawić na 10 dni, często wstrząsając. Przecedzić i użyć do smarowania skóry przeciw trądzikowi.

Napar z kwiatów rumianku
1 łyżkę kwiatów rumianku zalać 1 szklanką wrzątku, nakryć, naparzać 15 minut pod przykryciem, odstawić na 5 minut, przecedzić. Stosować do przemywań i przymoczek.

Napar szałwiowy
1-2 łyżeczki liści zalać 1/2 szklanki wrzątku i naparzać pod przykryciem 10 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Stosować do przymoczek na skórę. Korzystnie jest dodać 10-20 kropli Azulanu lub Azucalenu na 1/4 szklanki naparu.

Kąpiel szałwiowa
Zmieszać 100 g ziela szałwii oraz po 25 g liści babki, kwiatów rumianku i lipy. Całość zalać 3-4 l wrzątku i odstawić pod przykryciem na 15 minut. Przecedzić do wanny wypełnionej do 1/3 objętości wodą o temp. 37 stopni. Pozostałe zioła umieścić w płóciennym woreczku i zanurzyć w wannie. Czas kąpieli 15-20 minut. Następnie owinąć mokre ciało prześcieradłem kąpielowym i odpoczywać 30-60 minut.

Kąpiel regenerująca skórę
Zmieszać 100 g ziela przywrotnika i po 25 g kwiatów rumianku (lub kwiatów krwawnika) i kwiatów lipy (lub kwiatów kasztanowca). Całość zalać 2-3 l wody i powoli gotować 5 minut pod przykryciem. Odstawić na kilka minut i przecedzić do wanny, wypełnionej do 1/3 wodą o temperaturze 37 stopni. Wytrawione zioła umieścić w woreczku płóciennym i zanurzyć w wannie. Czas kąpieli 15-20 minut.
Stosuje się dla przywrócenia skórze elastyczności i odporności, usunięcia lub zmniejszenia widoczności zmarszczek, blizn, plam i znamion skóry. Odwar ten można z dobrym skutkiem stosować do obmywań twarzy i do okładów na twarz oraz inne części ciała.
Cebula na wrzody i ropne rany
• Ugotować cebulę, przecedzić, następnie zmoczyć gazę w cieczy i okładać chore miejsca. Można do tego celu również mieszać gotowaną cebulę z 1 łyżką oliwy z oliwek.
• Upiec cebulę, posiekać i robić z niej okłady na wrzody.
• Ropne rany i wrzody przemywać esencjonalnym wywarem z cebuli, następnie okładać je pieczoną cebulą wymieszaną z łyżką smalcu.
• Do gotowanego mleka wrzucić rozgnieciony widelcem ugotowany ziemniak i drobno posiekaną cebulę (1-2 główki) oraz szczyptę rumianku. Dobrze wymieszać i powstałą masą okładać ropiejące rany.
• Drobno posiekać cebulę, wymieszać z miodem i octem, a następnie przygotowaną masą okładać rany.
• Maść cebulowa na wrzody i ropnie - Dużą cebulę obrać, utrzeć na tarce, do otrzymanej miazgi dodać 1 łyżkę miodu, 1 łyżeczkę lub nieco więcej mąki pszennej, 1/2 tuby maści Tormentiol i zarobić na gęstą papkę. Przykładać na ropnie, wrzody i trudno gojące się rany.

Czego należy unikać
Na pewno należy unikać słonych przekąsek i produktów, gdyż sól zaostrza objawy trądziku. Również jod i pokarmy go zawierające mogą powodować podrażnienie porów skóry, zaostrzając wypryski. Nie ma jakiejś określonej dawki jodu nasilającej zmiany skórne, zależy to od indywidualnej wrażliwości. Pokarmy szczególnie bogate w jod to: ryby morskie i skorupiaki, wątroba wołowa, indyk, kurczak, szparagi, brokuły, cebula biała, chipsy kukurydziane, kukurydza, hamburgery, sery pleśniowe. Niektórzy uważają, że jedną z przyczyn występowania trądziku jest dieta zawierająca dużo tłuszczów zwierzęcych, ale informacje te nie zostały potwierdzone. Mitem okazało się też przekonanie, że czekolada nasila występowanie wyprysków trądzikowych. Dermatolodzy z Uniwersytetu Pensylwanii sprawdzali to, podając 65 młodym osobom z trądzikiem duże ilości czekolady (prawie pół kilograma w ciągu dnia przez miesiąc!). Nie zauważono istotnej różnicy w zmianach trądzikowych w porównaniu z miesiącem, w którym badani otrzymywali namiastkę czekolady.
Czasami obserwuje się zaostrzenie objawów trądziku przy diecie bogatej w mleko i jego przetwory. Zaleca się więc odstawienie tych produktów na 3-4 tygodnie, aby się przekonać czy w naszym przypadku też tak jest. Jeśli cera w tym czasie nie poprawi się, można włączyć mleko z powrotem do diety a wyłączyć np. cukier, który też jest często obwiniany za zaostrzanie objawów trądziku. Schemat jest zawsze taki sam: odstawiamy jakiś produkt na 2-3 tygodnie, obserwujemy czy jest poprawa, następnie włączamy do diety na 2-3 dni odstawiony produkt i obserwujemy czy następuje pogorszenie.
Występowanie trądziku jest często kojarzone z niedoborem cynku, dlatego osoby z trądzikiem powinny spożywać dużo produktów bogatych w cynk (zarodki pszenne, przetwory zbożowe z pełnego przemiału, orzeszki ziemne, warzywa strączkowe, wątroba, mięso indyka. Dieta powinna również zawierać dużo produktów bogatych w beta-karoten (marchew, brzoskwinie, brokuły), witaminę E (oleje roślinne, pomidory, orzechy, migdały) oraz witaminę C (świeże warzywa i owoce).
Odtrucie organizmu jest również bardzo istotne w walce z trądzikiem. Organizm unieszkodliwia zanieczyszczenia chemiczne i toksyny w wątrobie, a produkty ich rozpadu są usuwane przez jelita, nerki i skórę. Jeśli nerki i jelita są nimi przeciążone, pozostaje droga przez skórę, co doprowadza do jej stanów chorobowych. Tak więc generalne odtrucie ma duży wpływ na stan skóry. Najprostszą metodą odtruwania jest zwiększenie ilości pitej czystej wody (do 8 szklanek dziennie) i produktów bogatych w błonnik w diecie. Dobry efekt przynosi tez regularne picie poprawiających przemianę materii ziołowych herbat z fiołka trójbarwnego, mniszka pospolitego, pokrzywy i skrzypu polnego. Herbatę z fiołka zaleca się pić przez wiele tygodni.
Leczenie trądziku może wspomóc wykwalifikowana kosmetyczka, według wskazówek specjalisty. Polecana jest na przykład jontoforeza, odpowiednie maski i zabiegi z kwasami owocowymi. W gabinecie kosmetycznym nie można czyścić skóry z trądzkiem ropnym i głębokim bez zalecenia tego zabiegu przez lekarza W przypadku trądziku zaskórnikowego można niekiedy wykonywać ten zabieg.
Serie do cery trądzikowej

Firmy kosmetyczne dostrzegając ten problem, oferują wiele preparatów, które mają za zadanie pielęgnację cery trądzikowej.
• Dostępne tylko w aptekach: seria Lysanel do skóry tłustej z tendencją do trądziku (Laboratorium SVR), Normaderm Express (Vichy), preparaty Cleanance (Avene).
• Linie kosmetyczne: seria Cera młoda (Dr Irena Eris), Clear+ (Oriflame), A. T. W. For students, seria Ti (Dr Beta - Pollena-Aroma), antybakteryjna Tin Tin (Ziaja), Clearskin (Avon), Nastolatki (Kolastyna), seria Anty (Soraya), a także plasterki wysuszające przeciw wypryskom Synergie Pure (Laboratoria Garnier), preparaty firmy Jafra - żel oczyszczający pory, żel aktywny zwalczający pryszcze i zanieczyszczenia skórne oraz papka przeciwtrądzikowa do pielęgnacji w domu (firma Jadwiga).
Cera tłusta
Maseczka z drożdży i skrzypu
1 łyżkę świeżych drożdży i 1 łyżeczkę sproszkowanego skrzypu polnego mieszamy z przegotowaną wodą. Masa powinna być gęsta! Następnie dodajemy kilka kropli soku cytrynowego i gotową maseczkę nakładamy na twarz. Po upływie 20 minut zmywamy zimną wodą.
Maseczka z truskawek
Do kilku rozgniecionych owoców truskawek lub soku z nich dodaj 3 łyżeczki mleka, pianę z białka jednego jajka i małą szczyptę sody oczyszczonej. Tak przyrządzoną maseczkę nałóż na 20 minut na twarz. Zmyj mleczkiem.
Maseczka z truskawek z miodem i cytryną
Truskawki i cytryna to naturalne środki dezynfekujące. Na maseczkę potrzebujesz: małą filiżankę truskawek, łyżeczkę soku z cytryny, 2-3 łyżeczki miodu. Wymieszaj wszystkie składniki, nałóż na twarz i pozostaw na 10 minut. Spłucz letnią wodą.

Maseczka z banana
1 dojrzały banan, 1 łyżka miodu, kilka kropli świeżego soku z pomarańczy lub cytryny
Rozgnieć banana, wymieszaj z miodem, dodaj kilka kropli soku z pomarańczy lub cytryny, nałóż na twarz i pozostaw na 15 minut. Zmyj szmatką zwilżoną chłodną lub ciepłą wodą.

Maseczka z kapusty
Posiekaj kapustę, zrób z niej okład na twarz i trzymaj 20 minut. Maseczka ta pozwala na szybsze zlikwidowanie blizn po wypryskach.
Maseczka z dyni
Rozgnieć miąższ dyni, zmieszaj z jogurtem i odstaw na godzinę. Masuj twarz przygotowaną papką, a następnie zmyj letnią przegotowaną wodą.
Maseczka z pomidora
Przekrój pomidor na pół i nacieraj nim skórę twarzy. Można w tym celu wykorzystać także pulpę z pomidorów, wymieszać ją z sokiem z cytryny i jogurtem, położyć tą maseczkę na twarz i po 5 minutach zmyć letnią wodą.
Maseczka z żurawin
Łyżeczkę soku z żurawin i odrobinę mąki ziemniaczanej mieszamy, po czym rozsmarowujemy na twarzy. Zmywamy po 15 minutach.
Maseczka ta ma właściwości odżywcze i lekko wysuszające.
Maseczki do cery tłustej o rozszerzonych porach
Maseczka z maślanki
125 ml maślanki, 2 łyżki otrąb migdałowych, trochę świeżego soku z ogórków lub pomidorów, kilka kropli gliceryny, 125 ml chudego mleka wymieszaj i nałóż na twarz na pół godziny. Spłucz i natrzyj skórę chudym mlekiem.
Maseczka z jogurtu
1/2 kubka jogurtu, 125 ml pełnego mleka
Posmaruj twarz jogurtem i zostaw do wyschnięcia. Zmyj letnim mlekiem i odśwież skórę zimną wodą.
Maseczka z cytryny
Sok z połówki cytryny połącz z ubitym na sztywno białkiem. Papkę rozsmaruj na nosie i brodzie, gdzie zwykle tworzą się rozszerzone pory.
Maseczka mleczno- białkowa
1 białko, 2 łyżeczki miodu
Ubij białko, wymieszaj z miodem i nałóż na twarz. Po 25 minutach spłucz obficie wodą. Działa przeciwzapalnie, gojąco i napinająco.
Maseczki dla cery zanieczyszczonej
Maseczka z drożdży piwnych
4 łyżki stołowe drożdży piwnych, łyżeczka miodu, woda destylowana
Drożdże zmieszać z płynnym miodem i dodać taką ilość wody, aby uzyskać konsystencje pasty. Po nałożeniu jej na twarz odczekać 10-15 minut i zmyć letnią wodą. Oczyszcza skórę i łagodzi podrażnienia, osusza.

Maseczka z jabłka i miodu
Obrane jabłko utrzyj, zmieszaj z 1 łyżką stołową płynnego miodu, nanieś na twarz i zmyj letnią wodą po 20 minutach. Likwiduje zanieczyszczenia skórne.
Wypryski, krosty
Maseczka z poziomek
Z rozgniecionych poziomek lub ich soku nałóż maseczkę na miejsca pokryte krostami, zainfekowane rany i owrzodzenia na skórze.
Okład z czosnku na trądzik
Czosnek, znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, jest doskonałym środkiem na trądzik. Obierz i rozgnieć jeden ząbek czosnku i posmaruj nim twarz, unikając okolic oczu. Pozostaw okład na ok. 15 minut i zmyj czystą szmatką zmoczoną ciepłą wodą.

