profil

Etapy rozwoju człowieka

drukuj
satysfakcja 67 % 132 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Każdy człowiek w swoim życiu przechodzi kilka etapów rozwoju. W dobie dzisiejszej można wyróżnić ich około 9. Każdy z nich posiada cechy charakterystyczne i niezmienne dla wszystkich ludzi. Są jednak procesy, które zachodzą w różnych organizmach w innym czasie i są mniej lub bardziej widoczne. Postaram się tu opisać pokrótce najważniejsze etapy rozwoju człowieka od zarodka aż do starości. U każdego człowieka można wyróżnić około dziewięciu najważniejszych etapów. Należą do nich:
1.Zarodkowy
2. Płodowy
3. Noworodkowy (1 miesiąc życia)
4. Niemowlęcy (od miesiąca do roku po urodzeniu)
5.Poniemowlęcy (od 1 do 3 roku życia)
6. Dzieciństwa (od 3 do 9,12 roku życia)
7.Dojrzewania ( u dziewcząt od 9 roku życia a u chłopców od 12 roku życia)
8. Okres dojrzałości ( od 20-25 do 40 lat)
9. Starość (od 65 lat do śmierci)

Pierwszy z w/w etapów to zarodkowy, inaczej zwany embrionalnym. Rozpoczyna się on w momencie zapłodnienia i trwa do momentu aż dziecko stanie się niezależne od organizmu matki. Okres ten rozpoczyna się mniej więcej po 6-9 dniach wędrówki jaja płodowego W tym że samym czasie komórki trofoblastu wydzielają enzymy, które powodują nadtrawienie błony śluzowej macicy. Dojrzałe jajo płodowe zagnieżdża się w wytrawionym zagłębiu, a śluzówka macicy je obrasta. Poczynając od 4 tygodnia w zarodku następują zmiany, które prowadza do powstania zawiązków kończyn, głowy z łukami skrzelowymi, oczu, uszu, układu pokarmowego itd.. W 24 dniu ciąży rozpoczyna swa pracę. Zarodek ma a wtedy 5 mm i waży 0,02 g. Pod koniec pierwszego miesiąca pojawiają się kończyny górne i dolne, początkowo jako prymitywne wyrośle przypominające kończyny fok, następnie przekształcające się w ręce, ramiona, barki i nogi. W 40. dniu funkcjonuje już mózg i układ nerwowy.
Okres rozwoju zarodkowego kończy się około 8 tygodnia (zarodek waży wtedy około 1 kg i ma 23 mm długości, posiada zaawansowane zawiązki wszystkich organów).

Kolejny etap to etap płodowy. Rozpoczyna się on od 12 tygodnia od zapłodnienia.
W tym czasie łożysko jest już rozwinięte a części ciała i organizmu są wytworzone. Wtedy też następuje intensywny wzrost płodu i wykształcenie się narządów ostatecznych. Około 16. tygodnia matka odczuwa delikatne ruchy płodu, które z czasem stają się bardziej energiczne. W 4. miesiącu ciąży na twarzy staje się być widoczna mimika a płód waży już 310 g i mierzy 160 mm. W około 20 tygodniu wyrastają włosy, brwi i rzęsy, następnie paznokcie. Kończyny i tułów pokryte są delikatnym meszkiem płodowym. W 5. miesiącu dziecko zaczyna ssać kciuk, a w dalszych miesiącach płód wykazuje już odruch chwytania, charakterystyczny dla noworodków.

Kolejny okres rozwoju to etap noworodkowy. Wtedy to dziecko zaczyna więcej jeść i gwałtownie rosnąc.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
30.9.2011 (13:28)

przykro mi z tego powodu