profil

Prowadzenie lekcji - temat: Sawanny

drukuj
satysfakcja 66 % 127 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Sawanny występują na znacznych obszarach Afryki i Ameryki Południowej na północ i południe od strefy lasów równikowych, a także w Indiach, wschodniej Australii czy na pograniczu meksykańsko-amerykańskim.

Nomadzi ludzie żyjący w strefie sawann
Życie ludzi jest bardzo utrudnione. Głównymi problemami z jakimi muszą się borykać są: suchy klimat, pustynnienie terenu, który powoduje nadmierna eksploatacja, mucha tse-tse, która przenosi wiele chorób na sawannie np. śpiączkę Afrykańską. Mieszkańcami sawanny w okolicy Sahelu są nomadzi, inaczej pasterze, którzy zajmują się hodowlą bydła. Zmuszeni są do prowadzenia życia koczowniczego przez porę suchą, która uniemożliwia wykarmienie zwierząt. Wędrują wtedy na południe, gdzie są zielone trawy i woda.

Zwierzęta sawanny:
Fauna sawanny posiada największą liczbę zwierząt kopytnych np. żyrafy, antylopy, zebry. Są one pokarmem dla drapieżników np. lew, lampart. Dość miękka ziemia umożliwia byt małym zwierzętom, które w niej kopia kryjówki przed niebezpieczeństwem i upałem. Wiele gatunków roślinożerców, jak słonie, bawoły afrykańskie, żyrafy, czy gazele impala, może wspólnie żyć na sawannie, ponieważ odżywiają się odmiennymi roślinami, a więc unikają konkurencji pokarmowej. Skóra wielkich roślinożerców, szczególnie bawołów, dostarczają pokarmu w postaci kleszczy i innych skórnym pasożytów małym bąkojadom.

Roślinność:
Roślinność sawann jest uboga. Jest to obszar obfitujący głównie w bujnymi sucholubnymi trawami. Przykładowo trawa słoniowa, która dochodzi do 5m wysokości. Na niektórych sawannach występują nieliczne drzewa takie jak: akacje, baobaby czy palmy, które zrzucają liście na porę suchą. Większe skupiska zwane, lasami galeriowymi występują tylko nad ciekami wodnymi.

Notatka do zeszytu:

1.Sawanny występują na obszarach Afryki i Ameryki Południowej na północ i południe od strefy lasów równikowych, a także w Indiach, wschodniej Australii czy na pograniczu meksykańsko-amerykańskim.

2.Deszcze padają tylko latem czyli w porze deszczowej. Natomiast zima inaczej pora sucha jest bezdeszczowa. W porze suchej panuje bezchmurna pogoda i jest bardzo gorąco. W porze deszczowej temperatury powietrza są nieznacznie niższe.

3.

Klimat w strefie sawann źle wpływa na życie ludzi mieszkających w Sahelu. Prowadzą koczowniczy tryb życia. W długich okresach suszy brakuje paszy i wody w studniach, giną wtedy tysiące zwierząt i głodują miliony ludzi.

4.Do roślinożernych ssaków kopytnych zaliczamy żyrafy, antylopy, zebry, bawoły, nosorożce i słonie. Żyrafy należą do przeżuwaczy, czyli ich zęby trzonowe są szerokie i płaskie, przystosowane do miażdżenia i rozcierania pokarmu. Maja długie nogi, każda ma dwa palce zakończone kopytami dlatego należy do zwierząt parzystokopytnych.

4.W strefie sawann w czasie pory deszczowej uprawia się m.in. proso, kukurydzę, bawełnę i orzechy ziemne.

5.W lasach równikowych występują muchy tse-tse, które przenosza choroby smiertelne.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
22.5.2011 (11:35)

Swietnie dziekuje :)

Rozkład materiału