profil

Koń jak rzadko które zwierzę miał wpływ na rozwój cywilizacji i kultury europejskiej i do dziś pełni bardzo ważne funkcje w życiu człowieka.

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-21
poleca 87% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Koń domowy to ssak nieparzystokopytny z rodziny koniowatych. Koń został udomowiony w Mezopotamii i Chinach ok. 8-6 tys. lat temu. Wbrew temu, co na ten temat mogliby sądzić inni, uważam że koń, jak rzadko które zwierzę miał istotny wpływ na rozwój cywilizacji i kultury oraz że do dziś pełni bardzo ważne role w życiu człowieka.

Człowiek przez bardzo długi czas używał woła i osła jako środku transportu. Ale były one zbyt powolne, a człowiek zawsze dążył do tego, aby przemieszczać się coraz szybciej i coraz dalej. Dzięki koniowi jego marzenie stało się bardziej realne. Lecz ludzie kierując się jeszcze większą chęcią do szybszego przemieszczania się w końcu wymyślili maszynę. Koń, pomimo że w dziedzinie transportu należy do przeszłości, do dziś jest symbolem w motoryzacji. Powszechne jest określanie szybkiego sportowego samochodu mianem "rumaka", a niektóre firmy obrały właśnie konia jako logo firmowe.

Na dawnej wsi koń był główną siłą pociągowa do pracy w polu oraz zaprzęgano go do powożenia wozów lub sań. Był on zwierzęciem niezwykle ważnym i cenionym, dobry koń stanowił powód do dumy dla niejednego gospodarza i podnosił jego prestiż.

W obecnym czasie typ takiego użytkowania koni możemy zaobserwować w małych gospodarstwach oraz w rejonach górskich, gdzie mechanizacja nie może być wprowadzona ze względu na ukształtowanie terenu. Bardziej opłacalne jest utrzymanie pary koni niż ciągnika. Koń nie zanieczyszcza środowiska, nie niszczy struktury gleby w czasie prac polowych w takim stopniu jak to ma miejsce przy mechanizacji rolnictwa.

Przy zrywce drzewa koń nie niszczy poszycia leśnego, można nim dojechać tam gdzie żadna maszyna nie wjedzie. Tak, więc koń w małym gospodarstwie może być wykorzystany w 100%, częściowo w polu, oraz przy innych pracach.

Koń bardzo pozytywnie wpływa na psychikę człowieka. Wykorzystano ten fakt w hipoterapii. Hipoterapia, to możliwość wykorzystania koni w rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Pomaga ona w leczeniu wielu chorób np. chorób mięśni, mózgowego porażenia dziecięcego, Zespołu Downa czy autyzmu. Do ćwiczeń zdrowotnych wykorzystywane są konie o bardzo łagodnym charakterze.

Sądzę, że przedstawione przykłady wystarczą, żeby przekonać o słuszności mojego stanowiska. Konie zapisały się w historii wielu narodów. Zajmują poczesne miejsce w historii poczty, wojska, rolnictwa, przemysłu. Ich piękno opiewane jest w literaturze, malarstwie, rzeźbie jak również w filmie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty