profil

Charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny.

drukuj
satysfakcja 75 % 371 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.(Matura 2009!)

"Pan Tadeusz" to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Sopliców i Horeszków. Autor przedstawil historię z lat 1811/1812 w XII księgach wierszem. W utworze tym poznajemy miedzy innymi dwie kobiety o bardzo ciekawej sobowosci. Tymi kobietami sa Zosia i Telimena.

Pierwsza z nich to mloda dziewczyna o pieknej, nieskazitelnej urodzie. Druga natomiast to dojrzala kobieta, ktora podkochiwala sie w mlodym synu Jacka Soplicy- Tadeuszu. Ten natomiast byl zakochany w Zosi.

O zachowaniu i wygladzie Zosi dowiedujemy się gdy po raz pierwszy ujrzal ja Tadeusz. Wiemy, ze jest mloda dziewczyna, cicha, "lekka". Wbegla ona do swojego pokoju, podniosla sukienke i zauwazyla Tadeusza- zawstydzila sie przed nim. Ze wzgledu na ta sytuacje wywniosoowac mozemy, ze jest skromna dziewczyna. Zapewne wystraszyla sie takze i zadziwila widokiem mlodzienca w swoim pokoju. Przestraszona uciekla z pokoju w oka mgnieniu.

Telimena natomiast szuka sposobow na "ulowienie" Hrabiego i Tadeusza. Ma jednak dylemat- pierwszego z panow uwaza za mlodego, bogatego, przystojnego mezczyzne, lecz nie wie, czy ten potrafilby zakochac sie w niej i co powiedzialoby na to spoleczenstwo. Przegladajac sie w lustrze jak gdyby zmienila oponie o bogaczu- mowila, ze ludzie maja zmienne gusta i, ze bladyni nie sa namietni. O Tadeuszu natomiast wypowieda sie jakby o dziecku. Mowi, ze jest poczciwym chlopakiem. Mysli, ze dla tego zwiazku musialaby sie poswiecic, bo nie wiadomo, jaka byłaby opinia spoleczenstwa o nim. Lepiej byloby wyjechac, zapoznac Tadeusza ze swiatem, kierowac go w zyciu, pomagac mu, radzic. Należałoby odnaleźć w nim swojego przyjaciela, brata. Telimena ukazuje nam sie jako swatka- mysli, czy nie dałoby rady polaczyc miloscia Zosi i Hrabiego. Byłoby to oczywiscie korzyscia takze dla niej- mialaby ona schronienie w ich domu jako krewna Zosi i swatka Hrabiego.

Telimena natomiast w ostatecznosci szukala szczescia u boku Rejenta. Niepocieszony zbytnio tym był Hrabia i właśnie dlatego wybuchła między nim a Telimeną sprzeczka.

Miał on pretensje do Telimeny, że ta wychodzi za mąż za Rejenta. Kobieta natomiast gotowa była porzucić Rejenta i wyjść za mąż za Hrabiego. Ten jednak stwierdził ostatecznie, że nie będzie kłócił jej szczescia z Rejentem. Był on jednak nieszczescliwy z tego powodu. Z zachowania Telimeny wywnioskowac można, że patrzyła ona więcej na majątek niż na uczucia. Pod tym względem jest ona przeciwieństwem Zosi.

Zakochany w Zosi Tadeusz ubiega się o jej względy. Pyta ją o zdanie odnośnie ich związku. Ta gotowa była, żeby się z nim związać. Jest dziewczyną skromną i niewymagającą- twierdzi, że gdy Tadeusz nawet straci majątek, t- będzie dla niej droższym. Mówi także, że chętnie zostaie na wsi, nauczona jest tam pracować, tam się wychowała. Bradziej lubi wieć niż miasto, w mieście nudzi się, a na wsi zawsze znajdzie zajęcie. Także pod tym względem jest ona kompletnym przeciwieństwem Telimeny. Telimena uwielbia Petersburg, zachwycona jest jego pięknem i najchętniej zostałaby w tym mieście. Już na odstawie podanych fragmentów zauważyć można wiele różnic między Zosią a Telimeną. Na podstawie całego utowru widzimy jeszcze więcej różnic.

Zosia i Telimena to dwa przeciwieństwa. Nie zauważamy międzi nimi praktycznie żadnych podobieństw, natomiast istnieje wiele różnic. Te dwie kobiety różnią się tak bardzo, że można by je porównać do ognia i wody. Moim zdaniem godna podziwu jest Zosia, która ukazuje się jako skromna dziewczyna. Telimena natomiast przez swoje zachowanie, przez to jak zwraca uwagę na pieniądze, niezbyt zasługuje na uwagę czytelników.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
4.2.2012 (10:16)

Średnie porównanie, zbyt częste rozpoczynanie zdań wyrazami, które wystąpiły w ostatnim zdaniu.

28.3.2011 (15:55)

fajna praca z dużą ilością błędów ortograficznych.

24.1.2011 (11:02)

Moim zdaniem wypreacowanie nie jest złe. W miarę poprawne, choć z dużą ilością błędów ortograficznych.

Teksty kultury