profil

Przemiany cywilizacyjne w drugiej połowie XX wieku

drukuj
satysfakcja 68 % 83 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Po drugiej wojnie światowej (1945) nastąpiły wielkie przemiany cywilizacyjne. Prawie co roku dokonywano nowych odkryc , które przynosiły ludziom bardzo dużo korzyści. Ale ludzie coraz mniej optymistycznie patrzyli na świat. Ale niektóre osiągnięcia stały się zagrożeniem dla ludzi. Pod koniec II wojny Amerykanie spuścili na japońskie miasto Hiroszimę dwie bomby jądrowe (atomowe). Jej wybuch spowodował śmierc 250 tys. ludzi. Do dziś rodzą się ludzie z chorobami popromiennymi. Wynalezienie tego rodzaju broni było wielkim przełomem w dziejach ludzkości.
Drugim bardzo ważnym osiągnięciem dla ludzi był pierwszy lot w kosmos. 12 kwietnia 1961 roku rosyjski astronauta Jurij Gagarin odbył 108 minutową podróż dookoła orbity ziemskiej. Natomiast w 1969 r. Amerykańscy kosmonauci Neil Armstrong i Edwin Aldrin jako pierwsi ludzie na świecie postawili stopę na księżycu. Jeszcze później (w 1997) pierwsza satelita wylądowała na Marsie przekazując obraz czerwonej planety.
Jednym z symboli XX wieku jest komputer. Do Polski trafił dopiero w latach 90. Obecnie trudno bez niego się obyc.Na początku skonstruowano komputer o wielkości dzisiejszej sali na uniwersytetach.Składał się on z 18 tys. lamp. Potem komputery uległy zmniejszeniu i teraz ma go co trzeci Polak. Najbardziej popularne są teraz Notebooki i Laptopy ułatwiające bezprzewodowe korzystanie z nich. Obecnie komputery używane są do różnych celów takich jak: komunikacji , rozrywki oraz pobierania rozmaitych informacji.
W 1928 r. została wprowadzona pierwsza transmisja telewizyjna, którą przekazywano do odbiorników w 3 mieszkaniach w Nowym Yorku. Dopiero w latach pięcdziesiątych 85% domów miało telewizory. Stał się on podstawowym źródłem informacji o świecie oraz wszelkich filmów. Telewizja zmienia poglądy na życie milionów ludzi. Potem do komunikacji używano INTERNETU. Służy do zabawy, gier, edukacji, ale można trafic na różne szkodliwe strony lub strony dla dorosłych. Na orbicie Ziemskiej krążą satelity, które umożliwiają oglądanie danego programu niemal na całym świecie. Telefon komórkowy wynaleziono w 1956 r. marki Ericsson o wadze 40 kg i wielkości walizki. Telefon ewoluował się przez pół wieku, aż powstały te najnowocześniejsze komórki.
TELEWIZJA, INTERNET, RADIO, TELEFONIA KOMÓRKOWA zapewniają wygodę ludziom,są wykorzystywane do czerpania wiedzy, rozrywki, komunikacji.


Telewizja , kino , teatr oraz filharmonia dały możliwośc zapoznawania się ze sztuką. Na całym świecie transmitowane są podobne programy , filmy , w radiach leci podobna muzyka. Telewizja i inne środki przekazu upowszechniają masową kulturę , czyli przeznaczoną dla szerokiego kręgu odbiorców. Kultura ta jest bardzo pozytywna ponieważ umożliwia kontakt ludzi ze sztuką.
Muzyka. Instrumenty wynaleziono już w pierwszej połowie XX wieku. W tych latach słynęli Beatlesi. Na Koncerty popularnych piosenkarzy czy piosenkarek gromadziło się mnóstwo młodych ludzi. Potem ludzie ubierali się tak jak oni , nosili podobne fryzury czy biżuterię i makijaż. Naśladowali także ich zainteresowania i poglądy. Rozwinęła się także sztuka plastyczna. Jednym z pierwszych twórców pop-artu był Andy Warhol. Pop-art to sztuka połączenia kilku portretów w jeden obraz. Tak zrobił z portretami Marilyn Monroe.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
10.5.2010 (13:34)

bardo dobra praca

Historia powszechna