Maseczka z glinki leczniczej
Glinkę rozrób z wodą lub sokiem z cytryny (możesz dodać łyżke miodu) i otrzymaną papkę nałóż na twarz. Zmyj po 15 minutach mokrą i gorącą szmatką (możesz podgrzać ją w mikrofalówce np. z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego).
Okład regeneracyjny z kiszonej kapusty
50 g drobno posiekanej kiszonej kapusty wymieszaj z 3 łyżkami twarogu i łyżką pełnego mleka. Nałóż na twarz i szyję. Po 20 minutach zmyj ciepłą wodą i spłucz zimną. Nie używaj kremu!

Okład z kapusty na ropne wypryski
Włóż do miksera kilka liści kapusty, zmiksuj i natrzyj otrzymaną masą wypryski ropne na twarzy. Następnie przykryj gazą i zaklej plastrem. Okład trzymaj przez kilka godzin. Kurację powtórz w razie potrzeby. Także gotowana kapusta jest dobrym środkiem na ropne krosty.
Maseczka na tłustą skórę z wągrami
Rozgnieć miąższ dyni, dodaj twarożku lub słodkiej śmietanki, wymieszaj i nałóż na twarz. Po upływie pół godziny zmyj twarz letnią przegotowaną wodą.
Gotowana marchew na ropne wypryski
Ugotowaną marchew pokrój na cząstki, obłóż nimi krosty, zakryj twarz gazą i trzymaj tak możliwie długo. W miarę potrzeby zabieg powtórz.
Maseczka z ogórka na skórę z wypryskami
Obierz połowę ogórka, posiekaj i odciśnij sok. Podgrzewaj sok nad parą przez 20 minut, posmaruj nim twarz i po 15 minutach zmyj letnią wodą.
Maseczka z rzepy na ropne wypryski (trądzik młodzieńczy)
Ugotuj rzepę, rozgnieć i obłóż nią twarz. Trzymaj maseczkę przez 15 minut, a następnie zmyj letnią wodą.
Okład z ogórka na zaczerwienienia i wypryski
Umieść między dwoma płatami gazy 200 g tartych ogórków i obłóż nimi twarz. Trzymaj na twarzy przez 20 minut, a następnie zmyj letnią wodą.
Okłady ze szpinaku przy nieczystej skórze
Szpinak ugotuj w mleku i lekko ciepłym obłóż twarz na 15 minut. Zmyj letnią woda

Wskazówki pielęgnacyjne:
= > Pamiętaj, że skóra tłusta także potrzebuje nawilżenia. Przesuszona - pobudza gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy;
= > Na dzień stosuj kremy lekkie, delikatne, z niższą zawartością składników odżywczych. Najlepsze będą przeznaczone głównie dla cery tłustej i mieszanej popularne kosmetyki matujące. Jeżeli masz problemy z trądzikiem lub nadmiernie rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, zainwestuj w serię środków przeznaczonych specjalnie dla Twojego typu cery;
= > Wieczorem możesz nałożyć na twarz krem lub żel ze zwiększoną ilością składników odżywczych - wypoczęta skóra szybciej wchłania substancje aktywne i lepiej się regeneruje;
= > Unikaj preparatów o gęstej, tłustej konsystencji, z wysoką zawartością fazy tłuszczowej;
= > 2 razy w tygodniu zrób parówkę z przeciwzapalnych ziół, np. mieszanki szałwii, rozmarynu, rumianku czy skrzypu, peeling i maseczkę;
= > Jeżeli na twojej twarzy często pojawiają się zaskórniki i wypryski, miej zawsze pod ręką punktowy żel antybakteryjny. Odpowiednio wcześnie zaaplikowany minimalizuje zmiany skórne, wspomagając ich wysuszanie, a dzięki zawartości olejku z drzewka herbacianego zadziała antybakteryjnie.


Bibliografia:
Kosmetyka stosowana Joanna Dylewska ? Grzelakowska wyd. WSiP
Gazeta Wysokie Obcasy
www.teraz-zdrowie.pl


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy