profil

Geneza powstania reaktora jądrowego.

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cała realna historia reaktora jądrowego, urządzenia umożliwiającego przeprowadzenie w sposób kontrolowany szczególnej reakcji, jaką jest rozszczepienie jądra atomowego, rozpoczęła się ponad 60 lat temu. Rozwój techniki najczęściej był związany z wojnami jaki ludzie przeprowadzali w przeszłości. Podobnie przyglądając się kalendarium rozwoju broni jądrowej, można zauważyć , że projekt Manhattan był jakby “skutkiem” działań zmierzających do pokonania w działaniach wojennych jednego narodu przez drugi. Historia badań jądrowych obejmująca okres od roku 1920 do grudnia 1938, obfitowała w odkrycia zjawisk, które stały się niezbędne w dalszych pracach nad rozszczepieniem jądrowym.
W tym czasie tj. 3 czerwca 1920 roku Ernest Rutherford (1871-1937) w pracy naukowej przedstawionej w Bakterian Lecture uważa możliwość istnienia cząstki nazwanej później neutronem. Jego uczeń Jams Chadwick (1891-1974) w dwanaście lat później , 7 – 17 lutego 1932 roku przeprowadza serię eksperymentów , w których wykazuje istnienie neutronu. W grudniu 1935 roku otrzymuje za to odkrycie Nagrodę Nobla.
Po dwuletnim okresie 10 maja 1934 roku grupa badawcza Enrico Ferminiego (1901-1954)ogłasza rezultaty eksperymentów , podczas których wykryto radioaktywne produkty , w sytuacji bombardowania jądra uranu neutronami. Dzień 4 lipca 1934 roku jest dniem opatentowania w przez Leo Szilarda technologii wykorzystywania neutronów w reakcjach łańcuchowych i określenia koncepcji masy krytycznej.
Wspomniany już Enriko Fermi w tym samym roku 22 października odkrywa zasadę moderacji neutronowej oraz zjawisko wzmożonego pochłaniania wolnych neutronów. W dniu 21 grudnia 1938 roku Otto Hahn (1879-1968){Nobel 1944}wraz z Fritzem Strassmanem (1902-1980) także niemiecki fizykochemikiem , odkryli rozszczepienie jądra atomowego. Publiczne ogłoszenie odkrycia reakcji rozszczepienia zostaje dokonane przez N.Bohra w dniu 26 stycznia 1939 roku w trakcie corocznego kongresu fizyków teoretyków , który odbył się na Uniwersytecie Georga Washingtona w Waszyngtonie. Sukcesy odniesione przez brytyjskich naukowców stały się w tym czasie bodźcem dla kadry naukowej ze Stanów Zjednoczonych, która była zaangażowana w tym czasie w pracach nad pokojowymi badaniami rozszczepienia jądra uranu.
Sierpień-wrzesień 1941 roku to czas, w którym Fermi ze swoją grupą badawczą dokonuje montażu podkrytycznego stosu( przyszłego serca reaktora jądrowego). W połowie września 1942 Fermi demonstruje stos eksperymentalny o współczynniku powielania neutronów większym od jedności. Samopodtrzymująca się reakcja łańcuchowa jest osiągnięta.
W dniu 1 grudnia 1942 roku, po 17 dniach prac nad budową CP-1, grupa Fermiego rozpoczyna prace nad osiągnięciem stanu krytycznego. Stos zawierający 36,3 tony tlenku uranu, 5,6 tony metalicznego uranu i 350 ton grafitu osiąga stan krytyczny, a tym samym osiągnięta moc wyjściowa ma wartość 0,5 wata. W efekcie , w Chicago zaczął pracować pierwszy na świecie reaktor jądrowy , w którym uzyskano maksymalną moc 200 watów.



Czym jest reaktor jądrowy i jakie są jego typy.

Reaktor jądrowy, reaktor atomowy, stos atomowy, urządzenie służące do wytwarzania kontrolowanej reakcji łańcuchowej, tj. ciągłego pozyskiwania energii z rozszczepiania jąder atomowych.
Stan kontrolowanej reakcji jądrowej podtrzymującej się samoczynnie na ustalonym poziomie nazywany jest stanem krytycznym. Jeśli intensywność reakcji narasta, to stan jest nadkrytyczny, gdy wygasa, to stan jest podkrytyczny. Stan krytyczny uzyskuje się, gdy efektywny współczynnik mnożenia neutronów jest równy 1, tzn. gdy strumień neutronów pochodzących z rozszczepienia jąder atomowych kompensuje straty neutronów wynikające z ich rozproszenia i pochłonięcia. Odchylenie stanu reaktora jądrowego od stanu krytycznego opisuje tzw. reaktywność.
Reaktor jest sterowalny i bezpieczny, gdy ma małą, dodatnią reaktywność związaną z neutronami opóźnionymi.
Typowy reaktor jądrowy zbudowany jest z rdzenia, reflektora neutronów oraz osłon biologicznych. Sam rdzeń zawiera pręty paliwowe, pręty regulacyjne, pręty bezpieczeństwa, moderator, kanały chłodzenia i kanały badawcze. Podstawowym elementem reaktora jądrowego są pręty paliwowe, które zawierają paliwo jądrowe w formie fizykochemicznej i o stopniu wzbogacenia dostosowanym do konstrukcji reaktora jądrowego. Moderator wykonany jest z materiałów zawierających duże ilości atomów o małej liczbie porządkowej Z, skutecznie zmniejszających energię neutronów produkowanych w trakcie rozszczepiania. Pręty regulujące i pręty bezpieczeństwa zbudowane są z substancji pochłaniających neutrony (np. bor, kadm), przy czym pręty regulacyjne służą do precyzyjnej zmiany strumienia neutronów, podczas gdy pręty bezpieczeństwa mają za zadanie całkowite przerwanie reakcji łańcuchowej w sytuacji awaryjnej - oba te rodzaje prętów wsuwa się i wysuwa z rdzenia w miarę potrzeby. Przez kanały chłodzące przepompowywuje się chłodziwo tzw. pierwszego obiegu (typowym chłodziwem jest woda, stosuje się również powietrze, azot, ciekły sód itd.). Kanały badawcze służą do kontrolowania poziomu strumienia neutronów, wykonywania naświetlań itp.


Ze względu na zastosowanie rozróżnia się:

 reaktory jądrowe produkcyjne (służące do wytwarzania sztucznych pierwiastków promieniotwórczych na drodze aktywacji, głównie do produkcji plutonu - szczególną klasę tych reaktorów stanowią tzw. reaktory
 jądrowe powielające, w których paliwo jądrowe w trakcie wypalania przekształca się w inny rodzaj paliwa jądrowego),
 reaktory jądrowe badawcze (o małej, tzw. zerowej mocy, wykorzystywane w badaniach naukowych jako silne źródła neutronów)
 reaktory jądrowe energetyczne (wytwarzające energię cieplną przekształcaną w energię mechaniczną w napędach nuklearnych okrętów lub w energię elektryczną w energetyce jądrowej),
 reaktory jądrowe doświadczalne (prototypy nowych rozwiązań technicznych stosowanych w reaktorach jądrowych).

Częstym kryterium klasyfikacji reaktorów jądrowych jest rodzaj zastosowanego moderatora i chłodziwa – istnieją zatem reaktory jądrowe:
 wodno-wodne,
 ciężkowodno-wodne (ciężka woda1)),
 grafitowo-wodne, grafitowo-powietrzne,
 grafitowo-sodowe itp.

Innym rodzajem klasyfikacji reaktorów jądrowych jest podział ze względu na wykorzystywaną energię neutronów lub wielkość ich strumienia (cechy te określają rodzaj paliwa i wiele innych parametrów reaktora). Zgodnie z tym kryterium rozróżnia się:
 reaktory jądrowe wysokostrumieniowe
 reaktory jadrowe prędkie (gdy reakcja rozszczepienia zachodzi dzięki
neutronom prędkim)
 reaktory jadrowe pośrednie (gdy stosuje się neutrony pośrednie),
 reaktory jądrowe termiczne (wykorzystywane są neutrony termiczne),
 reaktory jądrowe epitermiczne (reakcja zachodzi dzięki neutronom
epitermicznym).




..........................................................................................................................................................................
1) Ciężka woda (D2O, tlenek deuteru), występuje w zwykłej wodzie w ilości poniżej 0,02 %. Ciężką wodę można zatężyć metodą elektrolityczną, destylacją frakcyjną lub poprzez wymianę chemiczną (za pomocą HD lub HDS). Ma mniejszy iloczyn jonowy, gorsze przewodnictwo elektryczne i gorzej rozpuszcza sole aniżeli woda zwykła. Różni się także temperaturą topnienia (3.82C) i temperaturą wrzenia (101.4C). Spełnia rolę moderatora w reaktorach jądrowych.
Pierwszy reaktor jądrowy zbudowano w ramach Manhattan Project (CP-1, E. Fermi), obecnie na świecie eksploatowanych jest ich kilka tysięcy, w większości są one reaktorami badawczymi. W Polsce istnieje jeden badawczy reaktor jądrowy w Świerku (Maria). W poprzednich latach istniały jeszcze dwa reaktory (Ewa i Agata), obecnie są one zlikwidowane.

CP-1,
Chicago Pile 1, pierwszy na świecie reaktor jądrowy uruchomiony 2 XII 1942 o 1525 przez E. Fermiego w podziemiach stadionu piłkarskiego w Chicago. Zawierał 6 t metalicznego uranu i 34 t tlenku uranu, posiadał moderator grafitowy. Osiągał moc 200 W. W 1943 przeniesiono go do Argonne National Laboratory (ANL), gdzie po udoskonaleniach uruchomiono go ponownie jako CP-2.

"Ewa",
pierwszy w Polsce doświadczalny reaktor jądrowy, uruchomiony w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą (obecnie Instytut Energii Atomowej) dnia 14 czerwca 1958. Jest to konstrukcja radziecka, typu WWR-S, o mocy cieplnej pierwotnie równej 2 MW, gdzie paliwem jest wzbogacony do 10% uran, moderatorem i chłodziwem natomiast zwykła woda. W 1963 i 1967 reaktor modernizowano, m.in. zwiększając
wzbogacenie paliwa (dodając również układy zwiększające bezpieczeństwo eksploatacji), w wyniku czego jego moc cieplna wzrosła kolejno do 4 MW i 10 MW. Strumień neutronów w reaktorze "Ewa" osiągał wartość 1014 n/cm2s. Reaktor ten był wykorzystywany do produkcji izotopów promieniotwórczych, corocznie pracując przez ok. 3500 godz. Obecnie reaktor Ewa jest wygaszany.

„Maria”,
największy reaktor jądrowy znajdujący się w Polsce Świerk pod Warszawą), uruchomiony w grudniu 1974. Moc cieplna reaktora Marii wynosi 30 MW. Strumień
neutronów 5*1015 neutronów na cm2s. Nazwany dla upamiętnienia Marii
Skłodowskiej Curie.


Reaktory jądrowe stosuje się do produkcji energii, w elektrowniach jądrowych oraz jako silniki w okrętach marynarki wojennej. Reaktory małej mocy będą prawdopodobnie używane do ogrzewania poszczególnych dzielnic w miastach i skutecznie zastąpią, tak uciążliwe dla środowiska, dzielnicowe ciepłownie węglowe lub olejowe.

Poniżej przedstawione są typy reaktorów energetycznych jakie występują w Europie:

 Najbardziej rozpowszechnione, stanowiące 60% udziału w świecie, są reaktory typu PWR (Pressurized Water Reactor), w których woda pod ciśnieniem spełnia rolę moderatora neutronów i chłodziwa w obiegu pierwotnym. Zaprojektowane w ZSRR reaktory WWER (Wodno – Wodiannoj Energeticzeskij Reaktor), które miały być zainstalowane w Żarnowcu, są reaktorami tego typu. Ich parametry są bardzo zbliżone do reaktorów we Francji i w USA. Różnica polega na tym, że zachodnie reaktory PWR mają hermetyczną obudowę bezpieczeństwa, najczęściej w postaci charakterystycznej kopuły lub cylindra. W nowoczesnych reaktorach WWER jako system przeciwawaryjny stosuje się wieże likwidacji nadciśnienia. (Hiszpania, Francja, Niemcy, Rosja, Finlandia, Ukraina, Bułgaria, Słowenia, Czechy, Słowacja)
 Drugim najbardziej rozpowszechnionym typem reaktorów energetycznych są reaktory typu BWR (Boiling Water Reactor). Ich udział wynosi 24%. (Niemcy, Szwecja, Rosja, Szwajcaria)
 PHWR (Perssurized Heavy Water Reactor), reaktor z ciężką wodą pod ciśnieniem i z naturalnym uranem. (Rumunia)
 RBMK (Reactor Bolszoj Moszcznosti Kanalnyj), reaktor chłodzony lekką wodą z moderatorem grafitowym. (Litwa, Ukraina, Rosja)
 GCR (Gas Cooled Reactor), AGR (Advanced Gas – Cooled Reactor), reaktor z moderatorem grafitowym chłodzony gazem. (Wielka Brytania)
 FBR (Fast Breeder Reactor), reaktor powielający na szybkich neutronach. (Francja)
























Reaktor wodno ciśnieniowy:
1) pręty kontrolne
2) wymiennik ciepła
3) para wodna
4) woda
5) rdzeń
6) pompy
7) obieg pierwotny
8) turbina
9) alternator
10)kondensator
11) obieg wtórny






















1) R.G. Gieworkian – W.W. Szpiel; Fizyka
2) „Wiedza i życie” 11/1996
3) „Świat nauki” 3/2002
4) Powszechna Encyklopedia PWN
5) Internet



Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 9 minut